Riser ohjaintanko, Orbea MTB:hen apua!

Anonyymi

Hoplaa kaikille ja kiitos etukäteen avustajille, miinus trollit tietenkin.

Käytän pääasiassa joka päiväisessä pyöräilyssä Orbea Alma H50 maastopyörää. Olen ostanut pyörän helmikuussa ja tykännyt todella paljon, mutta..... en vain saa ajoasentoa kunnolla kohdalleen. Olen tullut tulokseen, että tarvitsen käyremmät sarvet (tällä hetkellä pyörässä tehtaan default sarvet, jotka on aika lähelle flat bar) Olen 194cm pitkä ja pyörä on XL kokoa. Silti varsinkin pitempiä matkoja ajaessa alaselkä ja ranteet/käsivarret kipeytyvät. Olen pyörän asetuksia muuttanut useasti ja kokeillut eri asentoja.

Eli tässä kysymys: Minkä asteinen riser bar olisi hyvä korjaamaan ajo-asentoa pystympään ja auttamaan tilanteessa? Paljon pyöräilevän kaverin mukaan ei yli 35mm tankoa koska se kuulemma muuttaisi liikaa tasapainoa tms (suositteli Race Face 35mm riser tankoa), mietin vain riittääkö se muuttamaan asentoa tarpeeksi, vai pitäisikö olla käyrempi tanko (Pyörä on kuitenkin XC pyörä, että ajoasento on jo peruksena aika alhaalla). Suosituksia ja apua otetaan mieluusti vastaan.

T. Masa

9

1914

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli tuli ostettua vääränlainen pyörä? Itse lähtisin kokeilemaan toisenlaista ohjainkannatinta. Aluksi vaikka joku halpa säädettävä biltemasta jolla voi testailla oikeaa kulmaa, pituutta ja vaikutusta ajamiseen. Yksi vaihtoehto on ohjainputken jatkopoutki:

      https://www.suomenurheilupyora.fi/cavo-ohjainputken-jatkoadapteri

      Gripit vaihtoon. Suosittelen esim. ergonin gp1 grippejä mutta kannattaa melkein kokeilla liikkeessä miten istuu käteen. Lisäksi voin suositella ns. nousukahvoja. Niillä saa yhden lisäotteen mikä on pitkillä matkoilla hyvä asia.

      Väärän ajoasennon lisäksimyös yleisesti huono lihaskunto voi aiheuttaa mainitsemiasi ongelmia joten suosittelen vahvistamaan lihaksia koko kropassa.

    • Anonyymi

      Kiitos vastauksesta :)

      Joo loppujen lopuksi ei ehkä ollut täysin oikeanlainen pyörä vaikkakin oikea koko. Oli kyllä todella vaikeaa saada ylipäätään pyörää tässä maailman tilanteessa, niin tuli ehkä vähän kiireellä ostettua. Säädettävä ohjainkannatin olikin toinen vaihtoehto mitä ajattelin korjaamaan asiaa. Kuntoa on myös aina varaa parantaa myös toki!

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Hyvä kuva. Kiitoksia tästä.

        - kooysi -


    • Anonyymi

      Tuossa tulikin jo paljon toimivia ideoita :)

      Lisäisin vielä ideapakkiin ohjaustangon kaventamisen. Tekee asennosta pystymmän kun kädet on kapeammalla.

      Voi kokeilla myös edellä mainittujen kombinaatiota. Esim. Ergokahvat ( =piste johon käden painopiste osuu on noissa useamman sentin ohjaustangon takana) ja ohjaustangon kaventaminen muuttaa muuttaa jo ajoasentoa about yhden runkokoon verran. Tuota voisi kokeilla vaikka alkuun? Tuolla modilla asennosta tulee lyhyempi ja pystympi.

      • Anonyymi

        Ohjaustangon kaventaminen muutamamalla sentillä per puoli ei vaikuta juuri mitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ohjaustangon kaventaminen muutamamalla sentillä per puoli ei vaikuta juuri mitään.

        Voi vaikuttaa juuri sen verran tai niin vähän kun on tarve vaikuttaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi vaikuttaa juuri sen verran tai niin vähän kun on tarve vaikuttaa.

        Itse päädyin yhdessä fillarissa kaventamaan ohjaustangon ja laittamaan ergo kahvat.

        Monissa fillareissa on nykyisin muotivillityksenä "ylileveä" ohjaintanko. Matka-ajoon se on huono..

        Muutos oli yllättävän iso ja kokeilluista vaihtoehdoista lopulta paras :)


    • Anonyymi

      ERGOTEC Riser Bar 50 saattaisi olla sopiva. Kannattaa miettiä myös, onko pyörä sopivan pituinen? 50 mm on maksiminousu. Jos otetta ohjakseen pitää lyhentää, niin riser tankoa käännetään penkkiä kohden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      149
      6419
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      32
      2292
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2089
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1313
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      74
      1232
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1067
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1047
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      25
      987
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      951
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      835
    Aihe