Haluaisin kysyä että voiko kerrostalon asunnon sisällä savustaa kalaa? Kun ei ole parveketta ja isännöitsijä on kieltänyt ulkona grillaamisen ja savustuksen.
Ja voiko asunnon sisällä käyttää kaasugrilliä?
Ärsyttää kun joka puolella mainostetaan grillaamista, Mutta ei kaikki asu omakotitaloissa. Onko grillaaminen ja kalansavustaminen vain omakotitalo-asujan oikeus? Kiitos jos joku osaisi vastata
kalan savustaminen
8
1568
Vastaukset
Savustuspussilla saa savun maun myös sähköuunissa. Savustuspyssyillä saa myös kontrolloidusti savun aromia ruokaan. Nykyaikainen ruoan säilytys ei edellytä enää voimakasta savustamista eikä savustetussa ruoassa savun pitäisi muutenkaan olla niin voimakas, että peittää muut aromit.
https://www.chezmarius.fi/tyovalineet/savustuspyssyt-ja-tarvikkeet
Japanilaisen Konro -grilliä luvataan käyttää myös sisätiloissa kunhan huolehtii tuuletuksesta (häkä ja hiilidioksidi) ja käyttää japanilaisia Binchtan hiiliä.
https://tokyo-design-studio.com/en/tds-konro-grill-diatomite-incl-accessories-kitchenware-31x23x20-cm-item-no-16245-2910.html- Anonyymi
Ei voi sisällä käyttää kaasugrilliä. Ennen ainakin oli sellaisia savustuspusseja kalalle ja kala savustettiin siinä pussissä sähköuunissa.
- Anonyymi
Mihin lakiin se perustuu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihin lakiin se perustuu?
Jos sinulla on kaasuhella, jossa kaasu-uuni ja siinä grilli voit sillä grillata, muttet savustaa. Useissa sähkö uuneissakin on grillivastukset jopa sellaisissa kaasuhelloissa, joissa sähköuuni.
- Anonyymi
Jos sinulla olisi parveke siellä voisi käyttää sähkögrilliä.
- Anonyymi
Yksi tapa on käyttää nestesavua.
- Anonyymi
Tottakai voi, anna mennä vaan! Tuuletusta varten voit työntää röörit ikkunasta ulos, kun vaan avaat sen ensin...
- Anonyymi
Ei tietenkään voi, kuin sähköuunissa, kuten pullaa paistaa.
Tai jos minä oikein rehellinen olen, kyllähän sitä voi savustaa, mutta sanomistahan siitä vain tulee ja vahingon sattuessa vielä nekin vastuu kysymykset.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1474146Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville673846Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.123084Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1232688- 1822393
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa331630Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka551470- 541312
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161110Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1131100