Siirapilla makeutettu perunalaatikko

Anonyymi

Siirapilla makeutettu perunalaatikko.

Perunalaatikon imeltämisen voi jättää väliin ja perunalaatikko makeutetaan siirapilla.
Siirapilla makeutettuun perunalaatikkoon ei välttämättä tarvita jauhoja , rakenteen takia jauhoja yleisesti soseeseen lisätään.

2 kg perunoita
6-7 rkl vehnäjauhoja
3 rkl voita
8 dl täysmaitoa
2 tl suolaa
3-5 rkl siirappia
(perunoiden keitinvettä)

Kuori perunat, halkaise isot perunat ja keitä ne höyrykattilassa tai suolattomassa vedessä täysin kypsiksi. Kun perunat ovat kypsiä, kaada vedet pois kattilasta, survo perunat huolella ja ripottele pinnalle vehnäjauhot. Mikäli seos on erityisen kuiva, voit lisätä hiukan keitinvettä. Sekoita hyvin.
Anna soseen seisoa jonkin aikaa lämpimässä paikassa kannen alla. Perunasoseen tulisi olla 55 – 60 -asteista koko seisomisen ajan ajan. Korkeammassa lämpötilassa on vaara että sose saattaa imeltyä. Me annamme soseen seisoa korkeintaan 60 asteisessa uunissa ja välillä tarkistellaan mikä on survoksen lämpötila. 60 astetta on hyvä uunin lämpötila ja tässä lämpötilassa imeltymistä ei juurikaan tapahdu ja perunalaatikko makeuteetaan siirapilla.
Lisää voi, maito ja suola. Sekoita siirappi soseeseen, siirappi makeuttaa perunalaatikon. laita sose kahteen voideltuun, n. 1 1/2 l:n vetoiseen uunivuokaan. Jätä vuoat vajaiksi, hiukan yli puolilleen, sillä perunalaatikko kiehuu helposti yli. Laita laatikoiden päälle pienet voinokareet ja aista perunalaatikkoa 150 -175 asteessa n. 2 tuntia kunnes se on saanut ihanan rapean kuoren.

0

981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

        Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
        Kansallinen Kokoomus
        408
        1757
      2. Ei käy sääliksi sitä miestä

        Sitä saa mitä tilaa.
        Ikävä
        145
        1141
      3. Mitähän ajattelet

        Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
        Ikävä
        67
        1083
      4. Olet kuin minä

        Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
        Ikävä
        88
        1081
      5. Mitä kaivattusi

        pelkää? 👻
        Ikävä
        101
        1014
      6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

        Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
        Sinkut
        143
        847
      7. Hankkikaa elämä

        Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
        Ikävä
        94
        741
      8. Sinun silmiisi kun

        Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
        Ikävä
        45
        701
      9. Voisitko mies auttaa..

        Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
        Ikävä
        50
        679
      10. En ehkä onnistu siinä

        Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
        Ikävä
        57
        654
      Aihe