Suuret tulot eivät saa ohjata ansiosidonnaisten saajien makoilua sohvilla, kun töitä on tarjolla. Yli 3000 suuret ansiosidonnaiset pitäisi leikata. Veitsiluodon lakkokeisareiden ansiosidonnaiset menevät mahdollisesti silppuriin.
Kun 200 päivää on lusittu, niin jatko on jotain 750 euroa/kuukausi.
Aina voi kysyä, kannattaako lakkoilla ja ajaa työpaikat ulkomaille? Mitä neuvottelua on kiristäminen? Milloin Veitsiluodon työntekijät pääsivät neuvottelemaan työpaikoistaan ja ehdoistaan? Ei milloinkaan. Neuvottelut ja lakkoon pakottaminen olivat Hakaniemen miesten käsissä.
Hallitus empii vielä ansiosidonnaisleikkurin kanssa.
2
106
Vastaukset
- Anonyymi
Joo,kyl meillä on veiskan vuorossa yli 3000 ekua brutto päiväraha kun palkanmaksu loppuu.sitä pystyy venyttään vaikkapa 3-4 vuoden opiskelulla jonka jälkeen vasta alkaa 400 päivärahaa kulumaan.ei ole 6 vuoteen mitään hätää rahan kanssa.voihan sitä jossain vaiheessa työllistyäkin,katellaan rauhassa…
- Anonyymi
Pitääkö kadehtia duunareitten päivärahoja ? Meillä entisiä kansanedustajia, jotka saaneet ilmaista rahaa osa yli 10 v. Nyt oli IL:ssa näiden nykyisten edustajien asumista varten annetut verottomat korvaukset. Osalla "mukamas" 400 e jonkun kaverin nurkisssa tai avopuolison asunnosta ja sitten loput yli 1000 e omaan taskuun. Meikäläisen yli 30 v työhistorialla eläke ei juurikaan suurempi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 31427501
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?482324- 2021681
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien411622Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1561586- 341351
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.441083- 1221038
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30942Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex97920