Palstalla väijyvät uskovaiset vetoavat tasavallan presidenttipariin siinä, etteivät kaikki uskovaiset olisikaan mielisairaita. Lotta Svärd -järjestön perustamisen 100 -vuotisjuhlassa saarnasi rouva Jenni Haukio. Mitä mieltä uskovaiset ovat siitä, on rouva Haukio sittenkään tosiuskovainen vai onko hän saatanan vallassa kun avasi suunsa seurakunnan edessä?
Jenni Haukio piti saarnan satavuotiaan Lotta Svärd -järjestön juhlamessussa
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008321925.html
Nainen ei vaiennutkaan seurakunnan edessä
6
56
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä maailma on paholaisen vallassa ollut jo pitkään seurakunnissa naiset pitävät saarnoja niin kuin se jotenkin kuuluisi kristinuskoon .
Tiedämme ettei kuulu ja siksi ihmettelenkin että jo presidentti parikin alkaa liberalismilla hajoittamaan kirkkoa ja kylvämään liberaalien oppeja naispapeista ja saarnaajista .- Anonyymi
Olet selvästi paholaisen vallassa, koska kommentoit noin pirullisesti.
- Anonyymi
Olikohan Jenni neitsyt naimisiin mennessään? Ja kuinka monta naista presidentillä on ollut? Raamatulla on näistä asioista sanottavaa.
- Anonyymi
"Palstalla väijyvät uskovaiset vetoavat tasavallan presidenttipariin siinä, etteivät kaikki uskovaiset olisikaan mielisairaita. "
Miksi kirjoitat noin: "etteivät kaikki uskovaiset olisikaan mielisairaita."
Sinähän sanot tuossa ihan selvästi, että kaikki uskovaiset ovat mielisairaita riippumatta siitä, keitä he ovat, ja millä tavalla he uskovat, jne.
Sanot siis suoraan Jenni Haukiota ja Sauli Niinistöä mielisairaiksi, sillä he tunnustavat avoimesti kristillisen uskonsa."Sinähän sanot tuossa ihan selvästi, että kaikki uskovaiset ovat mielisairaita riippumatta siitä, keitä he ovat, ja millä tavalla he uskovat, jne."
En minä ole noin väittänyt vaan joku muu palstalla. Mutta mutta, myös tieteellisessä paperissa todetaan positiivisen ateistin ja teistin osalta se, että teistin pitäisi todistaa väitteensä. Ilman todisteita itsepintainen usko voi olla patologista delusiota ja pahimmillaan mielisairautta.
From an evidential perspective, atheists can be construed as proposing a “negative existential” (God does not exist), whereas believers posit a “positive existential” (God exists). It is conceivable that both propositions are motivated, but OCCAM’s razor requires only that the latter be scientifically justified. In the absence of compelling objective evidence for God’s existence, therefore, religious belief is, alethically speaking, pathological and, by two-factor standards, delusional.
https://www.semanticscholar.org/paper/Hallucinating-God-McKay/20afe60196a52561dadd2c39a130b32fdfaf8ec2?p2df
- Anonyymi
Kyllä sen Lennu pojasta näki etteivät ihan terveitä olleet 🤣
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1728451KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527620Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521613685Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552825Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432060- 1262056
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211801
