MBTI-testi (Myers-Briggs Type Indicator) - 16 Persoonaa

Viime vuosina MBTI-indikaattorista on tullut maailmanlaajuisesti huomattavan suosittu ja sen historia ja toiminnot ollaan selitetty hyvin täällä: https://www.truity.com/myers-briggs/about-myers-briggs-personality-typing

Tässä myös sen virallinen sivusto: https://www.myersbriggs.org/

Skeptikot ovat tosin arvostelleet sitä siitä että tulokset voivat vaihdella mutta moni kokee sen hyödylliseksi itsensä ja muiden ymmärtämisen kannalta. He käyttävät sitä sukulaissielujen löytämiseen ja ymmärtääkseen paremmin niitä jotka ovat hyvin erilaisia heihin verrattuna. Psykologeistakin osan tiedetään käyttäneen sitä apuvälineenä.

Kyse onkin siitä mikä kirjainyhdistelmä muistuttaa meitä suurimman osan aikaa, pidemmällä aikavälillä. Ne jotka ovat teoriasta innostuneet muistuttavat että yksikään saman persoonallisuuden alla oleva henkilö ei ole identtinen. Kenenkään tule käyttää sitä tekosyynä oman kasvunsa estämiseen vaan sen näkemiseen miten voi vielä kasvaa yksilönä, tukien omia luonnollisia ominaisuuksiaan.

Sillä on viihdeen puolella myös oma paikkansa kun siihen erikoistuneet koomikot auttavat nauramaan itselleen, esim. https://www.youtube.com/c/FrankJamesChannel

Kirjailijanalut voivat kehittää sen avulla hieman uskottavampia hahmoja fiktiossa, vahvuuksineen ja heikkouksineen. Siihen perustuu myös deittipalveluita.

Tässä muutama MBTI-testi jotka ollaan todettu hyviksi eri puolilla nettiä. Erittäin tärkeää on se että pysyt vastauksissa mahdollisimman rehellisenä itsellesi.

• 16 Personalities: https://www.16personalities.com/free-personality-test
• Personality Max: https://personalitymax.com/personality-test/
• Michael Caloz: https://www.michaelcaloz.com/personality/

Kirjainyhdistelmät ja joitakin näkemiäni lempinimiä (tosin ei kaikkia):

• ENFJ ༄ Päähenkilö, Antaja, Opastaja
• ENFP ༄ Kampanjoija, Inspiroija, Sankari
• ENTJ ༄ Johtaja, Komentaja, Päällikkö
• ENTP ༄ Väittelijä, Keksijä, Edistäjä
• ESFJ ༄ Hoitaja, Tukija, Konsuli
• ESFP ༄ Viihdyttäjä, Esittäjä, Lähettiläs
• ESTJ ༄ Valvoja, Johtaja, Tarkastaja
• ESTP ༄ Tekijä, Yrittäjä, Edistäjä
• INFJ ༄ Neuvonantaja, Suojelija, Mystikko
• INFP ༄ Idealisti, Välittäjä, Parantaja
• INTJ ༄ Arkkitehti, Tiedemies, Suunnittelija
• INTP ༄ Loogikko, Ajattelija, Filosofi
• ISFJ ༄ Hoivaaja, Puolustaja, Suojelija
• ISFP ༄ Taiteilija, Säveltäjä, Tuottaja
• ISTJ ༄ Logistikko, Toteuttaja, Tarkastaja
• ISTP ༄ Virtuoosi, Artisaani, Mekaanikko

Bonuksena annan sivuston jossa voi tarkistaa ja analysoida todellisia ja fiktiivisiä hahmoja joilla on samanlainen kirjainyhdistemä kuin sinulla: https://www.personality-database.com/ (Vihje: Jos haku sanoo että serverillä on liikaa liikennettä niin kirjaudu Googlella sisään tai etsi Googlella "nimi MBTI".)

Tämä foorumi on myös keskittynyt persoonallisuustyyppeihin: https://www.personalitycafe.com/

Kommentoikaa vapaasti: Mitä tuloksia saitte tai millä hahmolla on kaltaisesi persoona?

10

2074

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hah, sain tulokseksi INTJ-A. Sivuston mukaan samanlaisia tyyppejä kanssani olisivat mm. Vladimir Putin ja Arnold Schwarzenegger.

      Kas kun eivät mahduttaneet joukkoon vielä Hitleriäkin. Se olisi kruunannut tämän päivän täydellisesti.

      • Sinun ei tarvinne huolehtia siitä sillä Hitler kuuluu samaan persoonallisuusryhmään itseni kanssa (INFJ) mikä kyllä aluksi kauhistutti minua melkoisesti.

        Mutta muut toppuuttelivat että joka ikisessä ryhmässä on sekä sankareita että kyseenalaisia henkilöitä. Mielialahäiriöt, traumat tms. voivat laukaista persoonissa ns. "inferior funtion" -toiminnan eli joka kirjainyhdistelmässä on siis sekä valoisa ja pimeä puoli.

        Mutta sitten näin sellaisia nimiä kuin Nelson Mandela ja olo oli jo hieman parempi.

        INTJ on kyllä todella harvinainen ja minusta yksi kiehtovimmista.


    • Lisään tähän vielä että jokainen noista testeistä toimii hieman eri tavalla mutta olen kuitenkin saanut saman tuloksen niistä kaikista.

      Suosikkini lienee se kuitenkin se toinen eli Personality Max vaikka 16 Personalities lienee kuuluisin. Tämä siksi että PM:ssä on huomattavasti yksityiskohtaisin analyysi.

      Mitä tulee noihin -A ja -T päätteisiin 16 Personalities-sivustolla niin niitä käytetään vain siellä. Kaikkialla muualla käytetään vain neljän kirjaimen yhdistelmää.

    • Anonyymi

      Ensimmäinen linkki antoi ISTJ-T. Minusta tuo ei osunut ihan 100%. Introverttiydestä 89%.

      • Toisiakin voi kokeilla, ne toimivat hieman eri tavalla.


      • Anonyymi
        Melodious kirjoitti:

        Toisiakin voi kokeilla, ne toimivat hieman eri tavalla.

        Toisesta sain INTJ. Monessa mielessä nuo on ihan tarkkoja. Ensimmäisen viestin kuvauksien perusteella molemmat istj ja intj osuvat. Haluaisinkin päästä rakennustarkastukseen töihin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Toisesta sain INTJ. Monessa mielessä nuo on ihan tarkkoja. Ensimmäisen viestin kuvauksien perusteella molemmat istj ja intj osuvat. Haluaisinkin päästä rakennustarkastukseen töihin.

        Onnea yrittämiseen, tosin INTJ:t ovat niin fiksuja että tuskin onnea edes tarvitaan. 😉


      • Anonyymi
        Melodious kirjoitti:

        Onnea yrittämiseen, tosin INTJ:t ovat niin fiksuja että tuskin onnea edes tarvitaan. 😉

        Kiitos vain. En tosin pelkän tuon testin perusteella lähtisi ihan noin pitkälle vetämään johtopäätöksiä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vain. En tosin pelkän tuon testin perusteella lähtisi ihan noin pitkälle vetämään johtopäätöksiä.

        Fiksua sekin, sitä paitsi ei MBTI:n ole tartoituskaan selittää käytöksessä aivan kaikkea.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      277
      5229
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      59
      4769
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      96
      3744
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      51
      2760
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      22
      2277
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1883
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      118
      1800
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1536
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1115
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      153
      1094
    Aihe