Kaikille halukkaille eutanasia. Kenenkään ei ole pakko elää.
Mutta on tässä toinenkin puoli.
Itse halusin kuolla syvässä masennuksessa. Masennus meni ohi ja sain sen jälkeen yli kymmenen hyvää vuotta elää.
Luojan kiitos eutanasia ei ollut silloin sallittua.
Ajatuksia aiheesta ?
Eutanasiasta
16
723
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä ihmettä se sinulle kuuluu haluaako joku kuolla?
- Anonyymi
Ei se hänelle niin kuulukaan, mutta minulle kyllä. Olen kuolinhalujulkaisuaktivisti ja vielä utelias kaiken lisäksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se hänelle niin kuulukaan, mutta minulle kyllä. Olen kuolinhalujulkaisuaktivisti ja vielä utelias kaiken lisäksi.
Kenenkään halu kuolla tai olla kuolematta ei kuulu myöskään sinun kaltaisellesi idiootille millään tavalla. Halu elää tai kuolla on ainoastaan jokaisen oma asia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kenenkään halu kuolla tai olla kuolematta ei kuulu myöskään sinun kaltaisellesi idiootille millään tavalla. Halu elää tai kuolla on ainoastaan jokaisen oma asia.
Nyt kun sait jo pahaa oloasi pikkasen purettua, niin mitäpä tuumit eutanasiasta? Eikös vain olekin hyvä idea! :D
- Anonyymi
Mikä ikäraja eutanasiaan laitettaisiin ?
Joillakin kivut ja masennus voi kestää koko elämän. Mutta ne voi myös yhtäkkiä loppua.
Etkä varmaan toivoisi omalle aikuisessa iässä olevalle jälkeläisellesi eutanasiaa kovin pienestä syystä.
aloittaja. - Anonyymi
Pitäisi varmaan olla joku harkinta-aika ja automaattinen ilmoitus kaikille läheisille.
Eutanasia voisi säästää läheiset monelta inhottavalta, sotkuiselta ja yllättävältä itsemurhalta.
Ja jos heittäisin jonkun ikärajan , niin se voisi olla esimerkiksi 52-vuotta. Monet naiset löytää mielenrauhan vasta 50-vuotiaana . No se oli huono läppä.
aloittaja. - Anonyymi
Asiantuntijaryhmä pohti 3 vuotta eutanasiaa, mutta ei päässyt yksimielisyyteen sen laillistamisesta. Lääkärit yleensä vastustavat eutanasiaa, mutta kansalaiset ovat myönteisempiä.
Yle areenassa on paljon eutanasiaa käsitteleviä ohjelmia.
aloittaja. - Anonyymi
Tänään maanantaina televisiossa a-studiossa käsitellään eutanasiaa. TV1 klo 21 00.
Btw. Sekin on päätös ,että jatketaan samalla linjalla eutanasian suhteen.
Aloittaja. - Anonyymi
Jos ihmisen ruumiin kuollessa jää eloon sielu , vaikeat eettiset kysymykset jatkuvat. Joku voi haluta oman sielunsa tyhjiin häviämistä eli tuhoutumista. Se taitaisi olla sitten kovin lopullista ja peruuttamatonta.
Ei taida olla mitään todisteita, että ruumiin kuollessa jää mitään ihmisestä eloon. Ainoa todiste saattaisi olla Jeesuksen ylösnousemus.
Aloittaja. - Anonyymi
Kai sen eutanasian voi jotenkin rajata. Ittensä tappaminen muutenkaan ole laitonta. Joissain maissa tosin on laitonta tehdä itsemurha ja sen yrittämisestä voi saada kuolemantuomion. Win-win.
- Anonyymi
Luin jostakin kauan sitten tehdyn tutkimuksen, että itsemurhan tehneet katuu jälkeenpäin.
- Anonyymi
Olen kuullu ettei kukaan ole ainakaan valittanu.
- Anonyymi
Kun olet kuollut, olet kuollut. Et enää silloin mieti tulevaisuutta, etkä mitään muutakaan. Kuollutta ei vituta.
- Anonyymi
Koko ikäni olen masennuksen kanssa paininut ja ihan tarpeeton taistelu on ollut. Palkintona on parhaimmillaankin vähän vähemmän ongelmia.
- Anonyymi
On hyvä asia jos masentunut paska tappaa itsensä. Eutanasia siis lailliseksi. Masentunut on yhteiskunnalle yhtä arvokas kuin läjä paskaa. Masentunut ei tuota mitään ja laiminlyö velvollisuutensa yhteiskunnalle. Siis täysin hyödytön ja turha rasite muille. Kuka sellaisia kaipaa.
- Anonyymi
Tuli kansalaisaloite eduskuntaan eutanasiasta.
Mitä sinä henkilökohtaisesti ajattelet siitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1436334Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto725261Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143695Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213300Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1222491Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12048Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191396- 811208