Uskovaisilla omat arvionsa. Brittiläinen piispa JamesUssher laski 1600-luvulla Maan iän mielestään aivan tarkalleen. Hän selvitti pyhästä kirjasta, että Jumala toteutti luomistyön sunnuntaina 23. lokakuuta vuonna 4004 ennen ajanlaskun alkua.
Vietämme siis vuosijuhlaa parhaillaan, koska eilen oli 23.10!
Viisaita ihmisiä ollut silloin olemassa...
Maapallon tarkka ikä!...
6
128
Vastaukset
- Anonyymi
Vuosituhannet menevät näköjään ainakin suunnilleen oikein. Uskottavampihan tämä laskelma on, kuin mihinkään perustumattomat arviot miljoonista tai miljardeista vuosista.
- Anonyymi
Juu, todella uskottava… kaikki tieteelliset tutkimuksethan viittaavat siihen. 🤔🤣
- Anonyymi
Lukuisat toisistaan riippumattomat iänmääritykset antavat maapallolle paljon yli 6000 vuoden iän. Neljä ja puoli miljardia vuotta on oikea.
- Anonyymi
Immeine se ilkistyy vuosien vähetessä😂🤣😅ja päivien..
- Anonyymi
Mutta tämä yksi älköön olko teiltä, rakkaani, salassa, että "yksi päivä on Herran edessä niin kuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta niin kuin yksi päivä" (2. Piet. 3:8).
Hän sanoi heille: "Ei ole teidän asianne tietää aikoja eikä hetkiä, jotka Isä oman valtansa voimalla on asettanut" (Ap. t. 1:7).
Raamatussa mainitut ajanjaksot ja ajat ovat usein vertauskuvallisia. Esimerkiksi yksi päivä voi tarkoittaa tuhatta vuotta, eikä Jumala ei ole halunnut paljastaa tarkkoja aikoja ihmisille. Yleensäkin koko Raamattu on suurelta osin salattua tietoa. Tämä johtunee siitä, että Jumala ei ole halunnut paljastaa paholaiselle eli Perkeleelle suunnitelmaansa, jotta se ei pääsisi estämään sen toteutumista. Perkele esimerkiksi luuli estävänsä Jumalan suunnitelman toteutumisen tapattamalla Jeesuksen, mutta kävikin juuri päin vastoin: Jumalan suunnitelma toteutui näin. Jos Perkele olisi tiennyt Jumalan suunnitelman ennakolta, se olisi kaikin mahdollisin tavoin estänyt Jeesuksen uhrikuoleman. - Anonyymi
Afrikasta on löydetty 150 miljoonaa vuotta vanhoja merkkejä Homo erectuksen tulen käytöstä.
Joku ihmisapina on tulen siis joskus keksinyt, ja onnistui, toisin kuin tämä pahasti erehtynyt piispa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1345792
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962589- 1342507
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv102090- 121423
- 621128
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101052- 51922
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101835- 76835