Viime vuosina MBTI-indikaattorista on tullut maailmanlaajuisesti huomattavan suosittu ja sen historia ja toiminnot ollaan selitetty hyvin täällä: https://www.truity.com/myers-briggs/about-myers-briggs-personality-typing
Tässä myös sen virallinen sivusto: https://www.myersbriggs.org/
Skeptikot ovat tosin arvostelleet sitä siitä että tulokset voivat vaihdella mutta moni kokee sen hyödylliseksi itsensä ja muiden ymmärtämisen kannalta. He käyttävät sitä sukulaissielujen löytämiseen ja ymmärtääkseen paremmin niitä jotka ovat hyvin erilaisia heihin verrattuna. Psykologeistakin osan tiedetään käyttäneen sitä apuvälineenä.
Kyse onkin siitä mikä kirjainyhdistelmä muistuttaa meitä suurimman osan aikaa, pidemmällä aikavälillä. Ne jotka ovat teoriasta innostuneet muistuttavat että yksikään saman persoonallisuuden alla oleva henkilö ei ole identtinen. Kenenkään tule käyttää sitä tekosyynä oman kasvunsa estämiseen vaan sen näkemiseen miten voi vielä kasvaa yksilönä, tukien omia luonnollisia ominaisuuksiaan.
Sillä on viihdeen puolella myös oma paikkansa kun siihen erikoistuneet koomikot auttavat nauramaan itselleen, esim. https://www.youtube.com/c/FrankJamesChannel
Kirjailijanalut voivat kehittää sen avulla hieman uskottavampia hahmoja fiktiossa, vahvuuksineen ja heikkouksineen. Siihen perustuu myös deittipalveluita.
Tässä muutama MBTI-testi jotka ollaan todettu hyviksi eri puolilla nettiä. Erittäin tärkeää on se että pysyt vastauksissa mahdollisimman rehellisenä itsellesi.
• 16 Personalities: https://www.16personalities.com/free-personality-test
• Personality Max: https://personalitymax.com/personality-test/
• Michael Caloz: https://www.michaelcaloz.com/personality/
Kirjainyhdistelmät ja joitakin näkemiäni lempinimiä (tosin ei kaikkia):
• ENFJ ༄ Päähenkilö, Antaja, Opastaja
• ENFP ༄ Kampanjoija, Inspiroija, Sankari
• ENTJ ༄ Johtaja, Komentaja, Päällikkö
• ENTP ༄ Väittelijä, Keksijä, Edistäjä
• ESFJ ༄ Hoitaja, Tukija, Konsuli
• ESFP ༄ Viihdyttäjä, Esittäjä, Lähettiläs
• ESTJ ༄ Valvoja, Johtaja, Tarkastaja
• ESTP ༄ Tekijä, Yrittäjä, Edistäjä
• INFJ ༄ Neuvonantaja, Suojelija, Mystikko
• INFP ༄ Idealisti, Välittäjä, Parantaja
• INTJ ༄ Arkkitehti, Tiedemies, Suunnittelija
• INTP ༄ Loogikko, Ajattelija, Filosofi
• ISFJ ༄ Hoivaaja, Puolustaja, Suojelija
• ISFP ༄ Taiteilija, Säveltäjä, Tuottaja
• ISTJ ༄ Logistikko, Toteuttaja, Tarkastaja
• ISTP ༄ Virtuoosi, Artisaani, Mekaanikko
Bonuksena annan sivuston jossa voi tarkistaa ja analysoida todellisia ja fiktiivisiä hahmoja joilla on samanlainen kirjainyhdistemä kuin sinulla: https://www.personality-database.com/ (Vihje: Jos haku sanoo että serverillä on liikaa liikennettä niin kirjaudu Googlella sisään tai etsi Googlella "nimi MBTI".)
Tämä foorumi on myös keskittynyt persoonallisuustyyppeihin: https://www.personalitycafe.com/
Kommentoikaa vapaasti: Mitä tuloksia saitte tai millä hahmolla on kaltaisesi persoona?
MBTI-testi (Myers-Briggs Type Indicator) - 16 Persoonaa
10
2312
Vastaukset
Hah, sain tulokseksi INTJ-A. Sivuston mukaan samanlaisia tyyppejä kanssani olisivat mm. Vladimir Putin ja Arnold Schwarzenegger.
Kas kun eivät mahduttaneet joukkoon vielä Hitleriäkin. Se olisi kruunannut tämän päivän täydellisesti.Sinun ei tarvinne huolehtia siitä sillä Hitler kuuluu samaan persoonallisuusryhmään itseni kanssa (INFJ) mikä kyllä aluksi kauhistutti minua melkoisesti.
Mutta muut toppuuttelivat että joka ikisessä ryhmässä on sekä sankareita että kyseenalaisia henkilöitä. Mielialahäiriöt, traumat tms. voivat laukaista persoonissa ns. "inferior funtion" -toiminnan eli joka kirjainyhdistelmässä on siis sekä valoisa ja pimeä puoli.
Mutta sitten näin sellaisia nimiä kuin Nelson Mandela ja olo oli jo hieman parempi.
INTJ on kyllä todella harvinainen ja minusta yksi kiehtovimmista.
Lisään tähän vielä että jokainen noista testeistä toimii hieman eri tavalla mutta olen kuitenkin saanut saman tuloksen niistä kaikista.
Suosikkini lienee se kuitenkin se toinen eli Personality Max vaikka 16 Personalities lienee kuuluisin. Tämä siksi että PM:ssä on huomattavasti yksityiskohtaisin analyysi.
Mitä tulee noihin -A ja -T päätteisiin 16 Personalities-sivustolla niin niitä käytetään vain siellä. Kaikkialla muualla käytetään vain neljän kirjaimen yhdistelmää.Tässä mielenkiintoinen artikkeli...
Eye-Opening Facts About Every Myers-Briggs® Personality Type:
https://www.psychologyjunkie.com/2018/10/31/eye-opening-facts-about-every-myers-briggs-personality-type/
Ja tässä toinen, siitä kuinka yleinen tai harvinainen tyyppisi on nykyään. Luvut ovat hieman muuttuneet vuosikymmenen 2000 alkupuolelta:
https://www.psychologyjunkie.com/2019/11/15/how-rare-is-your-myers-briggs-personality-type/- Anonyymi
Ensimmäinen linkki antoi ISTJ-T. Minusta tuo ei osunut ihan 100%. Introverttiydestä 89%.
- Anonyymi
Melodious kirjoitti:
Toisiakin voi kokeilla, ne toimivat hieman eri tavalla.
Toisesta sain INTJ. Monessa mielessä nuo on ihan tarkkoja. Ensimmäisen viestin kuvauksien perusteella molemmat istj ja intj osuvat. Haluaisinkin päästä rakennustarkastukseen töihin.
Anonyymi kirjoitti:
Toisesta sain INTJ. Monessa mielessä nuo on ihan tarkkoja. Ensimmäisen viestin kuvauksien perusteella molemmat istj ja intj osuvat. Haluaisinkin päästä rakennustarkastukseen töihin.
Onnea yrittämiseen, tosin INTJ:t ovat niin fiksuja että tuskin onnea edes tarvitaan. 😉
- Anonyymi
Melodious kirjoitti:
Onnea yrittämiseen, tosin INTJ:t ovat niin fiksuja että tuskin onnea edes tarvitaan. 😉
Kiitos vain. En tosin pelkän tuon testin perusteella lähtisi ihan noin pitkälle vetämään johtopäätöksiä.
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos vain. En tosin pelkän tuon testin perusteella lähtisi ihan noin pitkälle vetämään johtopäätöksiä.
Fiksua sekin, sitä paitsi ei MBTI:n ole tartoituskaan selittää käytöksessä aivan kaikkea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2522328- 1921704
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä501379Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad511057- 41846
- 15827
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23788Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25786Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647
