Kokeellisen koronapiikin saaneet älkää rampako

Älkää rampatko toisten ovilla. Rokotetutkin saavat taudin ja levittävät virusta.

Ei se anna valtuuksia levittää tautia.
1372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Lääkäri:
Marjanpoimintayritykset Arctic International ja Polarica ovat siirtäneet ainakin 260 ulkomaalaista marjanpoimijaa Lapista Kainuuseen ja Pohjois-Karjalaan, kertoo Lapin sairaanhoitopiiri. Isolla osalla heistä on ollut koronavirusinfektio tai he ovat olleet virukselle altistuneita.

Rovaniemellä jopa 70 prosenttia ulkomaisista marjanpoimijoista on saanut koronatartunnan. Kaupunki määräsi perjantaina sairastuneita poimijoita eritykseen ja altistuneita karanteeniin.

Lapin sairaanhoitopiirin infektioylilääkäri Markku Broaksen mukaan siirrossa on rikottu karanteenimääräysohjetta ja toimittu tartuntautilain vastaisesti.

Broaksen mukaan hän ei ole koko koronapandemian aikana törmännyt näin laajamittaisesti siihen, ettei karanteenimääräysohjeita noudateta.

– Kyllä tässä nyt ilman muuta vaarantuu terveysturvallisuus. On suuri riski, että tauti edelleen leviää ryhmässä ja laajemminkin, Broas kertoo.

Hän on huolissaan siitä, että sairastuneet ja altistuneet marjanpoimijat myös jatkavat marjojen poimintaa.

Äänestä
  • Hyvä Broas kun puhut asiaa!

    Äänestä

Tässä on vastakkain siis marjayritykset ja suomen lainsäädäntö.

Voiko enää välinpitämättömäksi touhuilu mennä?

Taitaa olla yrityksillä touhutippa munan päässä.

Äänestä

Hyvä infektioylilääkäri puhut asiat suoraan.
Kymmenen pistettä lähtee täältä Rovaniemeltä.

Äänestä

Poimijoiden hyväksikäyttöä, kun siirretään jonnekin muualle poimimaan marjoja, vaikka selkeästi on heidät määrätty karanteeniin.

Onko ahneudella enää mitään rajaa?

Äänestä

Päästäkää kotimaahansa sairastuneet ja marjayritykset maksakaa heille luvattu palkka.

Vai pitääkö veronmaksajien heille kaikki maksaa?

Äänestä

Koronapandemia on globaalinen kusetus. Siihen kuuluu monta asiaa, muun muassa ihmisten vastakkainasettelu.

Piikitetyt vs. piikittämättömät, maskilliset vs maskittomat, nyt marjanpoimijoistakin nousee koronakärhämä. Ihmiset eivät vain voi eivätkä saa olla sovussa, nyt kun on korona...?

Ei ole puolia. On vain ihmisiä. Ja me täällä päin pallolla olemme suomalaisia, jokainen.

Äänestä
  • Miksi poimijoilla yli 70 prossalla on tartunta?
    Leiriltä ramppaa paikallista väkeä levittämässä tartuntaa naapurustoon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi poimijoilla yli 70 prossalla on tartunta?
    Leiriltä ramppaa paikallista väkeä levittämässä tartuntaa naapurustoon.

    Heillä ei ole 70 prossalla tartunta, sinä idiootti vain uskot sen kun luit sen jostain paskalehdestä jolla ei ole esittää tieteellistä dataa väitteensä tueksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Heillä ei ole 70 prossalla tartunta, sinä idiootti vain uskot sen kun luit sen jostain paskalehdestä jolla ei ole esittää tieteellistä dataa väitteensä tueksi.

    Rovaniemellä 262 poimijasta 70 prossalla on tartunta.

    Ne on nyt kuljetettu karja-autolla Kainuuseen vastoin määräyksiä.

    Lähde yle uutiset.

    Ei ole uskon asia imbesilli.

    Äänestä

  • Aivan, melkein kaksi vuotta on mm. kaupoissa, kouluissa, kirjastoissa, joka paikassa toitotus ns. koronasta... sitten tulee korona piikit ja aiheuttaa oikean ns. koronan...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Heillä ei ole 70 prossalla tartunta, sinä idiootti vain uskot sen kun luit sen jostain paskalehdestä jolla ei ole esittää tieteellistä dataa väitteensä tueksi.

    Lue imbe uutinen:

    https://yle.fi/uutiset/3-12058165

    Äänestä

Tärkeää olisi pitää huolta vastustuskyvystään, jottei joku myöhempi virus, joka tänne Suomeen joskus ehtii, kaada koko piikitettyä ja siten vastustuskyvyltään heikennettyä kansaa sänkyyn.

Maskien käyttö myöskin on keuhkoja heikentävää. Kuten jokainen voi todeta parikin tuntia käytettyään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Älkää rampatko toisten ovilla. Rokotetutkin saavat taudin ja levittävät virusta.

Ei se anna valtuuksia levittää tautia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu