Lainausmerkit puhuessa?

Anonyymi

Kun puhuessa lainataan suoraan jonkun toisen sanomisia, niin esim. englannin kielessä ennen lainausta sanotaan "quote unquote". Tuo on minusta aika hankalan kuuloisesti sanottu (ja mihin lainaus loppuu?), mutta onko suomen kielessäkään parempaa? "Lainausmerkki lainausmerkki"? Turhan pitkä ja kömpelö. "Sitaatti"? "Siteeraan"?

Kasvokkain puhuessa voi tietysti näppärästi käyttää aika kansainvälisiäkin "sormihipsuja" (mistä tuli heti mieleen Austin Powers -leffan mainio Dr Evil hipsutteluineen). Mutta puhelimessa tai radiossa tuo ei toimi, eikä ehkä oikein virallisemmassa tilaisuudessakaan.

Dr Eviliin palatakseni:
- Now, Mr Evil...
- DOCTOR Evil! I didn't spend six years in evil medical school to be called mister, thank you very muchhh.

3

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pieruhuumorin vankkumattomana ystävänä minua naurattaa ankarasti tämä:

      Alotta Fagina:
      How dare you break wind before me

      Austin Powers:
      I'm sorry I didn't realize it was your turn

    • Anonyymi

      Ei kai se niin pitäisi mennä, että ennen lainausta sanotaan "quote unquote", vaan "quote", lainaus, "unquote". Tämä ratkaisee myös ongelman "ja mihin lainaus loppuu?". Vai onko tuo tosiaan sotkettu noin hölmöksi että sanotaan vain aluksi "quote unquote"?

      • Anonyymi

        Vasta näin tv:ssä jonkun englanninkielisen ohjelman mainospätkän jossa nainen käytti sitä noin, ennen lainausta, siitä tämä ihmettely alkoikin. Ja jossain teksti-esimerkissä nuo olivat myös lainauksen jälkeen (ajatusviiva edellään). Hyvinkin sekavaa. Olisko sitten niin, että mainitsemasi ennen-jälkeen on se virallisempi käyttö (esim. lakitupa, sotilaat...), mutta rennommissa puheissa ei ole niin väliä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      23
      4974
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      161
      4134
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      13
      3456
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      67
      3096
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      89
      2859
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      152
      2667
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2473
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      37
      2473
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1685
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      121
      1660
    Aihe