Mulla on huomenna ratsastus tunti ja tartteen apua vähän sinne! Eli siis voisko joku selittää mikä on ulkoohja tai sisäohja? Ja oisko jollain vinkkejä ravin nostoon ku osaan kyllä ravata mutta on hankaluuksia saada se nostettua. Et missä kohin jalkojen pitää olla ja miten se nostetaan? Oon aina vaa antanu lisää pohjetta. Ja se onnistuu reippaalla hepolla mutta kaikilla ei?
Vinkkejä ratsastukseen
2
103
Vastaukset
- Anonyymi
Heippa! Olet jo varmasti käynyt tunnillasi, mutta tässä vähän vinkkejä:
- Kannattaa opetella heti käyttämään kääntöapuina pohkeita, niitä saa muuten treenata myöhemmin todella paljon.
-kannattaa opetella käyttämään hidastukseen myös vatsalihaksia, eli rutistat vain vatsalihaksilla.
-saat paremman otteen hevoseen kun otat nilkatkin lähelle hevosen kylkiä (älä kuitentaan jännitä reisiä)
- kannattaa ajatella käsiäsi niin, että kyynärpäistä vedetään kuminauhat ristiin taktaskuihin, jos ymmärrät. Kyynärpäästä sormenpäihin kannattaa kannatella, mutta pidä ne silti suht. Alhaalla.
-kannattaa ajatella olevasi erittäin pitkä. Kuin joku vetäisi sinua kypärästä ylöspäin.
Jos haluat voin antaa lisääkin vinkkejä😊 - Anonyymi
Hei!:)
Tulee "varmaan" vähän myöhässä, mutta tässä vinkkejä kaikille.
-Ulkoohja on maneesin seinän tai kentän aidan puoleinen ohja.
- Sisäohja on juuri vastakkainen, eli kentän/maneesin keskustaan oleva ohja.
- Ravin saat kun kuvittelet olevasi pitkä. Painat kantapäät alas päin ja jalustimet on lähellä varpaita. Jalkojen pitäisi olla satulavyön kohdalla, ehkä hitusen taaempana. Sitten puristat jaloilla hevosta. Jos tämä ei toimi, kokeile kovemmin puristaa. Jos olet saanut laiskan pollen, niin napauta kantapäillä, siihen asti kunnes lähtee liikkeelle. Hevoselle ei saa antaa koskaan periksi. Muista, älä potki hevosta, vaan napauta määrätietoisesti kantapäillä kylkiin pienesti.
-Jos sinulla on vähän laiskempi hepo, niin voi myös maiskuttaa suulla sille.
Hauskoja ratsastushetkiä kaikille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15214486Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant408326Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va486082SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1705685Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124447HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.694327Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm584080Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263975"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153730Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692713