Ihan kelpo tulos Italian Rossiglionessa ja samalla myös uusi Euroopan ennätys. Jos tuo sataisi talvella lumena, niin lunta tulisi miltei 7,5 metriä.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/277961f6-64ca-4485-91c3-8d0e3340a3e3
Taivaalta vodaa 12 tunnissa yli 740 millimetriä
17
77
Vastaukset
- Anonyymi
Ääri-ilmiöitä pukkaa.
- Anonyymi
Lukekaapa muuten uutisen alle tulleita kommentteja. Samaa denialistien lässytystä kuin tällä palstalla.
- Anonyymi
Tuulivoimaloiden ropellit puhaltaneet kaikki sadepilvet Italiaan?
- Anonyymi
Huh huijaa!
Etelä-eurooppa muuttuu savanniksi ilmastomuutoksen johdosta. - Anonyymi
Ja sama lässytys näyttää jatkuvan täällä.
Hohhoijaa.- Anonyymi
No, mitä normaalin kotitalouden muka pitäisi tehdä? Ei normaaleilla kotitalouksilla ole mitään järkeä ruveta panikoimaan ja käyttämään rahaa euronkaan vertaa tämän takia. Ei ole mitään järkeä haaskata rahojaan ylihintaisiin "ekologisiin" autoihin, ei vähentää lihan käyttöä ja ostella muka "ekologisia" tuotteita. Suomalaiset ovat köyhiä verrattuna muihin EU-maihin, joten rahojen käytön lisääminen tämän takia on idiotismia.
Oikeasti normaalilla ihmisellä parasta on olla tekemättä yhtään mitään. Ja ihmisten pikemminkin pitäisi käyttää entistä vähemmän rahaa ja esimerkiksi ajaa nykyisellä autolla mahdollisimman kauan.
- Anonyymi
IL:
-Kansainvälisen ilmastopaneelin IPCC:n raportin mukaan jokainen celsiusasteen nousu keskilämpötilassa kasvattaa ilmakehässä olevan vesihöyryn määrää noin 7 prosentilla.
Taas alarmitotuutta. Absoluuttinen vesihöyryn määrä ratkaisee. Se riippuu myös suhteellisesta kosteudesta, joka voi vaihdella lähes nollan ja 100 % välillä. - Anonyymi
-Rankkasateiden odotetaan lisääntyvän ympäri maailman ilmaston lämpenemisen edetessä.
Tuo on tieteellinen fakta, jos kerran odotetaan. Timo Soini on todennut, että mielipide ei voi olla väärä.- Anonyymi
Sateiden määrää säätelee Taivaan Isä. Siihen ei voi tavallinen kuolevainen vaikuttaa.
- Anonyymi
Siitä saadaan päästötöntä vesivoimaa. Positiivinen asia
- Anonyymi
Kyllä viimein olisi suomalaistenkin ymmärrettävä mitä kauheuksia aiheuttaa globaalille ilmastolle nuotioiden ja saunojen klapikasan alta päin sytyttely ja lihan syönti !
Miksi hallituksemme ei tee mitään, kyllä etelä Euroopan maiden pelastaminen on meidänkin etu, pelkkä rahan lapiointi miljardi tolkullakaan ei yksin riitä. - Anonyymi
Väärää tietoa lumenmäärästä suhteessa satavan veden määrään!
https://blogi.foreca.fi/2015/01/paljonko-lumisadetta-vastaa-1-mm-vetta/
1mm vettä on 10mm lunta lähellä nollaa ja muuttuu melkoisesti ilman kylmetessä....- Anonyymi
Kiitos tästä tiedosta.
Lumena tuo vesimäärä olisi ollut siis lähes kymmenen metriä. - Anonyymi
Hyvä muistisääntö on, että milli vettä on noin sentti lunta. Tietenkin lumi painuu massan alla, jos alkaa satelemaan enemmän. Kevyt pakkaslumi painuu vähemmän.
- Anonyymi
On se hyvä että sademäärät kasvavat ihmisen aiheuttaman ilmastonlämpenemisen myötä.
Merivesi haihtuu ja meren pinta laskee. Saharaan tuleen autiomaan tilalle sankka sademetsä.
Sillä lailla maailma pelastuu. Tuprutelkaa siis lisää mustaa hiilidioksidia. - Anonyymi
Kyllä Helsinkikin oli aivan käsittämättömässä vesikatastrofissa kesällä kun palomiehetkin panikoivat. Silloin satoi yli 5mm.
Niin sitä vuoristoissa satelee.
Norjassakin talvella niin ettei meillä ole koskaan sellaisia kinoksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741