Onko kellään kokemuksia, kuinka kauan nilkka voi olla kipeä nilkan vääntymisen jälkeen? Lääkäri suositteli lepoa 2-3 viikkoa. Nyt tapaturmasta on n. kuukausi ja ajattelin tänään lähteä tauon jälkeen lenkille. Nilkka on vielä arka ja vähän kipeä, mutta joku lohdutti, että pientä kipua voisi esiintyä useamman kuukaudenkin ajan:( Nilkkatukea käytän lääkärin neuvosta ainakin vielä kuukauden.
Nilkka vääntyi, kipu jäi...
7
2308
Vastaukset
- miikku
Mulla vääntyi nilkka pari kk sitten. Se on vieläkin hiukan kipeä lenkin jälkeisenä aamuna ja joskus väännettäessä sivulle. Ihan kuin olisi turvotustakin vielä. Mutta juoksemista se ei haittaa, joten jatkan entiseen malliin.
En oikein tiedä, onko siellä jotain vielä tapauksen jäljiltä, kun en lääkärillä käynyt, ei ollut kovin paha. Toivotaan että nilkkasi paranee ajan kanssa. Luulisin, että lenkille voit lähteä. - tyttönen
mun nilkkani vääntyi viime kesänä.. eli siit on jo yli puol vuotta.. turvotusta on vielki vähäsen.. ja yleensä aamuisin sattuu pikkasen... välillä on vähä kipee.. mutta ei sellaisia kipuja etteikö pystyis kävelee..
yks kaveri ja mun lääkäri sanoi että nilkan vääntymisen jäkeen voi kestää jopa 2 vuotta ettei tunne enää kipuja.. turvotus voi jäädä jopa koko elämän oppuun asti... joten olkaahan ihmisiä varovaisia jälkojen kanssa...
itelläni nilkka vääntyi trambuliinilla.. aika huonoja kokemuksia..:D - Amateuri
Epäselväksi jäi käytätkö tukea koko ajan jalkeilla ollessasi ja myös lenkillä. Itselläni meni löysä nilkka säännöllisesti nurin pallopeleissä, mutta harvemmin lenkillä. Yleensä venähdyksen jälkeen paraneminen kesti 3-5 viikkoa, niin pääsin juoksemaan. Mitään nilkkatukia en käyttänyt paranemisvaiheessa, jos jalalla vain pystyi astumaan. En tiedä miten tuen käyttäminen esim 3 viikon jälkeen vaikuttaa parantumisvauhtiin: hidastaa vai nopeuttaa?
- ...
Käytän tukea urheillessa. Ymmärtäkseni nilkalle olisi hyväksi, jos se saisi tulla toimeen omin voimin niin paljon kuin mahdollista ja näin vahvistuisi. Mutta tilanteissa (esim. urheilu), joissa nilkka voisi taas vääntyä tulisi tukea käyttää parikin kuukautta tapaturman jälkeen.
KORJATKAA, JOS OLEN VÄÄRÄSSÄ!
- RunnerGirl
Mulla nilkka rusahti syksyllä tosi ilkeen kuulosesti. Päivääkään en sen takia taukoa pitänyt juoksusta. (Tyhmästi tein, tiedän sen, mutta jalka parani kuin itsestään.) Ensimmäisenä aamuna rusahduksen jälkeen nilkka oli arka, enkä meinannut pystyä edes kävelemään. Vedin nilkkatuen hammasta purren jalkaan ja juoksin illalla rankan vetotreenin. Kipeänä nilkka oli reilun kuukauden ja jäykkä se on vieläkin. Kyllä se siitä ohi menee... anna mennä vaan!!!=)
- RunnerGirl
Vielä piti sanoa, että sinne on varmaan jäänyt arpikudosta, jonka kiinnikkeet nyt kiristelevät. Siihen auttaa hieronta ja ajan kuluessa kiinnikkeet irtoavat itsestäänkin.
- tyttö-75
mulla vääntyi nilkka 2.5vuotta sitten ja on vieläkin kipeä,välillä enemmän välillä vähemmän.kantapäässä,pohkeessa ja jalkapohjassa tuntuu myös kipua.luulen että ei koskaan kokonaan parane.lenkkeilen aika paljon.kannattaa jumpata nilkkaa paljon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod225564- 324900
- 292814
- 342374
- 372078
- 152028
En ole koskaan kokenut
Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka191657- 121611
- 231512
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons291489