Mitään mieltä mennä mensan testiin?

Anonyymi

Kotitestistä sain 143 tulokseksi joka on sitten parempi kuin 99,8% ihmisistä? Tosi oudolta kuulostaa kun olen vielä 13… mietin että oisko mitään järkeä sitten 16 vuotiaana testiin mennä? Jostain toisesta testistä olen saanut tulokseksi 145 tai yli… erikoisen korkeilta kuulostaa nää luvut. Johtuuko se vaan siitä että ihmisiä yritetään oikeasn testiin kalastella?

14

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tiedä ketään, joka olisi katunut Mensan testiä ja jäsenyyttäkään, mutta joitakin, jotka ovat katuneet Mensan jäsenyydestä kertomista.

      Ihmisissä on kateellisia, typeriä ja ilkeitä, joten kannattaa käyttää älykkyyden lisäksi myös viisautta, kun sitä tarvitaan. Sinulla on vuosia aikaa pohtia sitä ja ihmisiä ympärilläsi.

      • Minä olen kyllä katunut Mensan jäsenyyttä, mutta en testiä. Jäsenyyteen kuului jäsenlehti jossa oli idioottimaisia seksivitsejä ja kutsuja älyttömiin saunailtoihin. Ei mitään järkevää sisältöä.

        Tuo tosin oli aika kauan aikaa sitten, en tiedä onko jäsenyys tai jäsenlehti nykyään parempi.


    • Asiallisissa testeissä (kuten Mensan testit) tulos on suhteessa omaan ikäryhmääsi joten korkean tuloksen saa ihan yhtä vaikeasti minkä tahansa ikäisenä eli iällä ei ole mitään väliä. Jos nettitestissä ei kysytä ikää niin sitten se on täyttä roskaa.

      Jos haluat tietää aidon tuloksen niin suosittelen kyllä Mensan testiin menemistä - muista vain että tuo ei todellakaan mittaa älykkyyttä, vaan ainoastaan loogista ajattelukykyä.

    • Suomessa on muuten 61773 13-vuotiasta eli Suomesta löytyy yli sata 13-vuotiasta jotka saisivat tuollaisen tuloksen "parempi kuin 99,8% ihmisistä".

      61773 * (1 - 0,998) = 124

      Eli ei tuo sinun tulos nyt ihan mahdoton ole jos olet hyvä logiikassa/matematiikassa, mutta kuitenkin epäilisin aina korkeita tuloksia ja varmistaisin sen tunnetulla testillä.

    • Anonyymi

      Eniten tässä mietin sitä, kun testi kysyy ikää 18 vuodesta eteenpäin. Että miten hyvin tuo tulokseni sitä oikeaa sitten vastaa?

      Ap

      • Anonyymi

        No 13v kiskoo 143 eli 18 vuotiaaseen verrattuna vaikka 170iq vastaava tai enemmän.


    • Anonyymi

      Älykäs tajuaa kysymättäkin että Mensan testit on huuhaata.

      • Anonyymi

        Etkö päässyt mensaan?


    • Anonyymi

      perkele sain ite vaan Mensan kotitestistä 135 ja oon 19. Luulin että sain maksit vai sainko kenties maksimit ja itse olet tehnyt jonkin muun testin.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        http://www.mensa.fi/iq/index_2.html

        tuo linkissä oleva

        Onpa älykästä ikärasismia. Eikö yli 55-vuotias voi olla älykäs?
        Taitavat kuvitella olevansa joitakin yli-ihmisiä.


    • Anonyymi

      Minun posteet onkin 140. Tein kokeen kahdesti ja sain 70 molemmilla kerroilla.

    • Anonyymi

      Älä nyt ihmeessä mihinkään hömppätesteihin luota! Jos teet Mensan virallisen nettitestin, tulos on korkeintaan suuntaa antava. Oikeat neuropsykologiset älykkyystestit eivät edes ole ns Ravenon matriiseja vaan niitä paljon monipuolisempia. Pystyt kyllä arvioimaan älykkyyttäsi itse. Oletko aina sormi suussa vai löydätkö ratkaisuja ongelmiisi?

    • Anonyymi

      Mensalla on vuosikokous viikonloppuna 22-24.10 .2021 Helsingissä. Ohjelmaa on kovasti, aika hauskaa! Yhtenä iltana on 130 hengen illallinen, musiikkia ja kaikkea hienoa. Onhan siellä se varsinainen kokouskin, se on aika tavanomainen järjestä kokous. Voi. Kyllä sanoa että asiat sujuvat sielläkin jopa älykkäästi! Olen osallistunut monta kertaa mä en saa vuosikokouksen viihtynyt täällä loistavasti. Ehkä näemme Helsingissä tänä viikonloppuna.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      517
      1580
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1176
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      862
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      62
      861
    5. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      837
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      766
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      76
      751
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      30
      707
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      695
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      691
    Aihe