Maraton hyötyvaikutukset terveydelle.

Maraton juoksun haitta vaikutuksista terveydelle on puhuttu paljon.

Mites sitten ne paremmat vaikutukset? Millä tavalla maraton vaikuttaa positiivisesti terveydelle?
573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Terveysliikuntaa on juosta lyhyt lenkki ja kerryttää kävelyaskelia. Jos sinulta onnistuu maraton niin good for you, mutta terveellistä se ei ole millään tasolla.

Äänestä
  • DNS terveellisempää.
    Pullaa mänee ja sitä rataa.

    Äänestä

Tullee hyvä mieli ja olo kun on jalan jaksanut taivaltaa tuon lenkin?

Äänestä

Voi nylkyttää kympin ja sitten DNF. Tämä on paljon terveellisempää.

Äänestä

Terveellisintä lienee sellainen tunnin juoksulenkki pari kolme kertaa viikossa enimmäkseen maltillisella sykkeellä täydennettynä päivittäisellä muutaman kilometrin kävelyllä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Maraton juoksun haitta vaikutuksista terveydelle on puhuttu paljon.

Mites sitten ne paremmat vaikutukset? Millä tavalla maraton vaikuttaa positiivisesti terveydelle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu