Jos lapsen nimi on Markku, siitä tulee persu

Markku Ruotsila.
Markku Jokisipilä.

Ja sitä rataa. Nimi on enne.

6

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruotsila ja Jokisipilä aivan yhtä epäuskottavia persujen puolustajia.
      Kumpaankaan ei luoteta.

    • Anonyymi

      Miksihän fanaattiset
      persuhörhöt kieltäö olevansa persuja?

    • Meidän koiran nimi on Markku ja se nuolee muniaan ja murisee Mustille, joka on naapurin koira :P

    • Anonyymi

      Luin Jokispilän kirjan esittelyn Hesarista,;luen ehkä kirjankin, kun sen saa kahdella eurolla alennusmyynnistä. Esittelyn mukaan Jokisipilä yrittää käsitellä persuja jotenkin normaalina demokratian ja parlamentarismin ilmiönä.

      Tämähän on persunjen itsensäkin - saati sitten muiden mielestä - väärä lähtökohta. Persut korostavat eroaan muista puolueista, ovat hylänneet normaalit kohteliaisuusnormit ja erityisesti netissä vieneet keskustelun sikamaiselle tasolle.

      Onhan näitä persutyyppisiä popularisteja liikkeitä ollut, on, ja tulee olemaan, mutta kaikki ovat kuihtuneet omaaan sontaansa. Joku Hitler kyllä kaatui aikamoisen rähähän jälkeen omaan itsemurhaansa, ja Saksan kansa suree tyhmyyttään vielä lähes 90 vuoden jälkeenkin.

      Vähänkin kriittinen ote persuja koskevassa tutkimuksessa ottaisi huomioon heidän poikkeavuutensa normaalista parlamentarismista. Lieneekö teoksessa käsitelty ollenkaan esim. Halla-ahon ohjelmallisia Scripta-kirjoituksia (joista hän ei irtisanoudu) ja viimeisimpiä julistuksia koskien taloutta ja työmarkkinoita?

      Parlamentarismia ammatikseen tutkivan soisi kiinnittävän huomiota myös persujen totutusta poikkeavaan käytökseen eduskunnassa ja edustajien julkiset puheet kentlää (tiedon puute, epäjohdonmukaisuua, rasismi, herjaaminen, jne.).

      • Anonyymi

        etköhän sinä ole viimeinen ihminen maailmassa muita moralisoimaan herjaamisesta, kohteliaisuusnormeista tms. viittauksella mainitsemaasi sikamaiseen nettikirjoitteluun mitä itse harrastat 18-23h/365vrk vuodessa?


      • En ole lukenut kirjaa, mutta sen käsityksen olen saanut, että Jokisipilä huomioi äärioikeistolaisen siiven vaikutusta: edustuksellisen demokratian ansiosta, tämä porukka saa ääniä jos äänestää mitä tahansa perussuomalaista vaikka ei olisikaan äärioikeistolainen.

        Muilla puolueilla ei tätä rasitetta ole - huomoikohan Jokisipilä tätä asiaa?


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      133
      1363
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      101
      1054
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      954
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      947
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      832
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      803
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      37
      683
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      648
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      140
      603
    Aihe