Jo pitkään on varsinaisten rokotteiden lyhytkestoisena vaihtoehtona käytetty vasta-aineita (immunoglobuliinit). Nyt on ilmeisesti löytynyt SARS-CoV-2 voimakkaasti tehoava vasta-aine, joka iskee kiinni piikkiproteiiniin kuin sika limppuun. Vasta-aine tarttuu siihen osaan piikistä joka ei mutatoidu nopeasti joten se tehoaa kaikkiin tähän mennessä löydettyihin virusvariantteihin.
https://actu.epfl.ch/news/scientists-discover-a-highly-potent-antibody-again/
Tuo on lisäksi pitkäikäinen eli siitä on apua luokkaa 4...6 kuukauden ajan. Normaalisti gammaglobuliini-injektiolla saadaan luokkaa 3...4 viikon ajan suoja tautia vastaan mutta tämä uusi löydös toimii kuin rokotus myös immuunisupressiosta kärsivillä ihmisillä. Kolme pistosta vuodessa pitää elinsiirtopotilaan koronasta vapaana.
Vaihtoehto koronarokotteelle: Vasta-aineet
5
142
Vastaukset
- Anonyymi
Vasta-aine on olemassa. Se tulee luonnostaan. Mikähän noilla tutkijoilla on vialla, ettei ne osaa selvittää asiaa vai onko rokotebisneksen taustalla rahastus ?
Elimistö nimittäin muistaa taudit ja kun kehittää vasta-aineen, ei tarvita rokotteita.- Anonyymi
Ehkä aloitusviestini oli epäselvä, mutta tässä siis oli tarkoituksena saada immuunivasteeltaan puutteelliselle ihmiselle vasta-ainesuoja aikaan nimenomaan ILMAN TAUDIN SAIRASTAMISTA. Kun siis pahasti riskiryhmään kuuluvalla taudin sairastaminen johtaa usein teho-osastolle ja kuolemaan. Ja kun immuunivaste puuttuu niin taudin sairastamisella ei silläkään tule taudille immuuniksi.
Tuo kalliin sairaalahoidon, pysyvien ja mahdollisesti invalidisoivien vaurioiden tai jopa ennenaikaisen kuoleman vältteleminen on syy sille, että mitään rokotuksia ylipäätään tarvitaan. - Anonyymi
Paitsi että eikö juuri ollut tutkimusnäyttöä että rokotus(x2) antaa pidemmän suojan koronaa vastaan kuin sairastettu tauti. Mikä toisaalta kuulostaa vähän yllättävältä.
- Anonyymi
Vasta-aineita kerätään koronataudista hiljattain parantuneilta potilailta ja niitä annetaan koronaan vakavasti sairastuneille, mutta se on hyvin kallista hoitoa eikä niitä vasta-aineita saada riittävästi. Trumpille kuitenkin annettiin mm. näitä vasta-aineita sekä myös steroideja.
- Anonyymi
Jotkut kuvittelevat että kehon luontaiset vasta-aineet olisivat yleisesti tehokkaampia torjumaan koronaa kuin rokotteet. Valitettavasti tämä ei pidä paikkaansa eli keskimäärin rokote antaa paremmin suojaa kuin taudin sairastaminen. Asia on selitetty auki kirjallisuusviitteineen tässä varsin kansantajuisessa artikkelissa:
https://arstechnica.com/science/2021/10/prior-infection-vs-vaccination-why-everyone-should-get-a-covid-19-shot/
Aloituksessa oli kyse siitä, että lukuisten koronapotilaiden kehojen tuottamista vasta-aineista tunnistettiin se nimenomainen, joka on kaikkein tehokkain ja sitä sitten käytettiin suojaamaan muita koronalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1216912Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243787- 1862605
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2852491Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1962111Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.101936Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.3001820Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1341395- 721326
Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.271305