Haluaisin kysyä että voiko kerrostalon asunnon sisällä savustaa kalaa? Kun ei ole parveketta ja isännöitsijä on kieltänyt ulkona grillaamisen ja savustuksen.
Ja voiko asunnon sisällä käyttää kaasugrilliä?
Ärsyttää kun joka puolella mainostetaan grillaamista, Mutta ei kaikki asu omakotitaloissa. Onko grillaaminen ja kalansavustaminen vain omakotitalo-asujan oikeus? Kiitos jos joku osaisi vastata
kalan savustaminen
8
1603
Vastaukset
Savustuspussilla saa savun maun myös sähköuunissa. Savustuspyssyillä saa myös kontrolloidusti savun aromia ruokaan. Nykyaikainen ruoan säilytys ei edellytä enää voimakasta savustamista eikä savustetussa ruoassa savun pitäisi muutenkaan olla niin voimakas, että peittää muut aromit.
https://www.chezmarius.fi/tyovalineet/savustuspyssyt-ja-tarvikkeet
Japanilaisen Konro -grilliä luvataan käyttää myös sisätiloissa kunhan huolehtii tuuletuksesta (häkä ja hiilidioksidi) ja käyttää japanilaisia Binchtan hiiliä.
https://tokyo-design-studio.com/en/tds-konro-grill-diatomite-incl-accessories-kitchenware-31x23x20-cm-item-no-16245-2910.html- Anonyymi
Ei voi sisällä käyttää kaasugrilliä. Ennen ainakin oli sellaisia savustuspusseja kalalle ja kala savustettiin siinä pussissä sähköuunissa.
- Anonyymi
Mihin lakiin se perustuu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihin lakiin se perustuu?
Jos sinulla on kaasuhella, jossa kaasu-uuni ja siinä grilli voit sillä grillata, muttet savustaa. Useissa sähkö uuneissakin on grillivastukset jopa sellaisissa kaasuhelloissa, joissa sähköuuni.
- Anonyymi
Jos sinulla olisi parveke siellä voisi käyttää sähkögrilliä.
- Anonyymi
Yksi tapa on käyttää nestesavua.
- Anonyymi
Tottakai voi, anna mennä vaan! Tuuletusta varten voit työntää röörit ikkunasta ulos, kun vaan avaat sen ensin...
- Anonyymi
Ei tietenkään voi, kuin sähköuunissa, kuten pullaa paistaa.
Tai jos minä oikein rehellinen olen, kyllähän sitä voi savustaa, mutta sanomistahan siitä vain tulee ja vahingon sattuessa vielä nekin vastuu kysymykset.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1835047Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,214440Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993127Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2563007Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432912- 522521
- 271929
- 421812
- 701780
- 221777