Teollisuusliitto ei ole enää suunnannäyttäjä

Anonyymi

Historiassa vientiteollisuus, jossa teollisuusliitto on ollut yksi alan vaikuttajista, määritteli palkkatasot työehtosopimusneuvotteluihin. Nyt on toisin.

Ensimmäisiä sopimuksia on jo tehty. Stora teki paikallisen sopimuksen. Teollisuusliitto ei edes halua neuvotella vaan vitkuttelee. Onko kiukuttelu ay-pomon henkilökohtainen kosto, kuten poliittiset lakot 2018 lokakuussa näyttivät olevan?

Teknologiateollisuus, joka oli Teollisuusliiton neuvottelukumppani, edusti noin 300.000 työntekijää. Se on 12% palkansaajista. 88% on muilla aloilla. 12%:lla on pidetty ääntä enemmän kuin on tarpeen. Televisioonkin on päästy, viimeeksi eilen. Ajat ovat muuttuneet.

Teollisuusliitto tekee sopimuksia ehkä viimeisten joukossa vasta vuoden 2022 alussa, jos silloinkaan. Kun vanhan TESin viimeinen käyttöpäivä saapuu, tulee tilalle yrityskohtaiset sopimukset ja laki. Ammattiliittojen pääluottamusmiehet korvautuvat kaikkien työntekijöiden valitsemilla luottamusvaltuutetuilla. Katso laista, mitä se tarkoittaa, ellet tiedä; luottamusvaltuutettu.

Hyvää syksyn jatkoa.

8

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alle 20 hengen yrityksissä vapaat yritykset voivat sanoa luottamusmiesjärjestelmän irti samantien. Se ei ole yleissitovuuden piirissä. Luottamusmiesten tilalle tulee laissa määritellyt luottamusvaltuutetut. Laki koskee kaikkia yrityksiä. Lakia kunnioitetaan.

    • Anonyymi

      Riku Aalto goodbye.

      • Anonyymi

        En vois paremmin sanoo liitosta voipi lähee porukkaa


    • Anonyymi

      Nythän tilanne on teknologiaTES:n kohdalla tilanne, että työnantajapuoli päätti, ettei tee enää TES-sopimuksia, vaan sitä varten perustettiin kokonaan uusi yhdistys, johon piti erikseen liittyä ja uuden yhdistyksen jäsenistöstä ei ole edes varmaa tietoa. Onko neuvotteluosapuoli edes edustava, ja jos niin onko toimihenkilöiden vai työntekijäosapuolen edustavuus riittävä. Jos ei tiedetä keiden kanssa pitäisi sopimusta tehdä niin siinä on paha lähteä neuvottelemaan.

      Toisekseen epäselvä tilanne on VAIN YHDEN sopimuksen kohdalla, muiden sopimusten kohdalla tilanne ei ole muuttunut. Teollisuusliitto solmii yli 30 TES-sopimusta. Vaikka nykyiset TES:t päättyivätkin ennen uusien sopimista, ei nykyisessä tilanteessa mennä mihinkään lakien mukaiseen tilanteeseen, vaan vanhoja TES:jä sovelletaan siihen saakka, kunnes uudet on saatu voimaan. Näin on ollut ja näin tulee olemaan myös tällä neuvottelukierroksella.

      TEOLLISUUSLIITON TES:t :

      Kemian sektori

      Autoalan kauppa ja korjaamotoiminta
      Autonrengasala
      Fiskars Finland Oy Ab:n työntekijät
      Harja- ja sivellinalat
      Jalometalliala
      Kemian perusteollisuus
      Kenkä- ja nahkateollisuus
      Kumiteollisuus
      Lasikeraaminen teollisuus
      Muovituoteteollisuus ja kemian tuoteteollisuus
      Veneenrakennusteollisuus
      Öljy-, maakaasu- ja petrokemianteollisuus


      Teknologiasektori

      Malmikaivokset
      Pelti- ja teollisuuseristysala
      Puolustusministeriön työpaikat
      Teknologiateollisuus
      Puutuotesektori
      Bioteollisuus
      Mekaaninen metsäteollisuus
      Puusepänteollisuus

      Erityisalojen sektori

      Jakelu
      Lasitus-, rakennuslasitus- ja lasinjalostusala
      Maaseutuelinkeinot
      Media- ja painoalan työntekijät
      Metsäala
      Metsäkoneala
      Puutarha-ala
      Suorajakelu
      Taimitarha-ala
      Tekninen huolto ja kunnossapito
      Tekstiili- ja muotiala
      Tekstiilihuoltoala
      Turkistuotantoala
      Turvetuotantoala
      Viestintäalan toimihenkilöt Grafinet ry
      Viher- ja ympäristörakentamisala

    • Anonyymi

      Surkea liitto

    • Anonyymi

      Taisivat hyväksyä 2 pros teknologia

    • Anonyymi

      Vieläkö Telllisuusliitolla ja Teboililla on sopimus?

      Meinaan kun puhutaan suunnan näyttämisestä?

      • Anonyymi

        Taitaa liitto olla irtisanonut sopimuksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      132
      3144
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2981
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1936
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      77
      1579
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1427
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1148
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1041
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      984
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      58
      968
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      11
      890
    Aihe