Pirkan hölkkä vs maraton

Moi, hieman mietityttää ens sunnuntaina Pirkan hölkkä. Juoksukilometrejä ei oo mitenkään erityisen paljon eikä pitkiä lenkkejä juoksussa. Onko tuo rasittavuudelta maratonin luokkaa? pitkälti metsäreittiä, sorateitä yms. lyhyitä asfalttiosuuksia noin 33km matka? Maratonia pidän aivan helkutin raskaana koettelumuksena, kerta koettu, kun ite oon lähinnä pyöräillyt / hiihtänyt pitkiä lenkkejä.
5223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Aijotko viättää mehutaukoja?
Menee läpi kuhan malttaa tauottaa

Äänestä

Ei ole ihan maratonin luokkaa, mutta korkeusero tekee raskaaksi juosta. Etenkin lopussa Hervannan päässä.
Polkujuoksuihin verrattuna metsäosuudet ovat pääosin helppoa juostavaa, paitsi 3. Ja 4. huoltopistevälin osuus on jälkimmäiseltä osaltaan kivikkoisempaa polkua, mutta ei mikään paha. Omaan makuun silti teknisesti helppo reitti.
Pitkiä pätkiä voi loikotella menemään ihan maantievauhtia tai liki. Olen juossut tuon myös maantiekengillä.
Vertauksen vuoksi, viimeksi kun juoksin sen, maraton meni samana syksynä vähän päällä 3.5 tunnin ja Pirkka vähän alle kolmeen tuntiin.

Äänestä

Niin ja päöosinhan tuo on hiekka/"metsä"pohjaista alustaa, asfalttia on lähdöstä Roukkoon. Ja tosiaan jos kuiva keli on, niin maastokenkiä ei tarvitse eikä ainakaan mitä julmettuja nappulapohjia.

Äänestä

on kyllä raskas lenkki, jos vertaa esim. puolimaratoniin. Voi tietty ottaa kävelyksikin ja nauttia päivästä niin, että ei ota aikatavoitetta. Itehän tuossa stressin tekee. Kostealla kelillä voi olla myös paikoin hieman liukkaita osuuksiakin.

Äänestä

Pirkan hölkkä puolituntia maratonia nopeampi itselläni. Molemmat juostu kahden viikon sisällä samana vuonna. Pitääkö muillakin tämä kaava paikkansa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Moi, hieman mietityttää ens sunnuntaina Pirkan hölkkä. Juoksukilometrejä ei oo mitenkään erityisen paljon eikä pitkiä lenkkejä juoksussa. Onko tuo rasittavuudelta maratonin luokkaa? pitkälti metsäreittiä, sorateitä yms. lyhyitä asfalttiosuuksia noin 33km matka? Maratonia pidän aivan helkutin raskaana koettelumuksena, kerta koettu, kun ite oon lähinnä pyöräillyt / hiihtänyt pitkiä lenkkejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu