Kuinka usein muut sinkut siivoilevat?

Anonyymi

Aikoinaan, kun oli vielä perhe ja kaikkea, niin siivosimme vaimon kanssa yhdessä kerran viikossa. Pölyjä en tosin silloinkaan huiskutellut kirjahyllystä ja seinällä olevista tauluista.

Nyttemmin imuroin paikallisesti silloin, kun näen jossain roskaa tai pölyä. Imurini onkin siis ikään kuin valmiustilassa koko ajan. Lattioita sen sijaan en jaksa mopata kuin maksimissaan kerran kuussa. Wc-pöntönkin pesaisen vasta, kun jarruraitoja on enemmän kuin valkoista pintaa, eli joka toinen päivä.😉

9

50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Naisena siivoan, kun tuntuu, ettei itsellä ole enään mukava olla kotona.

      Tavarat ovat paikoillaan ja tiskitkin on koneessa odottamassa täyttymistä.

      Enään ei tarvitse stressata ja näyttää parempaa kuin onkaan.

    • Staattinen liina on hyvä, kun on laminaattilattiat. Sillä käyn lattiat läpi pari kertaa viikossa. Tiskit kannattaa pestä heti viraittaa pois. Yksin asuvalla käsin tiskaaminen nopeempaa. Nyt kun tätä siivoomista mietin, onks teilläkin niin, että sen ns. Oman huoneen siivoustaso on erilainen. Eli mulla keittiö, olohuone ja se isompi makuuhuone on siis oikein erikois siisti. Ja tää pienempi, missä niinku asun, niin tosi sekasin.

    • Anonyymi

      Robotti-imuri ohjelmoitu hommaan joten se huolehtii imuroinnin.
      Välillä otan ihan harjalla ja rikkalapiolla kun kissa kantaa käpälissä hiekkaa laatikoltaan.
      Pölyjen pyyhkimisestä en tykkää, ja varsinkin kaikki ne tuhat kirjaa joita tuolla hyllyissä on, on vihonviimeisiä pölynkerääjiä :( Niistä en kuitenkaan luovu, päin vastoin uusia tarttuu mukaan...
      Tiskiä yhdeltä ihmiseltä ei paljon tule joten yleensä pesaisen kahvimukini ja lautaseni ja muun pikkutiskin käsin. Kone käytössä hyvin harvoin.
      Tykkään pitää kodin puhtaana ja raikkaana, tuuletan paljon ja nukun ikkuna auki.
      Tavaramäärää vähensin määrätietoisesti muutama vuosi sitten, annoin pois paljon turhaa.
      Perusteellinen vessanpesu kerran viikossa, välillä sitten kevyempi siivous. Saunan pesen joka käytön jälkeen vaikka vain minä sitä käytän. Joskus käy joku ystävä saunomassa mutta pääasiassa minä yksin.

    • Anonyymi

      Meikäläläinen pyyhkii kerran viikossa lattiat nihkeällä mopilla, ei selaisella lankamopilla, vaan lattamopilla, joka kerää roskat ja pölyt mukaansa.
      Imurissa on se ongelma, että imurin ilmavirta nostattaa huoneessa pölyä ilmaan.
      Eikä imuroiminen ole sen nopeampaa, kuin mopilla pyyhkiminen.
      Mattoja en enää viitsi tampata kerran viikossa, vaan imuroin matot joka toinen viikko.
      Mattojen määrää on vähennetty, on helpompaa siivota, kun ei ole mattoja joka paikassa.

    • Anonyymi

      ..siivoilen pikku hönössä, yksinkö nyt pitäis täällä viihtyä..

      • Anonyymi

        Vesterinen ja kissa! Viikunaa!


      • Anonyymi

        Mä oon täällä kanssa couscousin.


    • Anonyymi

      Mitäs se sulle kuuluu?

    • Anonyymi

      Pieni pakko siivota ihan päivittäin, sieltä sun täältä. Ensinnäkin huushollissa on elimiä, nelijalkaisia ja karvaisia. Joten imurointi on pakollista lähes joka päivä, lattiat sekä sohvan ja nojatuolien ja eläinten nukkuma-alustat jne. Tiskit mulla on muutenkin tapana latoa suoraan koneeseen, suurimmat rämmäleet juoksevan veden alla huuhdeltuani. Koneen käynnistän useimmiten vasta kun se on täynnä pestäviä astioita.

      Wettexiä märällä liinalla siivotessa esim. maitotahroja, mikroliinoja tulee käytettyä pitkin päivää eri tarkoituksiin. Vessan pesen ihan joka ainut aamu, ja vaikka useaankin kertaan päivässä, jos käyttäjä on jättänyt siivottoman pytyn jälkeensä.

      Suuria siivous tarpeita ei kasaannu, jos huolehtii koko ajan putaudesta.
      Lattioiden moppaamiseen tällä hetkellä riittää joka toinen viikko, tulevaisuudessa niitäkin on mopattavava lähes päivittäin, lapsen takia.
      Noiden eläinten tassut kyllä putsataan melkein joka ulkoilukerran jälkeen, niin ei kerry kuraa eikä hiekkaa lattioille. Lumi ja pakkanen tekee käytäntöön poikkeuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1636
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      55
      1288
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      186
      1043
    4. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      51
      1016
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      77
      995
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      37
      945
    7. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      58
      855
    8. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      206
      834
    9. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      153
      803
    10. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      112
      798
    Aihe