Kaikille halukkaille eutanasia. Kenenkään ei ole pakko elää.
Mutta on tässä toinenkin puoli.
Itse halusin kuolla syvässä masennuksessa. Masennus meni ohi ja sain sen jälkeen yli kymmenen hyvää vuotta elää.
Luojan kiitos eutanasia ei ollut silloin sallittua.
Ajatuksia aiheesta ?
Eutanasiasta
16
764
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä ihmettä se sinulle kuuluu haluaako joku kuolla?
- Anonyymi
Ei se hänelle niin kuulukaan, mutta minulle kyllä. Olen kuolinhalujulkaisuaktivisti ja vielä utelias kaiken lisäksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se hänelle niin kuulukaan, mutta minulle kyllä. Olen kuolinhalujulkaisuaktivisti ja vielä utelias kaiken lisäksi.
Kenenkään halu kuolla tai olla kuolematta ei kuulu myöskään sinun kaltaisellesi idiootille millään tavalla. Halu elää tai kuolla on ainoastaan jokaisen oma asia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kenenkään halu kuolla tai olla kuolematta ei kuulu myöskään sinun kaltaisellesi idiootille millään tavalla. Halu elää tai kuolla on ainoastaan jokaisen oma asia.
Nyt kun sait jo pahaa oloasi pikkasen purettua, niin mitäpä tuumit eutanasiasta? Eikös vain olekin hyvä idea! :D
- Anonyymi
Mikä ikäraja eutanasiaan laitettaisiin ?
Joillakin kivut ja masennus voi kestää koko elämän. Mutta ne voi myös yhtäkkiä loppua.
Etkä varmaan toivoisi omalle aikuisessa iässä olevalle jälkeläisellesi eutanasiaa kovin pienestä syystä.
aloittaja. - Anonyymi
Pitäisi varmaan olla joku harkinta-aika ja automaattinen ilmoitus kaikille läheisille.
Eutanasia voisi säästää läheiset monelta inhottavalta, sotkuiselta ja yllättävältä itsemurhalta.
Ja jos heittäisin jonkun ikärajan , niin se voisi olla esimerkiksi 52-vuotta. Monet naiset löytää mielenrauhan vasta 50-vuotiaana . No se oli huono läppä.
aloittaja. - Anonyymi
Asiantuntijaryhmä pohti 3 vuotta eutanasiaa, mutta ei päässyt yksimielisyyteen sen laillistamisesta. Lääkärit yleensä vastustavat eutanasiaa, mutta kansalaiset ovat myönteisempiä.
Yle areenassa on paljon eutanasiaa käsitteleviä ohjelmia.
aloittaja. - Anonyymi
Tänään maanantaina televisiossa a-studiossa käsitellään eutanasiaa. TV1 klo 21 00.
Btw. Sekin on päätös ,että jatketaan samalla linjalla eutanasian suhteen.
Aloittaja. - Anonyymi
Jos ihmisen ruumiin kuollessa jää eloon sielu , vaikeat eettiset kysymykset jatkuvat. Joku voi haluta oman sielunsa tyhjiin häviämistä eli tuhoutumista. Se taitaisi olla sitten kovin lopullista ja peruuttamatonta.
Ei taida olla mitään todisteita, että ruumiin kuollessa jää mitään ihmisestä eloon. Ainoa todiste saattaisi olla Jeesuksen ylösnousemus.
Aloittaja. - Anonyymi
Kai sen eutanasian voi jotenkin rajata. Ittensä tappaminen muutenkaan ole laitonta. Joissain maissa tosin on laitonta tehdä itsemurha ja sen yrittämisestä voi saada kuolemantuomion. Win-win.
- Anonyymi
Luin jostakin kauan sitten tehdyn tutkimuksen, että itsemurhan tehneet katuu jälkeenpäin.
- Anonyymi
Olen kuullu ettei kukaan ole ainakaan valittanu.
- Anonyymi
Kun olet kuollut, olet kuollut. Et enää silloin mieti tulevaisuutta, etkä mitään muutakaan. Kuollutta ei vituta.
- Anonyymi
Koko ikäni olen masennuksen kanssa paininut ja ihan tarpeeton taistelu on ollut. Palkintona on parhaimmillaankin vähän vähemmän ongelmia.
- Anonyymi
On hyvä asia jos masentunut paska tappaa itsensä. Eutanasia siis lailliseksi. Masentunut on yhteiskunnalle yhtä arvokas kuin läjä paskaa. Masentunut ei tuota mitään ja laiminlyö velvollisuutensa yhteiskunnalle. Siis täysin hyödytön ja turha rasite muille. Kuka sellaisia kaipaa.
- Anonyymi
Tuli kansalaisaloite eduskuntaan eutanasiasta.
Mitä sinä henkilökohtaisesti ajattelet siitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama815519Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1114534Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1364115Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2162867Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.782836Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?322716Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta832534Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl892280- 1822113
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko431666