Marjojen osto

Anonyymi

Ostin puolukoita 5 litraa ulkomaalaiselta, ja kun tulin kotiin huuhtelin ne ja aloin perata niitä, mukana paljon huonoja pehmeitä marjoja jotka jouti pois. No perkasin sen yhden laatikollisen valmiiksi pusseihin ja pakkaseen mutta mun mielestä ne marjat ei kyllä hyvälle haise,ne haisee ummehtuneelle ja koiran kuselle. Puolukka on kestävä marja mutta mun mielestä on kyllä outoa tuo haju niissä? Ne myytiin muovirasioissa missä kannet...onko kellään tälläsesta kokemusta?

4

1079

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      minä ostin taannoin aidolta suomalaiselta todella huonoja marjoja. Toi vain laatikon, otti rahat ja häipyi. päällä oli kunnolliset , alla täyttä sontta. Ulkomaalaisen kanssa voi näköjän tehdää tällaista.

      t. ulkomaalainen

    • Anonyymi

      Itse keräsin omat puolukkani. En koskaan huuhtele mitään kotimaisia marjoja ennen pakastamista. Kun ostan marjoja niin ostan torilta en marketeista. Suomalaisesta vakituiselta myyjältä jolta vuosikausia ostanut.

    • Anonyymi

      Ostin s marketista mansikoita..kotimaisia ..kesällä..2 rasiaa ..olivat pieniä kuivia tai homeista melkein kaikki..Salon lähellä joku tila..en osta kyseiseltä tilalta enää mitään..lupasivat tuoda tilalle eipä näkynyt..olisin antanut ostetut marjat takaisin

    • Anonyymi

      Olen ostanut monta vuotta marjat ja sienet Tallinnan Keskturgilta. Siellä kaikki myydään kilohinnalla. Mustikka maksoi 4,5 €/kg eli vähän yli 2 euroa litra. Kantarellit olivat saman hintaisia eli niiden hinta Suomessa on 5 - 6 kertainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      108
      4876
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3972
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1364
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      171
      1361
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe