Moro! Voisiko joku auttaa tässä seuraavassa fysiikan tehtävässä:
Auto, jonka massa on 1100 kg, tekee äkkijarrutuksen liukkaalla tiellä nopeudesta 53km/h.
Laske autoon kohdistuva jarrutusvoima, kun auto pysähtyy 78 metrin matkalla.
Apua fysiikan tehtävässä
3
270
Vastaukset
- Anonyymi
F = ma s = 0,5at^2 v = at
- Anonyymi
Fs=½mv^2
- Anonyymi
Fs=½mv^2
=>
F = ½mv^2 / s
Saatu voima F on vakiona pysyvän voimien resultantin tien suuntaisen kompomnentin suuruus.
Siitä pitää vielä vähentää painovoiman tiensuuntainen kompoinentti, jos mennään ylämäkeen, tai lisätä alamäessä, ja lisäksi siitä pitää vähentää ilmanvastuksen suuruus.
Jos nuo kerrotaan tehhtävässä on jarrutusvoiman numeerinen arvo laskettavissa, muuten se jää arvaamisen varaan.
Tehtävänannossa oletettavasti oletetaan auton etenevän vaakasuoralla tiellä tyhjiössä, mutta unohdetaan se kertoa. Silloin ja vain silloin F on myös tehtävässä kysytty jarrutusvoima, muutoin ei todellakaan ole, vaan virhe on merkittävää suuruusluokkaa.
Ps, vierintävastusta ei saa huomioida mitenkään, olipa se annettu taikka ei, koska se ei ole erillinen ulkoinen voima, vaan osa kysyttyä jarrutusvoimaa. Loppuosa jarrutusvoimasta on jarrujen aikaansaama, se vähemmistö vierintävastuksen seurausta. Kaikki jarrutusvoima on kuitenkin renkaan kosketuspinnan ja tienpinnan välisen kitkavoiman aikaansaannosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1117104
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t324188törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/363655Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3981940- 321457
- 351438
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi621337Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121078Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1721055Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111000