Wahlroosin kirja: vähän substanssia ja paljon symboliikkaa

Anonyymi

Kirja oli odotetunlainen sankaritarina, jonka Wahlroos (”W”) kirjoitti 1. itselleen todetakseen eläneensä hyvän elämän; 2. jälkipolvilleen, jotta sankaripatriarkan tarina kulkee eteenpäin siten, kuin W sen haluaa kerrottavan; 3. Muille aikalaisille, jotka voivat kirjan kautta miettiä omaa rooliaan ja/tai muistikuviaan lähihistoriamme tapahtumista.

Kirja ei ole historiikki, vaan hyvin subjektiivinen kuvaus erinäisistä taloushistoriamme tapahtumista. Kirjaa ei voi suositella nuorille, jotka saavat siitä täysin väärän kuvan.

Esim.

Kirjan alussa W käsittelee lyhyesti isäpappa Bunttaa silkkihansikkain, vaikka olisi ollut paljon mielenkiintoisempaa yrittää ymmärtää sitä, miten Bunttaan liittyvät haasteet muovasivat nuorta W:tä.

W. kertoo myös pitkästi menestyksekkäästä ”opetusmatkastaan” Amerikkaan 1980-luvun alussa. Rautaesiripun takaa, sosialistisesta maasta tullut entinen kommunisti taloustieteen opettajana Reaganin Amerikassa oli takuulla sellainen friikki, jota tultiin uteliaana katsomaan kaukaakin ja oltiin valmiita show:sta maksamaan. W:n vaikutus USA:n taloushistoriaan on nolla.

W:n Amerikan matkat olivat kuitenkin hänen itsensä kannalta ratkaisevan tärkeitä ja hän oli taitava oppilas. Amerikassa W oppi 1. pelkistämään asioita; 2. johtamaan ylöspäin eli kommunikoimaan esimiestensä kanssa; 3. tietynläisen röyhkeyden ja esilläolon merkityksen; 4. ymmärtämään sen, että tärkeintä ei ole substanssi vaan se miltä asia ja itse näyttää. 1980-luvun lopun Suomessa hän keskinkertaisesta osaamisestaan huolimatta loi pohjan menestykselleen Amerikan opeillaan, jotka olivat tuolloin vielä harvojen hallinnassa.

Loppuosa kirjaa ei tuo esiin oikeastaan mitään uutta ja ihmeellistä. Heikointa antia ovat ajoittaiset näpäytykset henkilöille, jotka joskus ovat astuneet W:n varpaille ja joista moni on nyt ainakin henkisesti kykenemätön kertomaan oman versionsa tapahtumista.

W:n kertomus on kuitenkin nopeasti luettavissa, eikä ajankäyttö kirjaan ole täysin turhaa. Ehkäpä joku vielä kirjoittaa objektiivisemman kirjan siitä, miten se kaikki oikein menikään.

1

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei mitään yllätävää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      954
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe