Kaupassa ovat tiukkana, lapussa lukee: Ananas varsineen ... pienet lentävät pistiäiset pesivät siinä varressa. Onko kyseessä hinnoittelun vaikeus vai mikä? Voisihan ananaksella helposti olla kaksi hintaa, varren kanssa - tai ilman, jossa tapauksessa asiakas pyörätyyttää tupsun irti ennen punnitusta.
Meillä on aina poistettu ananaksista tupsu heti oston jälkeen, ennen käyttöä tupsuttomat ananakset säilytetään jääkaapissa siten että ne ovat hevi-pussissa, pussin suu on suljettu ikea-klipsillä, ja tämä kiedottuna pakasteiden kuskauspussukkaan.
Tiesitteko muuten, että keräämisen jälkeen ananasten käsittelytapoja säilyvyyden parantamiseksi ovat muun muassa: Vahalla päällystäminen sekä kastaminen naftaleenietikkahappoon tai gibberellihappoon tai salisyylihappoon tai maleiinihydratsidiin. https://www.researchgate.net/profile/Debashis-Mandal-4/publication/309557079_Effect_of_Post-harvest_Treatments_on_Quality_and_Shelf_Life_of_Pineapple_Ananas_comosus_L_Merr_'Giant_Kew'_Fruits_at_Ambient_Storage_Condition/links/5816f53008aeb720f6882113/Effect-of-Post-harvest-Treatments-on-Quality-and-Shelf-Life-of-Pineapple-Ananas-comosus-L-Merr-Giant-Kew-Fruits-at-Ambient-Storage-Condition.pdf
Miten ananaksen tupsu vaikuttaa säilyvyyteen?
34
1258
Vastaukset
- Anonyymi
Viimeksi ostamani ananas painoi noin 1,5 kiloa, ilman "tupsua" 1,0 kg. Ja kun sen vie kotiin, kuorii ja palastelee, niin syötävää on ehkä puolen kilon verran.
- Anonyymi
Kannattaa suosia pienitupsuisia lajikkeita.
- Anonyymi
Painaakohan tupsu 0,5 kg, kuullostaa paljolta, täytyy tutkailla. Ananas taisi olla KCM:ssä pari päivää sitten 0,99 eur/kg, eikä se koskaan ole kovin arvokasta.
Kokolailla kaikki hedelmät täytyy kuoria, tai niissä on jotain muuta karsittavaa, viinirypäleissäkin on usein oksa, omenoissa vähintään kota. Vesimelonin kuoret ovat syöntikelpoiset ja sisältää enemmän ravinteita kuin hedelmäliha, mutta ei kuivia/kovia kuoria viitsi syödä. Herneet ovat aivan oma lukunsa, herneenpallkot ovat varsin kalliita alkukesän ajan ja niistä nettosaanto on vain noin 40%.
Ananaksen jälkikäsittelyn kaltainen lienee yleistä muillekin etelän hedelmille ja kasviksille? Usein paprikoissa, omenoissa ja viinirypäleissä vaikuttaa olevan vahakerros (jota on vaikea pestä pois). Jättääkö kemikaalien käyttö havaittavia jälkiä? Vähän panee mietimään. - Anonyymi
Yhden ananaksen paino mitattu: Brutto 1577g, josta tupsun paino vain 179g eli 10,4% kokonaismassasta.
- Anonyymi
Minun ananaksissa on yleensä metallikuori ja paperia. Kokonaisen kuorista saisi hyvää kuitujuomaa kun laittaisi tehosekoittimeen.
- Anonyymi
Luulen että säilykeananaksessa ei ole bromelain nimistä yhdistettä, joka tuntuu suussa pisteliäältä, ja joka on uskomusaine https://en.wikipedia.org/wiki/Bromelain
Nyt on toisen ananaksen paino mitattu: Brutto 1824g, josta tupsun paino 229g eli 12,6% kokonaismassasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luulen että säilykeananaksessa ei ole bromelain nimistä yhdistettä, joka tuntuu suussa pisteliäältä, ja joka on uskomusaine https://en.wikipedia.org/wiki/Bromelain
Nyt on toisen ananaksen paino mitattu: Brutto 1824g, josta tupsun paino 229g eli 12,6% kokonaismassasta.Kolmas ananas: Brutto 1438g, josta tupsun paino 239g, eli 16,6% kokonaispainosta. Tämä yksilö nautittaneen kotona, saan mitattua myös nettosaannon.
Mutta vaikka jopa puolet menisi siistiessä hukalle niin ei sillä ole merkitystä, tänään ananas oli vain 1,66 eur/kg. Huom, hinta on: "Ananas varsineen". Se on tussilla tekstattu kaupassa olevaan hintaplakaattiin, kuin myös tulostuu kassakuittiin. Taitaa kauppias kärsiä painajaisista joissa näkyy roskiksia joissa on myymättä jääneitä tupsuja.
Peltikuorinen ananas omassa mehussaan on muuten huomattavan kallista: https://www.foodie.fi/entry/3x227-139g-dole-tropical-gold-pizzaan-ja-tacoihin-sopivia-pienia-ananaspaloja-omassa-mehussa-3-pack/38900014803 eli 7,17 eur/kg (siis siivottua ananasta). Ananassäilykkeitä on ainakin kahdenlaisia, "mehussa" sekä "omassa mehussa". Mitä mahtaa olla se tökötti joka on mehua mutta ei ole ananaksen omaa mehua? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kolmas ananas: Brutto 1438g, josta tupsun paino 239g, eli 16,6% kokonaispainosta. Tämä yksilö nautittaneen kotona, saan mitattua myös nettosaannon.
Mutta vaikka jopa puolet menisi siistiessä hukalle niin ei sillä ole merkitystä, tänään ananas oli vain 1,66 eur/kg. Huom, hinta on: "Ananas varsineen". Se on tussilla tekstattu kaupassa olevaan hintaplakaattiin, kuin myös tulostuu kassakuittiin. Taitaa kauppias kärsiä painajaisista joissa näkyy roskiksia joissa on myymättä jääneitä tupsuja.
Peltikuorinen ananas omassa mehussaan on muuten huomattavan kallista: https://www.foodie.fi/entry/3x227-139g-dole-tropical-gold-pizzaan-ja-tacoihin-sopivia-pienia-ananaspaloja-omassa-mehussa-3-pack/38900014803 eli 7,17 eur/kg (siis siivottua ananasta). Ananassäilykkeitä on ainakin kahdenlaisia, "mehussa" sekä "omassa mehussa". Mitä mahtaa olla se tökötti joka on mehua mutta ei ole ananaksen omaa mehua?Lidlin 3x227g pakkauksen renkaiden kilohinnaksi tulee 3.07, kun laskee täysmehun mukaan ja on paljon helpompi käyttää. Joissakin on sokeroitua mehua eli täytynee olla vettäkin mukana, muuten olisi vieläkin makeampaa. Vitamiineja varmaan katoaa säilykkeissä, mutta eiköhän ne katoa pizzaa paistaessakin. Jos syö paljon raakana niin sitten järkevää käyttää tuoretta, taitaa vaan laatu vaihdella melkoisesti mitä itse joskus kokeillut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lidlin 3x227g pakkauksen renkaiden kilohinnaksi tulee 3.07, kun laskee täysmehun mukaan ja on paljon helpompi käyttää. Joissakin on sokeroitua mehua eli täytynee olla vettäkin mukana, muuten olisi vieläkin makeampaa. Vitamiineja varmaan katoaa säilykkeissä, mutta eiköhän ne katoa pizzaa paistaessakin. Jos syö paljon raakana niin sitten järkevää käyttää tuoretta, taitaa vaan laatu vaihdella melkoisesti mitä itse joskus kokeillut.
Hauskasti muotoiltu laskelman kuvaus.
Foodien purkkien bruttosisällön killohinnaksi tulee 4,39 eur/kg, ja valutettuna "omasta mehustaan" pelkkien renkaiden hinnaksi tulee tuo mainitsemani 7,17 eur/kg joka näkyy Foodien sivulla.
Reilu vertailu mielestäni on valutettu säilyke vastaan tuore ananas. Jos sekään kovin reilu on, sillä täyttä varmuutta ei taida olla siitä onko "täysmehu" täys-ananasmehua vai täys-sokerimehua.
Helpommalta purkkiananaksen käyttö saattaa tuntua, mutta hyvin pieni homman ananaksen karsiminen on, täytyyhän se purkkikin avata ja valuttaa.
Purkkiananas ei ole ainesosiltaan yhtä terveellinen kuin tuore hedelmä jossa on muun muassa 4 kertainen määrä C-vitamiinia verrattuna valutettuun säilykkeeseen. Valutetussa säilykkeessä kylläkin on 5 kertainen määrä rautaa verrattuna tuoreeseen hedelmään, mutta sen täytynee tulla siitä purkista, on siis hapettunutta rautaa eli ruostetta ja/tai mitä siitä tuleekaan kun ananaksen hapot syövyttää rautaa ... ei ole terveellistä, siitä aiheutuu muutakin terveysongelmaa kuin oranssille hehkuva hauras tukka.
Ananas, kuorittu: https://fineli.fi/fineli/fi/elintarvikkeet/11056
Ananas, omassa liemessään: https://fineli.fi/fineli/fi/elintarvikkeet/471 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hauskasti muotoiltu laskelman kuvaus.
Foodien purkkien bruttosisällön killohinnaksi tulee 4,39 eur/kg, ja valutettuna "omasta mehustaan" pelkkien renkaiden hinnaksi tulee tuo mainitsemani 7,17 eur/kg joka näkyy Foodien sivulla.
Reilu vertailu mielestäni on valutettu säilyke vastaan tuore ananas. Jos sekään kovin reilu on, sillä täyttä varmuutta ei taida olla siitä onko "täysmehu" täys-ananasmehua vai täys-sokerimehua.
Helpommalta purkkiananaksen käyttö saattaa tuntua, mutta hyvin pieni homman ananaksen karsiminen on, täytyyhän se purkkikin avata ja valuttaa.
Purkkiananas ei ole ainesosiltaan yhtä terveellinen kuin tuore hedelmä jossa on muun muassa 4 kertainen määrä C-vitamiinia verrattuna valutettuun säilykkeeseen. Valutetussa säilykkeessä kylläkin on 5 kertainen määrä rautaa verrattuna tuoreeseen hedelmään, mutta sen täytynee tulla siitä purkista, on siis hapettunutta rautaa eli ruostetta ja/tai mitä siitä tuleekaan kun ananaksen hapot syövyttää rautaa ... ei ole terveellistä, siitä aiheutuu muutakin terveysongelmaa kuin oranssille hehkuva hauras tukka.
Ananas, kuorittu: https://fineli.fi/fineli/fi/elintarvikkeet/11056
Ananas, omassa liemessään: https://fineli.fi/fineli/fi/elintarvikkeet/471Ei täysmehussa ole tietenkään lisättyä sokeria ja täyttä ananastahan se on, voisin ostaa ananasmehua muutenkin. Rauta ei voi olla purkista koska ovat muovitettuja, eikä ruosteisia purkkeja saa edes myydä..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei täysmehussa ole tietenkään lisättyä sokeria ja täyttä ananastahan se on, voisin ostaa ananasmehua muutenkin. Rauta ei voi olla purkista koska ovat muovitettuja, eikä ruosteisia purkkeja saa edes myydä..
Täysmehuja on monenlaisia: https://www.ruokavirasto.fi/yritykset/elintarvikeala/valmistus/elintarvikeryhmat/mehut-taysmehut-ja-nektarit/koostumus/ esimerkiksi "Vedellä uutettu hedelmätäysmehu". Reilu hintavertailu mielestäni edelleen on valutettu säilyke vastaan tuore ananas, koska tuoreen ananaksen ostaja voi halutessaan ostaa myös toista tuotetta, anannas "täysmehua".
Mistä sitten on peräisin rautapurkissa olevan ananassäilykkeen 5 kertainen määrä rautaa, verrattuna tuoreeseen hedelmään, jos ei siitä rautapurkista? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täysmehuja on monenlaisia: https://www.ruokavirasto.fi/yritykset/elintarvikeala/valmistus/elintarvikeryhmat/mehut-taysmehut-ja-nektarit/koostumus/ esimerkiksi "Vedellä uutettu hedelmätäysmehu". Reilu hintavertailu mielestäni edelleen on valutettu säilyke vastaan tuore ananas, koska tuoreen ananaksen ostaja voi halutessaan ostaa myös toista tuotetta, anannas "täysmehua".
Mistä sitten on peräisin rautapurkissa olevan ananassäilykkeen 5 kertainen määrä rautaa, verrattuna tuoreeseen hedelmään, jos ei siitä rautapurkista?Ei täysmehussa saa olla enempää vettä kuin luonnostaan eikä lisättyä sokeria, vitamiineja tai hivenaineita voi lisätä, mutta nekin pitää ilmoittaa. Nektarit ovat eri asia. Ihmiset nyt kuitenkin haluaa ostaa helposti käytettäviä säilykkeitä ja parempi olla omassa mehussa kuin sokerivedessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei täysmehussa saa olla enempää vettä kuin luonnostaan eikä lisättyä sokeria, vitamiineja tai hivenaineita voi lisätä, mutta nekin pitää ilmoittaa. Nektarit ovat eri asia. Ihmiset nyt kuitenkin haluaa ostaa helposti käytettäviä säilykkeitä ja parempi olla omassa mehussa kuin sokerivedessä.
Minä olen nyt ihminen, enkä halua ostaa saati käyttää ananasta säilykkeenä, koska säilyke on kallimpaa kuin tervellinen aito hedelmä, eikä säilykkeenä ostaminen käyttäminen ole mitenkään erityisesti helpompaa. Käytön kannalta eroa on eniten siinä että säilyke säilyy pitempään kohtuukontoisena.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä olen nyt ihminen, enkä halua ostaa saati käyttää ananasta säilykkeenä, koska säilyke on kallimpaa kuin tervellinen aito hedelmä, eikä säilykkeenä ostaminen käyttäminen ole mitenkään erityisesti helpompaa. Käytön kannalta eroa on eniten siinä että säilyke säilyy pitempään kohtuukontoisena.
Ei taida olla edes halvempaa kun kuorii, niistähän menee valtavasti hukkaan ja usein reunoilta puisia, säilykkeissä vain parasta hedelmälihaa. Mutta jos viitsii nähdä vaivaa niin eihän se huono asia ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei täysmehussa saa olla enempää vettä kuin luonnostaan eikä lisättyä sokeria, vitamiineja tai hivenaineita voi lisätä, mutta nekin pitää ilmoittaa. Nektarit ovat eri asia. Ihmiset nyt kuitenkin haluaa ostaa helposti käytettäviä säilykkeitä ja parempi olla omassa mehussa kuin sokerivedessä.
"Ihmiset nyt kuitenkin haluaa ostaa helposti käytettäviä säilykkeitä"
Paljon enemmän kuin säilyke ananasta, ihmiset nyt kuitenkin haluaa ostaa tuoretta ananasta. Näin on ainakin K-ketjussa aina, tuoreita ananaksia ostamassa näkee aina useita asiakkaita, säilykepurkkia ostamassa näkee ehkä yhden kerran kuukaudessa.
Tuoreen ananaksen nettohinta on säilykettä huomattavasti edullisempi, esimerkki eiliseltä:
hedelmän hinta tupsuineen: 1,29 eur/kg
hedelmän paino tupsuineen: 1,503 g
saanto, siistitty nettopaino: 667 g
Siistityn hedelmän hinnaksi tulee: 2,91 eur/kg. ja vertailuna Foodien hinta säilykkeelle, valutettu paino 7,17 eur/kg.
Säilykepurkin kannen avaaminen plus säilöntäliemen valuttaminen ei ole sen helpompaa tai nopempaa kuin tuoreen ananaksen siistiminen. Mutta monelle säilykepurkin ostaminen on paljon helpompaa kuin tuoreen ananaksen ostaminen, ei tiedetä mistä tunnistaa kypsän ja mistä makean hedelmän. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Ihmiset nyt kuitenkin haluaa ostaa helposti käytettäviä säilykkeitä"
Paljon enemmän kuin säilyke ananasta, ihmiset nyt kuitenkin haluaa ostaa tuoretta ananasta. Näin on ainakin K-ketjussa aina, tuoreita ananaksia ostamassa näkee aina useita asiakkaita, säilykepurkkia ostamassa näkee ehkä yhden kerran kuukaudessa.
Tuoreen ananaksen nettohinta on säilykettä huomattavasti edullisempi, esimerkki eiliseltä:
hedelmän hinta tupsuineen: 1,29 eur/kg
hedelmän paino tupsuineen: 1,503 g
saanto, siistitty nettopaino: 667 g
Siistityn hedelmän hinnaksi tulee: 2,91 eur/kg. ja vertailuna Foodien hinta säilykkeelle, valutettu paino 7,17 eur/kg.
Säilykepurkin kannen avaaminen plus säilöntäliemen valuttaminen ei ole sen helpompaa tai nopempaa kuin tuoreen ananaksen siistiminen. Mutta monelle säilykepurkin ostaminen on paljon helpompaa kuin tuoreen ananaksen ostaminen, ei tiedetä mistä tunnistaa kypsän ja mistä makean hedelmän.Mikä kenestäkin helppoa, muutama sekunti menee säilykepurkin avaamiseen, samoin mehun kaatamiseen, ainakin minulla kestää tuoreen ananaksen kuoriminen ja pilkkominen monta minuuttia.
Taitaa säilykkeiden markinat olla aika paljon suuremmat, mutta jokainen ostaa mitä haluaa. 3,07 kilohinta tasalaatuisesta sälykkeestä on minusta erinomaisen edullinen.
Useimmat juurekset ovat selvästi parempia tuoreena kuin pakasteena, esim parsa, mandariinit ja klementiinit taas ostan tuoreena eikä säilykkeenä. Greippiä ostaisin säilykkeenä jos olisi, mutta en tuoreena. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä kenestäkin helppoa, muutama sekunti menee säilykepurkin avaamiseen, samoin mehun kaatamiseen, ainakin minulla kestää tuoreen ananaksen kuoriminen ja pilkkominen monta minuuttia.
Taitaa säilykkeiden markinat olla aika paljon suuremmat, mutta jokainen ostaa mitä haluaa. 3,07 kilohinta tasalaatuisesta sälykkeestä on minusta erinomaisen edullinen.
Useimmat juurekset ovat selvästi parempia tuoreena kuin pakasteena, esim parsa, mandariinit ja klementiinit taas ostan tuoreena eikä säilykkeenä. Greippiä ostaisin säilykkeenä jos olisi, mutta en tuoreena.OK, otan osaa. Mutta miten saat kuitenkin säilykepurkin niin nopeasti auki, kun olet yksikätinen?
Hintaan 3,07 eur/kg ei saa kiloa ananasta säilykkeenä, vaan kilossa on noin ½ kg ananasta ja loput on "mehua".
Täällä on eräs kuvaus ananas säilykkeen valmistuksesta: http://www.pineappleindia.com/Pineapple-Processing.html säilöntäaineita ja sokerisiirappia lisätään, mehu tulee siistimisjätteestä ja lopuksi steriloidaan (iskukuumennetaan). - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
OK, otan osaa. Mutta miten saat kuitenkin säilykepurkin niin nopeasti auki, kun olet yksikätinen?
Hintaan 3,07 eur/kg ei saa kiloa ananasta säilykkeenä, vaan kilossa on noin ½ kg ananasta ja loput on "mehua".
Täällä on eräs kuvaus ananas säilykkeen valmistuksesta: http://www.pineappleindia.com/Pineapple-Processing.html säilöntäaineita ja sokerisiirappia lisätään, mehu tulee siistimisjätteestä ja lopuksi steriloidaan (iskukuumennetaan).Ymmärrän hyvin että ottaisit mielelläsi, eikö siellä ole lähellä Lidliä?
Kannessa on teitä yksinkertaisia varten jopa kuvallinen ohje miten saa helposti auki, onnistuu vaikka olisi yksikätinen, -silmäinen, -jalkainen...
Ananasmehu on 100% ananasta, kuorilla ja tupsulla en tee mitään, purkki helppo viedä metallinkeräykseen.
Löydät varmaankin myös kuvia pilaantuneista "tuoreista" ananaksista. Ei kannata ostaa sellaista mitä ei halua. Freshonassa on vain ananasta, ei mitään lisäaineita, tuoreisiin laitetaan usein paljonkin myrkkyjä että säilyisivät hyvännäköisinä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
OK, otan osaa. Mutta miten saat kuitenkin säilykepurkin niin nopeasti auki, kun olet yksikätinen?
Hintaan 3,07 eur/kg ei saa kiloa ananasta säilykkeenä, vaan kilossa on noin ½ kg ananasta ja loput on "mehua".
Täällä on eräs kuvaus ananas säilykkeen valmistuksesta: http://www.pineappleindia.com/Pineapple-Processing.html säilöntäaineita ja sokerisiirappia lisätään, mehu tulee siistimisjätteestä ja lopuksi steriloidaan (iskukuumennetaan).Ihan uteliaisuudesta, millä kaavalla saa tulokseksi, että mehua olisi puolet?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan uteliaisuudesta, millä kaavalla saa tulokseksi, että mehua olisi puolet?
Kukaan ei ole väiitänyt että mehua olisi puolet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukaan ei ole väiitänyt että mehua olisi puolet.
"kilossa on noin ½ kg ananasta ja loput on "mehua"."
- Noinhan kirjoitit. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"kilossa on noin ½ kg ananasta ja loput on "mehua"."
- Noinhan kirjoitit.Siten kirjoitin, täsmälleen. Taidat potea dysleksiaa.
Foodiessa on ananas säilykkeelle seuraava kuvaus: "3X227/139G Dole Tropical Gold" ja hinnaksi kerrotaan 2.99 eur per 0.42 kg, eli 7.17€/kg.
Ilmeisesti purkin bruttosisältö painaa 227g, ja valutettu sisältö 139g. Koska 3x139g on noin 0.42g, niin voidaan olettaa että 7.17€/kg on valutetun sisällön paino. Eli "mehua" on purkissa silloin 227 - 139 = 90g, siis bruttopainosta 90 / 227 = 40%. Joka on yhtä kuin noin ½ bruttopainoista.
Siis, Foodien tuotteesta saa yhden kilon säilöttyä ananasta hintaan 7,17 eur. Joka sisältää suurella varmuudella jotain lisättyä sokeria/siirappia sekä jotain säilöntäaineita. Lisäksi jostain kummasta lähteestä siihen tulee 5 kertainen määrä rautaa, aitoon tuorehedelmään verrattuna.
K-ketjussa tuore ananashedelmä on lollut nyt pitempään 1,29 eur/kg. ja kuten aiemmin kerroin yhden keskimääräisen anannaksen siivotun hedelmän hinnnaksi tulee 2,91 eur/kg (sen lisäksi on käytettävissä vielä siistimisjäämät, joista köyhät tai kitsaat voivat esim rusauttaa mehua tehosekoittimella). - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siten kirjoitin, täsmälleen. Taidat potea dysleksiaa.
Foodiessa on ananas säilykkeelle seuraava kuvaus: "3X227/139G Dole Tropical Gold" ja hinnaksi kerrotaan 2.99 eur per 0.42 kg, eli 7.17€/kg.
Ilmeisesti purkin bruttosisältö painaa 227g, ja valutettu sisältö 139g. Koska 3x139g on noin 0.42g, niin voidaan olettaa että 7.17€/kg on valutetun sisällön paino. Eli "mehua" on purkissa silloin 227 - 139 = 90g, siis bruttopainosta 90 / 227 = 40%. Joka on yhtä kuin noin ½ bruttopainoista.
Siis, Foodien tuotteesta saa yhden kilon säilöttyä ananasta hintaan 7,17 eur. Joka sisältää suurella varmuudella jotain lisättyä sokeria/siirappia sekä jotain säilöntäaineita. Lisäksi jostain kummasta lähteestä siihen tulee 5 kertainen määrä rautaa, aitoon tuorehedelmään verrattuna.
K-ketjussa tuore ananashedelmä on lollut nyt pitempään 1,29 eur/kg. ja kuten aiemmin kerroin yhden keskimääräisen anannaksen siivotun hedelmän hinnnaksi tulee 2,91 eur/kg (sen lisäksi on käytettävissä vielä siistimisjäämät, joista köyhät tai kitsaat voivat esim rusauttaa mehua tehosekoittimella)."Hintaan 3,07 eur/kg ei saa kiloa ananasta säilykkeenä, vaan kilossa on noin ½ kg ananasta ja loput on "mehua"."
- Siten kirjoitit, täsmälleen, podet siis dementiaa ja ties mitä kaikkea muuta. Tuo kilohinta viittaa selvästikin Lidlin Freshonaan, missä on reilusti alle puolet mehua, mikä sekin on 100% ananasta.
Onkin muuten erinomaista säilykettä, noissa "tuoreissa" kun laatu vaihtelee paljonkin ostopaikasta riippumatta, voi olla kuivaa, puumaista, kirpeää, hapokasta... Hankalaa myös jos tarvitsee vain pienen määrän kerralla. Iso hedelmä vie jääkaapissa paljon tilaa ja huoneessa levittää banaanikärpäsiä. Kuoret täyttää paljon biojäteastiaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Hintaan 3,07 eur/kg ei saa kiloa ananasta säilykkeenä, vaan kilossa on noin ½ kg ananasta ja loput on "mehua"."
- Siten kirjoitit, täsmälleen, podet siis dementiaa ja ties mitä kaikkea muuta. Tuo kilohinta viittaa selvästikin Lidlin Freshonaan, missä on reilusti alle puolet mehua, mikä sekin on 100% ananasta.
Onkin muuten erinomaista säilykettä, noissa "tuoreissa" kun laatu vaihtelee paljonkin ostopaikasta riippumatta, voi olla kuivaa, puumaista, kirpeää, hapokasta... Hankalaa myös jos tarvitsee vain pienen määrän kerralla. Iso hedelmä vie jääkaapissa paljon tilaa ja huoneessa levittää banaanikärpäsiä. Kuoret täyttää paljon biojäteastiaa.Tupsua ei kannata kuskata kotiin, eikä edes autoon. Sen voi kelposti kiertää irti ja tuupata roskiin heti kassan jälkeen, jää ötökät sinne.
- Anonyymi
Kyllä tupsu pitää olla, edes pieni sellainen, olen niin vanhanaikainen etten pidä tupsuttomasta paljaasta tavarasta ollenkaan, tupsullinen on kauniimpikin, mehän siis puhumme ananaksesta vai mitä?
- Anonyymi
Ananastukka on hyvännäköinen, ainakin joskus.
- Anonyymi
Kilohinta ei selvästikään viittaa Liiterin säilykkeeseen, koska löytääkseni Liiterin tuottteista ei ole netissä yhtään mitään tietoa. Kilohinta viiittaa Foodien ananas säilykkeeseen kuten olen jo monta kertaa maininnut, linkki on ylempänä viestissäni "Anonyymi19.08.2021 19:13".
Arvelisin olevan niiin päin että Liiterin säilykeessä on nestettä enemmän kuin oikeiden kauppojen oikeissa ananas-säilykkeissä. Tuotteiden huonontaminen on Liiterin ensisijainen hinnanalennusmenetelmä lähes kaikkien tuotteiden osalla.
Säilyke ananas saadaan tasa"laatuiseksi" siten että nesteeseen lisätään enemmän tai vähemmän sokereita ja vettä. Ja se saadaan pidettyä pitkään syömäkelpoisena säilöntäaineilla.- Anonyymi
Podet ilmeisesti sekä dementiaa että dysleksiaa.
"Hintaan 3,07 eur/kg ei saa kiloa ananasta säilykkeenä, vaan kilossa on noin ½ kg ananasta ja loput on "mehua"."
- Tuo 3,07 on Lidlin Freshonan kilohinta, Foodiessa kerroit Dolen kilohinnan olevan jotain aivan muuta. Kirjoittelet mitä sattuu ja väität vielä muuta.
Lidl on melkoisen paljon isompi kauppaketju kuin tuo sinun "oikea kauppa". Luonnollisestikaan et pysty todistamaan höperöiitä väitteitäsi, mutta vedä ihmeessä Lidl oikeuteen jos olet varma asiastasi :D
Ilmeisesti se sinun "oikea kauppa" lisää säilykkeeseen sokeria ja vettä, mutta Lidlin tuotteessa on vain ananasta, eikä säilykepurkissa tarvita säilöntäaineita, toisin kuin tuoretuotteissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Podet ilmeisesti sekä dementiaa että dysleksiaa.
"Hintaan 3,07 eur/kg ei saa kiloa ananasta säilykkeenä, vaan kilossa on noin ½ kg ananasta ja loput on "mehua"."
- Tuo 3,07 on Lidlin Freshonan kilohinta, Foodiessa kerroit Dolen kilohinnan olevan jotain aivan muuta. Kirjoittelet mitä sattuu ja väität vielä muuta.
Lidl on melkoisen paljon isompi kauppaketju kuin tuo sinun "oikea kauppa". Luonnollisestikaan et pysty todistamaan höperöiitä väitteitäsi, mutta vedä ihmeessä Lidl oikeuteen jos olet varma asiastasi :D
Ilmeisesti se sinun "oikea kauppa" lisää säilykkeeseen sokeria ja vettä, mutta Lidlin tuotteessa on vain ananasta, eikä säilykepurkissa tarvita säilöntäaineita, toisin kuin tuoretuotteissa."Tuo 3,07 on Lidlin Freshonan kilohinta, "
Saattaa olla että Liiterissä 1,0 kg säilyke ananasta maksaa 3,07 eur. Mutta siinä on vain noin 0,5 kg "ananasta" ja noin 0,5 kg nestettä.
Siispä, kun haluaa 1,0 kg Liiterin lötsöä säilyke-ananasta niin sen hinta on noin 6,14 eur/kg, ja siinä ohessa tulevan nesteen hinta on samat noin 6,14 eur/kg. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Tuo 3,07 on Lidlin Freshonan kilohinta, "
Saattaa olla että Liiterissä 1,0 kg säilyke ananasta maksaa 3,07 eur. Mutta siinä on vain noin 0,5 kg "ananasta" ja noin 0,5 kg nestettä.
Siispä, kun haluaa 1,0 kg Liiterin lötsöä säilyke-ananasta niin sen hinta on noin 6,14 eur/kg, ja siinä ohessa tulevan nesteen hinta on samat noin 6,14 eur/kg.Hahah, nyt sitten myönsitkin valehdelleesi :D
Yhdessä Freshona purkillisessa on 140g ananasrenkaita ja 87g ananastäysmehua, ei mitään muuta. Laskutaitosi on melkoisen heikko :D
3,14 €/kg on edullinen kilohinta 100% ruuaksi käytettävästä ananaksesta ilman poisheitettävää tupsua, kuorta ja keskustaa. Ei tarvitse myöskään arpoa onko puumaista, kuivunutta, kirpeää tai hapokasta, aina hyvää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hahah, nyt sitten myönsitkin valehdelleesi :D
Yhdessä Freshona purkillisessa on 140g ananasrenkaita ja 87g ananastäysmehua, ei mitään muuta. Laskutaitosi on melkoisen heikko :D
3,14 €/kg on edullinen kilohinta 100% ruuaksi käytettävästä ananaksesta ilman poisheitettävää tupsua, kuorta ja keskustaa. Ei tarvitse myöskään arpoa onko puumaista, kuivunutta, kirpeää tai hapokasta, aina hyvää.Säilyke ananas on tasa"laatuista", eli löysää, lötsöä. koska säilykkeet ryöpätään, ne kuumennetaan painekeittimisessä reilusti yli 100°C lämptilaan, valmistusprosessin aikana tarttuneiden bakteerikantojen pienentämiseksi.
Makean ja kypsän tuoreen ananashedelmän ostamien ei ole arpomista, netistä löytyy hyviä ohjeita. Mutta: Mitä pulleammat silmät sen makeampi, kovin sileäsilmäiset ovat vähemmän makeita. Raa´assa ananaksessa on vain vihreää pintaa, ylikypsäässä on osin ruskeata pintaa, sopivan kypsässä on sekä keltaista että vihreää pintaa eikä muuta väriä. Lopuksi muistetaan katsoa ettei navassa ole hometta. Homenapaiset valitaan jo plantaasilla säilykkeiden raaka-aineksi, mutta joskus niitä pääsee livahtamaan tuoreiden hedelmien kasaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Säilyke ananas on tasa"laatuista", eli löysää, lötsöä. koska säilykkeet ryöpätään, ne kuumennetaan painekeittimisessä reilusti yli 100°C lämptilaan, valmistusprosessin aikana tarttuneiden bakteerikantojen pienentämiseksi.
Makean ja kypsän tuoreen ananashedelmän ostamien ei ole arpomista, netistä löytyy hyviä ohjeita. Mutta: Mitä pulleammat silmät sen makeampi, kovin sileäsilmäiset ovat vähemmän makeita. Raa´assa ananaksessa on vain vihreää pintaa, ylikypsäässä on osin ruskeata pintaa, sopivan kypsässä on sekä keltaista että vihreää pintaa eikä muuta väriä. Lopuksi muistetaan katsoa ettei navassa ole hometta. Homenapaiset valitaan jo plantaasilla säilykkeiden raaka-aineksi, mutta joskus niitä pääsee livahtamaan tuoreiden hedelmien kasaan.Vai sellaisia säilykkeitä "oikeassa kaupassa", onneksi Lidlistä saa priimaa tavaraa, ei todellakaan lötköä :D
- Anonyymi
Helvetissäkö tuoreesta ananaksesta aloitettu keskustelu on päätynyt säilykeananas keskusteluksi, herätkää idiootit ja pysykää aiheessa.
- Anonyymi
Ostin taas ananaksen, tällä kerralla kieräytin tupsun irti kaupassa, punnitsin sekä ananaksen ja tupsun omissa pusseissaan (yksi pussi muuten painaa noin 3 grammaa):
tupsu pussi, 0,210 kg, 0,29€
ananas pussi, 1,280 kg, 1,79€
Kassaneitokaisen reaktiot olivat hauskoja, asetin tupsupussin linjalla alkupäähän, neitokainen hieman hätkähti pientä hintaa, kaappasi pussukan takaisin käsiinsä ja tarkasteli pikaisesti sisältöä, ei oivaltanut mitä sinä oli, ei lukenut tarraa, ei kysynyt mitään. Kun myöhemmin tuli ananaspussin vuoro, neitokainen heti havaitsi että ananas oli siellä ihan paljaana ilman tupsua, nosti pussin käteensä ja kysyi, kuten köyhältä kysytään, että "punnitsittekö tämän —sen kanssa" johon vastasin että "joo, se on jo täällä, punnitsin sen erikseen niin voin panna sen suoraan tohon roskikseen".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 782892
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k232742Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1072342- 351668
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2401568- 321537
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt401495- 281290
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201256- 951181