Siirapilla makeutettu perunalaatikko.
Perunalaatikon imeltämisen voi jättää väliin ja perunalaatikko makeutetaan siirapilla.
Siirapilla makeutettuun perunalaatikkoon ei välttämättä tarvita jauhoja , rakenteen takia jauhoja yleisesti soseeseen lisätään.
2 kg perunoita
6-7 rkl vehnäjauhoja
3 rkl voita
8 dl täysmaitoa
2 tl suolaa
3-5 rkl siirappia
(perunoiden keitinvettä)
Kuori perunat, halkaise isot perunat ja keitä ne höyrykattilassa tai suolattomassa vedessä täysin kypsiksi. Kun perunat ovat kypsiä, kaada vedet pois kattilasta, survo perunat huolella ja ripottele pinnalle vehnäjauhot. Mikäli seos on erityisen kuiva, voit lisätä hiukan keitinvettä. Sekoita hyvin.
Anna soseen seisoa jonkin aikaa lämpimässä paikassa kannen alla. Perunasoseen tulisi olla 55 – 60 -asteista koko seisomisen ajan ajan. Korkeammassa lämpötilassa on vaara että sose saattaa imeltyä. Me annamme soseen seisoa korkeintaan 60 asteisessa uunissa ja välillä tarkistellaan mikä on survoksen lämpötila. 60 astetta on hyvä uunin lämpötila ja tässä lämpötilassa imeltymistä ei juurikaan tapahdu ja perunalaatikko makeuteetaan siirapilla.
Lisää voi, maito ja suola. Sekoita siirappi soseeseen, siirappi makeuttaa perunalaatikon. laita sose kahteen voideltuun, n. 1 1/2 l:n vetoiseen uunivuokaan. Jätä vuoat vajaiksi, hiukan yli puolilleen, sillä perunalaatikko kiehuu helposti yli. Laita laatikoiden päälle pienet voinokareet ja aista perunalaatikkoa 150 -175 asteessa n. 2 tuntia kunnes se on saanut ihanan rapean kuoren.
Siirapilla makeutettu perunalaatikko
Anonyymi
0
916
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk1559819Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1277939Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2607472Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi27101Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1216162Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k865951Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j535752Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit944831Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja62772Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!
Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist541414