Maapallon tarkka ikä!...

Anonyymi

Uskovaisilla omat arvionsa. Brittiläinen piispa JamesUssher laski 1600-luvulla Maan iän mielestään aivan tarkalleen. Hän selvitti pyhästä kirjasta, että Jumala toteutti luomistyön sunnuntaina 23. lokakuuta vuonna 4004 ennen ajanlaskun alkua.

Vietämme siis vuosijuhlaa parhaillaan, koska eilen oli 23.10!

Viisaita ihmisiä ollut silloin olemassa...

6

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vuosituhannet menevät näköjään ainakin suunnilleen oikein. Uskottavampihan tämä laskelma on, kuin mihinkään perustumattomat arviot miljoonista tai miljardeista vuosista.

      • Anonyymi

        Juu, todella uskottava… kaikki tieteelliset tutkimuksethan viittaavat siihen. 🤔🤣


      • Anonyymi

        Lukuisat toisistaan riippumattomat iänmääritykset antavat maapallolle paljon yli 6000 vuoden iän. Neljä ja puoli miljardia vuotta on oikea.


    • Anonyymi

      Immeine se ilkistyy vuosien vähetessä😂🤣😅ja päivien..

    • Anonyymi

      Mutta tämä yksi älköön olko teiltä, rakkaani, salassa, että "yksi päivä on Herran edessä niin kuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta niin kuin yksi päivä" (2. Piet. 3:8).

      Hän sanoi heille: "Ei ole teidän asianne tietää aikoja eikä hetkiä, jotka Isä oman valtansa voimalla on asettanut" (Ap. t. 1:7).

      Raamatussa mainitut ajanjaksot ja ajat ovat usein vertauskuvallisia. Esimerkiksi yksi päivä voi tarkoittaa tuhatta vuotta, eikä Jumala ei ole halunnut paljastaa tarkkoja aikoja ihmisille. Yleensäkin koko Raamattu on suurelta osin salattua tietoa. Tämä johtunee siitä, että Jumala ei ole halunnut paljastaa paholaiselle eli Perkeleelle suunnitelmaansa, jotta se ei pääsisi estämään sen toteutumista. Perkele esimerkiksi luuli estävänsä Jumalan suunnitelman toteutumisen tapattamalla Jeesuksen, mutta kävikin juuri päin vastoin: Jumalan suunnitelma toteutui näin. Jos Perkele olisi tiennyt Jumalan suunnitelman ennakolta, se olisi kaikin mahdollisin tavoin estänyt Jeesuksen uhrikuoleman.

    • Anonyymi

      Afrikasta on löydetty 150 miljoonaa vuotta vanhoja merkkejä Homo erectuksen tulen käytöstä.

      Joku ihmisapina on tulen siis joskus keksinyt, ja onnistui, toisin kuin tämä pahasti erehtynyt piispa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      184
      2679
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      67
      894
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      800
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      797
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      283
      767
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      759
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe