Kertaan hieman matematiikkaa kun työ vaatii. Osaan tietenkin laskea ympyrän kehät sun muut laskea kun tietää vain mikä on pii ja osaa kertoa ja laskea sillä. Helppoa mutta niitäkin oppaita tulee vastaan. Mutta miksi yksinkertainen asia pitää tehdä näin vaikeasti:
https://m.youtube.com/watch?v=n0n7Bky3D8U
https://m.youtube.com/watch?v=N3YjLXdUeoE
Näissä tehdään niin helppo asia todella vaikeasti. Miksi?
Matematiikkaa liian vaikeasti
7
148
Vastaukset
- Anonyymi
Osaa kerto ja jakaa siis, ei kertoa ja laskea vaikka laskemista sekin on.
- Anonyymi
Kaksi kertaa pii on 360 astetta. Tykkimiehet tietävät sen olevan myös 6000 piirua.
Yksikköympyrä on kiva. Näkee suoraan tarkat arvot kosinille ja piille.- Anonyymi
Yksikköympyrän pinta-ala on pii, mutta mistä sen lukuarvon "näkee".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksikköympyrän pinta-ala on pii, mutta mistä sen lukuarvon "näkee".
Kosinin x-akselilta ja sinin y:ltä. Kehältä siis.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kosinin x-akselilta ja sinin y:ltä. Kehältä siis.
Ai, tarkoitit siniä eikä piitä, kuten tekstissä lukee. Sitten ok.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai, tarkoitit siniä eikä piitä, kuten tekstissä lukee. Sitten ok.
Tarkoitin mitä kirjoitin. Yksikköympyrästä näkee kosinin ja sinin arvon. Yksikköympyrän säde on yksi ja origo xy-koordinaatiston pisteessä 0,0. Nollakulma on tilanne, jossa x=1 ja y=0, eli kosini on 1 ja sini 0. Tuo sitten toistuu kahden piin välein. Ja ympyrää kierretään vastapäivään. Kulma puoli piitä tarkoittaa, että kosini on 0 (x=0) ja sini 1 (y=1) jne.
- Anonyymi
En minä tuossa kyllä mitään "vaikeasti tekemistä" nähnyt. Käytetään piirin kaavaa ja ratkaistaan yhtälö. Miten sen voi helpommin tehdä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4083025SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis682352Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj782009Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1171727- 1411590
- 711223
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li121022Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön2681003- 40874