Anonyymien egojen taistelu

Anonyymi

Mitä ihmettä ihminen saa siitä, että kilpailee esim. iltapäivälehtien palstoilla nimimerkillä muiden kanssa joka asiasta siitä, että kuka tietää parhaiten ja kuka on oikeassa?

2

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Mitä ihmettä ihminen saa siitä, että kilpailee esim. iltapäivälehtien palstoilla nimimerkillä muiden kanssa joka asiasta siitä, että kuka tietää parhaiten ja kuka on oikeassa?"

      Tosiasiassa kukaan ei tiedä kaikkea vaan aina korkeintaan vain hyvin pienen osan koko totuudesta eikä keskustelujen mielekkyys synny pelkästään kilpailusta eikä läheskään aina edes omasta edusta vaan palvelee lähinnä vallitsevan mielipideilmaston kartoittamista ainakin itselleni.

      Jyrkät ehdottomat (=dogmaattiset) ja usein heikosti perustellut kannanotot usein synnyttävät kiistoja ja myös samalla helposti radikalisoivat molempia kiistojen/keskustelujen osapuolten mielipiteitä.

      Keskustelu mielletään usein siten että se pitää "voittaa" eli käännyttää se/ne keskustelukumppani(t) omalle kannalle vaikka hedelmällisin keskusteluyhteys syntyy usein niin että jokainen saa esittää kantansa ja olla sitä mieltä mitä on ihan rauhassa ja sitten ajan kuluessa jos se keskustelu herättää jotain uusia kysymyksiä niin se kunkin oma kanta voi vähitellen muuttua ilman että sitä kukaan muu yrittää väkisin painostamalla tai uuvuttamalla muuttaa.

    • Anonyymi

      Mitä nyt ihmiset virtuaalipeleistä saavat. Luodaan sitä virtuaalista mainetta luodulle hahmolle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2802
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      353
      2574
    3. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      56
      2265
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2194
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      25
      1733
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1629
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      47
      1504
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1449
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1395
    10. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1213
    Aihe