Miksi eläkeläisopettaja käy edelleen syömässä koulun ruokalassa?

Anonyymi

Miksi eläkkeelle siirtynyt opettaja käy syömässä entisen työpaikkansa ruokalassa päivittäin? Eikö hänellä ole rahaa ostaa kaupasta ruokaa, eikö puoliso osaa kokata kotona tai mikä on syy moiseen?

Maksaako hän ruoasta kunnalle? Voisitteko koulujen emännät antaa vinkkejä koulutarkastajille moisesta kuppauksesta?

Jos kyseessä on vapaaehtoistöitä koulun hyväksi tekevästä kansankynttilästä, voisi tuon ruokailun jotenkin ymmärtää, mutta sittenhän kaikki tulisivat kuppaamaan samalla verukkeella ruokaa halutessaan.

Oppilaat ovat ihmetelleet tuon opettajan käytöstä kotonaan. Lapsissa on paljon viisautta.

5

1153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Monet tekevät töitä eläkkeelläkin ja joissakin kouluissa myydään ylijäämäruokaa. Voi tietysti olla joku tukihenkilökin, mikset kysy?

    • Anonyymi

      Miten paljon se sua haittaa? Saatko jotain vähemmän sen takia?

      • Anonyymi

        Jos tuollainen tyyppi maksaa ruoastaan, se on ehkä ok. Ellei, se on hyväksikäyttöä.

        Omituista roikkua eläkkeellä koulun liepeillä ja ns. hyötyä näistä eduista yhä. Onko opettajilla niin huonot eläkkeet, että pitää roikkua entisen koulun kulmilla hautaan asti?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos tuollainen tyyppi maksaa ruoastaan, se on ehkä ok. Ellei, se on hyväksikäyttöä.

        Omituista roikkua eläkkeellä koulun liepeillä ja ns. hyötyä näistä eduista yhä. Onko opettajilla niin huonot eläkkeet, että pitää roikkua entisen koulun kulmilla hautaan asti?

        No oletko varma ettei opeta, monissakin ammateissa haluavat saada tekemään töitä elkkeelläkin kun pulaa henkilöstöstä tai tarvitsevat sijaisia. Kuinka monta vuotta aiot itse siellä pyöriä kun niin ärsyttää? Minua ei saisi opettajaksi millään, sen verran typeriä pennut ovat.


    • Anonyymi

      Jos hän oli sijaistamassa jotakin opettajaa, vaikka esim sairasloman takia? Ainakin omina kouluaikoina 90-luvulla saattoivat jo elääkkeelle jääneetkin opettajat käydä tarvittaessa sijaistamassa jotakin opettajaa esim tämän sairasloman, pakkoloman tai lisäkouluttautumisen takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3970
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      20
      3558
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3407
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3357
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3254
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      3061
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2925
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      80
      2769
    9. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2677
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2387
    Aihe