Anonyymien egojen taistelu

Anonyymi

Mitä ihmettä ihminen saa siitä, että kilpailee esim. iltapäivälehtien palstoilla nimimerkillä muiden kanssa joka asiasta siitä, että kuka tietää parhaiten ja kuka on oikeassa?

2

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Mitä ihmettä ihminen saa siitä, että kilpailee esim. iltapäivälehtien palstoilla nimimerkillä muiden kanssa joka asiasta siitä, että kuka tietää parhaiten ja kuka on oikeassa?"

      Tosiasiassa kukaan ei tiedä kaikkea vaan aina korkeintaan vain hyvin pienen osan koko totuudesta eikä keskustelujen mielekkyys synny pelkästään kilpailusta eikä läheskään aina edes omasta edusta vaan palvelee lähinnä vallitsevan mielipideilmaston kartoittamista ainakin itselleni.

      Jyrkät ehdottomat (=dogmaattiset) ja usein heikosti perustellut kannanotot usein synnyttävät kiistoja ja myös samalla helposti radikalisoivat molempia kiistojen/keskustelujen osapuolten mielipiteitä.

      Keskustelu mielletään usein siten että se pitää "voittaa" eli käännyttää se/ne keskustelukumppani(t) omalle kannalle vaikka hedelmällisin keskusteluyhteys syntyy usein niin että jokainen saa esittää kantansa ja olla sitä mieltä mitä on ihan rauhassa ja sitten ajan kuluessa jos se keskustelu herättää jotain uusia kysymyksiä niin se kunkin oma kanta voi vähitellen muuttua ilman että sitä kukaan muu yrittää väkisin painostamalla tai uuvuttamalla muuttaa.

    • Anonyymi

      Mitä nyt ihmiset virtuaalipeleistä saavat. Luodaan sitä virtuaalista mainetta luodulle hahmolle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      94
      4145
    2. 66
      3403
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3044
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2519
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2336
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      199
      2095
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2051
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      840
    9. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      746
    10. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      70
      745
    Aihe