matska turhaa

Anonyymi

kaikki voi laskea laskimella. ihan turhaa tuhlata aikaansa jonkin matskan opetteluun kun ajan voi käyttää muuhunkin! esim liikkaan..jo nyt liian vähän nuoria liikkuu ja harrastaa urheiluu.. ihan hyvin vois ottaa aikaa matiikasta ja käyttää tätä hyödyliseen liikuntaan!!

6

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joukko tyhmistyy kovaa vauhtia.

    • Entä jos laskin hukkuu? Kyllä minusta on hauskaa osata esim. laskea neliöjuuri käsin kynällä ja paperilla (tosin tuota en oppinut koulussa).

      Ja vaikeammissa laskuissa tarvitsee kyllä osata sitä laskintakin käyttää että saa oikean tuloksen.

    • Anonyymi

      Laskimesta ei ole yhtään apua jos ei tiedä mitä on laskemassa. Koulun matematiikan tarkoituksena on opettaa ne perusasioiden alkeet, jotka tarvitaan yksinkertaisten ongelmien ratkaisemiseen. Päässälaskutaitoa tarvitaan silloin, kun sen laskimen räpeltäminen ei tule kyseeseen.

      Kun käyt kaupassa niin jos et osaa päässälaskua jää myyjän kassalla tekemä karkea virhe kaupan hyväksi tai omaan taskuunsa sinulta huomaamatta. Et osaa arvioida mikä tuotteen hinta on kun siinä on 20% alennus. Et osaa vertailla tuotteiden hintoja kun niissä on paketissa eri määrä sinua kiinnostavia asioita eikä kilohinta auta.

      Pythagoraan lausetta ja trigonometriaa on tullut käytettyä niin töissä kuin harrasteissakin aika monta kertaa kun rakentaa jotakin. Samoin todennäköisyyslaskentaa ja tilastollisia asioita. Prosenttilaskusta nyt puhumattakaan. Jo pelkästään omia veroja laskiessaan tarvitsee osata matematiikan perusteet. Saati sitten siinä vaiheessa, kun yrittää saada omat tulot ja menot pysymään budjetissa.

      Mutta nämähän ovatkin aikuisten juttuja...

      Vaikka päätyisi elämään toimeentulotuen varassa koko ikänsä niin silloinkin on syytä osata matematiikkaa. Kun siis käteen jäävän rahan määrä on köyhän osattava laskea oikein KELA:n tehdessä kerta toisensa jälkeen virheitä omissa laskelmissaan. Jos niitä ei osaa itse tarkistaa niin se on voi voi.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Sama mentaliteetti koskee nähtävästi myös äidinkielen tunteja kirjoitusvirheiden perusteella.

    • Anonyymi

      Urheilussakin pitää osata laskea. Jos 800 metrin juoksussa ensimmäinen kierros menee aikaan 1.23, niin paljonko on odotettavissa oleva loppuaika, jos arvelee pystyvänsä juoksemaan seitsemän sekuntia nopeamman toisen kierroksen? Ja tähän ei ole mahdollisuutta käyttää laskinta juoksun aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      76
      4167
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      89
      3421
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      115
      3233
    4. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      75
      3159
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      101
      3052
    6. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      2694
    7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      260
      2637
    8. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      83
      2502
    9. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      218
      2474
    10. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      93
      2367
    Aihe