Hyvä vai huono ostos.

Anonyymi

Onko airfryerillä mitään käyttöä, toisten mielestä ei, eikä varsinkaan niiden jotka eivät osaa käytää sitä. Testissä airfryer teki ruuan hitaammin kuin tavallinen kiertoilmauuni, tosin uunia lämmitettiin ensin sama aika jossa airfryerillä sai jo valmista ruokaa. Esimerkiksi rapea pekoni tulee valmiiksi nopeammin kuin uunissa joka laitetaan kylmänä päälle ja odotetaan sen ensin lämpenevän ja samoin lihapullat. Sopii tälläisen yksinelävän ihmisen talouteen kuin nyrkki silmään varsinkin kun tekee annoksia jotka syödään heti samana päivänä, ei syödä kolmena päivänä peräkkäin ja säilytetä montaa päivää jääkaapissa. Minulla on uunin mallinen airfryer enkä luopuisi siitä enää millään, niin kätevä se on.

6

1174

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minkälainen mahtaa olla uunin mallinen airfryer?

    • Anonyymi

      En minä ainakaan ostaisi jos olisi kiertoilmauuni ja jos siinä laittaa pellin keskitasolle ja vain ylälämpö päälle niin tilavuus ja sähkönkulutus pienenee, lämpeneekin nopeammin.

    • Anonyymi

      Laitan tähän vanhan ketjun perään omia , ensimmäisiä kokemuksiani.
      Uuniperunat tulivat varsin mukavan möyheitä kuorineen, tavallisessa sähköuunissa en ole saanut noin hyviä.

      Makkara valmistui jotenkin ikävän "paahdettuna" ..sitähän tuo kuumailma tietysti tekee.
      Eli minusta ei korvaa pöytägrilliä tässä.
      Kananmunatkin valmistuivat tosin hitaasti, eivät mojahtaneet alussa ainakaan. (130 C,12 min.)

      Broilerin siivet olivat maukkaita ja marinoinnista tuli aito rapea, ruskea pinta kuin grillikanalle pitääkin. 180 C ,20 min.
      Seuraavaksi yritän tehdä lihpullia ja vaikka Boston-kakun..katellaan.

      • Anonyymi

        Kokeilepa keitettyjä perunoita lohkottuina. Grillimakkarakin ok, mutta raakamakkara paras, niistä tuli tosi hyviä.


    • Anonyymi

      En ole Airfryerillä löytänyt mitään käyttöä. Joululahjaksi sain, pari kertaa kokeilin ja petyin. Perinteinen uuni on oikea uuni, eikä mikään tuulitunneli :)

      Lihapullat on omia herkkuja, ehkä kritiikkini AirFryeriä kohtaan johtuu siitä. Ei tullut hyviä lihapullia sillä, ei. Enkä nyt puhu mistään valmisp*skasta, vaan itsetehdyistä kunnon lihapullista.

      https://herkuttelija.fi/lihapullat/#helpot-lihapullat

      Tuossa esimerkiksi helppo ohje. Ei mikään iso vaiva tehdä itse, voi maustaa mieleisekseen ja nopeatkin on tehdä. Ja maistuu hyviltä. Jos ei maistu, niin voi syyttää itseään :)

      • Anonyymi

        Lihapullat tavallisessa uunissa ovat hirveitä, pannulla parempi ja ilmagrilli lähempänä sitä, en tosin ole kokeillut. Pitäisi ainakin olla folio(vuoka) alla ettei painu rei'istä läpi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1473
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      113
      931
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      781
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      764
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      730
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      717
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      691
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      679
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      677
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      68
      662
    Aihe