Jauhelihan säilyvyys, pilaantunut ennen päiväyksen aikaa

Anonyymi

Tässä on tullut huomattua pitkän ajan aikana että jauhelija ( naudan jauheliha) on ollut osittain pilaantunut jo viimeisen käyttöpäivän aamuna, jopa edellisenä päivänä. Esim tänään aukaisin pirkka 600g, paketissa, se haju ja tummunutta lihaa.

Minulla on varmasti jääkaappi kylmä 2c jossa liha on. On myös tarkkoja mittareita ja veden mitannut veden lämpötilan paketin vierestä, 500m on ruokakaupoista josta lihat ostan, tulee suoraan aina kotiin.

K marketin kylmähyllyistä epäillys koska tuntunut muut tuotteet paljon lämpimiltä, ja avohyllyt. Näissä lämpötiloissa ei taida minkäänlaista seurantaa viranomaisten puolesta.

1

371

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taas oli vuorokautta ennen pirkan naudan jauheliha tummunut paljon, mulla on jääkaapissa 1.5-2c. Missa ovat.

      Tuon paketin takana lukee säilytys alle 2c. Ja, jonkun firman nimi.

      Eli joko lihojen kylmäketju ei toimi, tai lihat on tietyn ikäisiä ennen pakettiin laittoa tai k marketin avohyllyssä paketti on liian lämmin.

      Otan laser lämpömittarin mukaan kauppaan seuraavan kerran.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1084
    2. 68
      984
    3. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      938
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      932
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      885
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      649
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      587
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe