Wahlroosin kirja: vähän substanssia ja paljon symboliikkaa

Anonyymi

Kirja oli odotetunlainen sankaritarina, jonka Wahlroos (”W”) kirjoitti 1. itselleen todetakseen eläneensä hyvän elämän; 2. jälkipolvilleen, jotta sankaripatriarkan tarina kulkee eteenpäin siten, kuin W sen haluaa kerrottavan; 3. Muille aikalaisille, jotka voivat kirjan kautta miettiä omaa rooliaan ja/tai muistikuviaan lähihistoriamme tapahtumista.

Kirja ei ole historiikki, vaan hyvin subjektiivinen kuvaus erinäisistä taloushistoriamme tapahtumista. Kirjaa ei voi suositella nuorille, jotka saavat siitä täysin väärän kuvan.

Esim.

Kirjan alussa W käsittelee lyhyesti isäpappa Bunttaa silkkihansikkain, vaikka olisi ollut paljon mielenkiintoisempaa yrittää ymmärtää sitä, miten Bunttaan liittyvät haasteet muovasivat nuorta W:tä.

W. kertoo myös pitkästi menestyksekkäästä ”opetusmatkastaan” Amerikkaan 1980-luvun alussa. Rautaesiripun takaa, sosialistisesta maasta tullut entinen kommunisti taloustieteen opettajana Reaganin Amerikassa oli takuulla sellainen friikki, jota tultiin uteliaana katsomaan kaukaakin ja oltiin valmiita show:sta maksamaan. W:n vaikutus USA:n taloushistoriaan on nolla.

W:n Amerikan matkat olivat kuitenkin hänen itsensä kannalta ratkaisevan tärkeitä ja hän oli taitava oppilas. Amerikassa W oppi 1. pelkistämään asioita; 2. johtamaan ylöspäin eli kommunikoimaan esimiestensä kanssa; 3. tietynläisen röyhkeyden ja esilläolon merkityksen; 4. ymmärtämään sen, että tärkeintä ei ole substanssi vaan se miltä asia ja itse näyttää. 1980-luvun lopun Suomessa hän keskinkertaisesta osaamisestaan huolimatta loi pohjan menestykselleen Amerikan opeillaan, jotka olivat tuolloin vielä harvojen hallinnassa.

Loppuosa kirjaa ei tuo esiin oikeastaan mitään uutta ja ihmeellistä. Heikointa antia ovat ajoittaiset näpäytykset henkilöille, jotka joskus ovat astuneet W:n varpaille ja joista moni on nyt ainakin henkisesti kykenemätön kertomaan oman versionsa tapahtumista.

W:n kertomus on kuitenkin nopeasti luettavissa, eikä ajankäyttö kirjaan ole täysin turhaa. Ehkäpä joku vielä kirjoittaa objektiivisemman kirjan siitä, miten se kaikki oikein menikään.

1

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei mitään yllätävää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      19
      1754
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      144
      1738
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      311
      1390
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1092
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1048
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe