Taivaalta vodaa 12 tunnissa yli 740 millimetriä

Ihan kelpo tulos Italian Rossiglionessa ja samalla myös uusi Euroopan ennätys. Jos tuo sataisi talvella lumena, niin lunta tulisi miltei 7,5 metriä.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/277961f6-64ca-4485-91c3-8d0e3340a3e3
17100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ääri-ilmiöitä pukkaa.

Äänestä

Lukekaapa muuten uutisen alle tulleita kommentteja. Samaa denialistien lässytystä kuin tällä palstalla.

Äänestä
  • Tuulivoimaloiden ropellit puhaltaneet kaikki sadepilvet Italiaan?

    Äänestä

Huh huijaa!
Etelä-eurooppa muuttuu savanniksi ilmastomuutoksen johdosta.

Äänestä

Ja sama lässytys näyttää jatkuvan täällä.

Hohhoijaa.

Äänestä
  • No, mitä normaalin kotitalouden muka pitäisi tehdä? Ei normaaleilla kotitalouksilla ole mitään järkeä ruveta panikoimaan ja käyttämään rahaa euronkaan vertaa tämän takia. Ei ole mitään järkeä haaskata rahojaan ylihintaisiin "ekologisiin" autoihin, ei vähentää lihan käyttöä ja ostella muka "ekologisia" tuotteita. Suomalaiset ovat köyhiä verrattuna muihin EU-maihin, joten rahojen käytön lisääminen tämän takia on idiotismia.

    Oikeasti normaalilla ihmisellä parasta on olla tekemättä yhtään mitään. Ja ihmisten pikemminkin pitäisi käyttää entistä vähemmän rahaa ja esimerkiksi ajaa nykyisellä autolla mahdollisimman kauan.

    Äänestä

IL:-Kansainvälisen+ilmastopaneelin+IPCC:n+raportin+mukaan+jokainen+celsiusasteen+nousu+keskilämpötilassa+kasvattaa+ilmakehässä+olevan+vesihöyryn+määrää+noin+7+prosentilla.Taas+alarmitotuutta.+Absoluuttinen+vesihöyryn+määrä+ratkaisee.+Se+riippuu+myös+suhteellisesta+kosteudesta,+joka+voi+vaihdella+lähes+nollan+ja+100+%+välillä.

Äänestä

-Rankkasateiden odotetaan lisääntyvän ympäri maailman ilmaston lämpenemisen edetessä.

Tuo on tieteellinen fakta, jos kerran odotetaan. Timo Soini on todennut, että mielipide ei voi olla väärä.

Äänestä
  • Sateiden määrää säätelee Taivaan Isä. Siihen ei voi tavallinen kuolevainen vaikuttaa.

    Äänestä

  • Siitä saadaan päästötöntä vesivoimaa. Positiivinen asia

    Äänestä

Kyllä viimein olisi suomalaistenkin ymmärrettävä mitä kauheuksia aiheuttaa globaalille ilmastolle nuotioiden ja saunojen klapikasan alta päin sytyttely ja lihan syönti !

Miksi hallituksemme ei tee mitään, kyllä etelä Euroopan maiden pelastaminen on meidänkin etu, pelkkä rahan lapiointi miljardi tolkullakaan ei yksin riitä.

Äänestä
  • Kiitos tästä tiedosta.

    Lumena tuo vesimäärä olisi ollut siis lähes kymmenen metriä.

    Äänestä

  • Hyvä muistisääntö on, että milli vettä on noin sentti lunta. Tietenkin lumi painuu massan alla, jos alkaa satelemaan enemmän. Kevyt pakkaslumi painuu vähemmän.

    Äänestä

On se hyvä että sademäärät kasvavat ihmisen aiheuttaman ilmastonlämpenemisen myötä.
Merivesi haihtuu ja meren pinta laskee. Saharaan tuleen autiomaan tilalle sankka sademetsä.
Sillä lailla maailma pelastuu. Tuprutelkaa siis lisää mustaa hiilidioksidia.

Äänestä

Kyllä Helsinkikin oli aivan käsittämättömässä vesikatastrofissa kesällä kun palomiehetkin panikoivat. Silloin satoi yli 5mm.

Äänestä

Niin sitä vuoristoissa satelee.

Norjassakin talvella niin ettei meillä ole koskaan sellaisia kinoksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ihan kelpo tulos Italian Rossiglionessa ja samalla myös uusi Euroopan ennätys. Jos tuo sataisi talvella lumena, niin lunta tulisi miltei 7,5 metriä.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/277961f6-64ca-4485-91c3-8d0e3340a3e3

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu