Taivaalta vodaa 12 tunnissa yli 740 millimetriä

Anonyymi

17

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ääri-ilmiöitä pukkaa.

    • Anonyymi

      Lukekaapa muuten uutisen alle tulleita kommentteja. Samaa denialistien lässytystä kuin tällä palstalla.

      • Anonyymi

        Tuulivoimaloiden ropellit puhaltaneet kaikki sadepilvet Italiaan?


    • Anonyymi

      Huh huijaa!
      Etelä-eurooppa muuttuu savanniksi ilmastomuutoksen johdosta.

    • Anonyymi

      Ja sama lässytys näyttää jatkuvan täällä.

      Hohhoijaa.

      • Anonyymi

        No, mitä normaalin kotitalouden muka pitäisi tehdä? Ei normaaleilla kotitalouksilla ole mitään järkeä ruveta panikoimaan ja käyttämään rahaa euronkaan vertaa tämän takia. Ei ole mitään järkeä haaskata rahojaan ylihintaisiin "ekologisiin" autoihin, ei vähentää lihan käyttöä ja ostella muka "ekologisia" tuotteita. Suomalaiset ovat köyhiä verrattuna muihin EU-maihin, joten rahojen käytön lisääminen tämän takia on idiotismia.

        Oikeasti normaalilla ihmisellä parasta on olla tekemättä yhtään mitään. Ja ihmisten pikemminkin pitäisi käyttää entistä vähemmän rahaa ja esimerkiksi ajaa nykyisellä autolla mahdollisimman kauan.


    • Anonyymi

      IL:
      -Kansainvälisen ilmastopaneelin IPCC:n raportin mukaan jokainen celsiusasteen nousu keskilämpötilassa kasvattaa ilmakehässä olevan vesihöyryn määrää noin 7 prosentilla.

      Taas alarmitotuutta. Absoluuttinen vesihöyryn määrä ratkaisee. Se riippuu myös suhteellisesta kosteudesta, joka voi vaihdella lähes nollan ja 100 % välillä.

    • Anonyymi

      -Rankkasateiden odotetaan lisääntyvän ympäri maailman ilmaston lämpenemisen edetessä.

      Tuo on tieteellinen fakta, jos kerran odotetaan. Timo Soini on todennut, että mielipide ei voi olla väärä.

      • Anonyymi

        Sateiden määrää säätelee Taivaan Isä. Siihen ei voi tavallinen kuolevainen vaikuttaa.


      • Anonyymi

        Siitä saadaan päästötöntä vesivoimaa. Positiivinen asia


    • Anonyymi

      Kyllä viimein olisi suomalaistenkin ymmärrettävä mitä kauheuksia aiheuttaa globaalille ilmastolle nuotioiden ja saunojen klapikasan alta päin sytyttely ja lihan syönti !

      Miksi hallituksemme ei tee mitään, kyllä etelä Euroopan maiden pelastaminen on meidänkin etu, pelkkä rahan lapiointi miljardi tolkullakaan ei yksin riitä.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kiitos tästä tiedosta.

        Lumena tuo vesimäärä olisi ollut siis lähes kymmenen metriä.


      • Anonyymi

        Hyvä muistisääntö on, että milli vettä on noin sentti lunta. Tietenkin lumi painuu massan alla, jos alkaa satelemaan enemmän. Kevyt pakkaslumi painuu vähemmän.


    • Anonyymi

      On se hyvä että sademäärät kasvavat ihmisen aiheuttaman ilmastonlämpenemisen myötä.
      Merivesi haihtuu ja meren pinta laskee. Saharaan tuleen autiomaan tilalle sankka sademetsä.
      Sillä lailla maailma pelastuu. Tuprutelkaa siis lisää mustaa hiilidioksidia.

    • Anonyymi

      Kyllä Helsinkikin oli aivan käsittämättömässä vesikatastrofissa kesällä kun palomiehetkin panikoivat. Silloin satoi yli 5mm.

    • Niin sitä vuoristoissa satelee.

      Norjassakin talvella niin ettei meillä ole koskaan sellaisia kinoksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      113
      2342
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      34
      1912
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      28
      1872
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      48
      1865
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1856
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1142
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1046
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      923
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      870
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      847
    Aihe