geenimuunnellut tomaatit

löytyy Suomestakin

Olin ostanut (muistaakseni Tikkurilan Prismasta Vantaalla) Saksalaisia tomaatteja, joissa oli outo sivumaku. Kalamainen sivumaku!!
Yliopistossa luen kemiaa, ja eräältä biokemian opiskelijalta olen kuullut, että on siirtogeenisiä tomaatteja, joita Euroopassa on harvakseltaan kokeiltu.
Niihin on siirretty joidenkin merikalojen, mm. turskan kylmänkestogeeni ns. vektorimenetelmän avulla. siksi, että niitä voisi helpommin viljellä pohjoisemmassakin Euroopassa. Tosin, hupisista vaan, mukana oli tullut aromaattisia sekundaariaineita eli makuaineita muuttavia ominaisuuksia koska tomaatista oli tullut myös lievästi kalamaisen makuinen ja jokseenkin nahkea, vetisempi kuin tavallisesti myös.
Onko kuinka moni muu ostanut tomaatteja, joissa raa'an kalan sivumaku? Ne ovat ällöttäviä!
Eikö niitä voi poistaa markkinoilta, se on ikävä yllätys kotona jollei tarkkaan vahtaa ja kysele tuontimaata.

8

1359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Xveg

      Onneksi itselläni ei ole ollut kyseenalaista kunniaa kokeilla itse noiden syömistä. Pelkkä ajatus kalan geeneistä tomaatissa (ja tuon syöminen) ällöttää minua.

      Olen täydellisesti markkinoilta poistamisen kannalla. Parempi varmaan siihen saakka kun se tapahtuu katsoa tomaattien selosteet tarkkaan.

    • kerran

      USA:ssa näitä tompsuja. Olen huomannut iholleni muodostuneen mutaatioita. Varpaat ja sormet ovat kasvaneet, kulmahampaat myös. olen ruvennut piämään mustaa viittaa, en enää liiku ulkosalla valoisaan aikaan. En suosittele.

      • Minäpä

        Luonnon evoluutiossa lajit ovat kehittäneet itselleen tärkeitä ominaisuuksia. Jotkin ainutlaatuiset ominaisuudet siirrettynä toiseen lajiin vaoivat tuoda lajille välittömästi suurta eta. Mutta muiden lajien kannalta siirrot ovat arveluttavia. Mitä tapahtuu, jos muunneltu laji riistäytyy ympäristöönsä?
        Voi olla, että ei ihminen, eikä luonto kykene lajin kasvua hillitsemään.


      • ihmispolo

        Asuin 6 vuotta USA:ssa ja nyt minulla on äskettäin suorittamieni laskujen mukaan ainakin kahdeksantoista(!) päätä: 1 varsinainen (dominoiva) pää, 1 alapää, 2 olkapäätä, 2 kyynärpäätä, 10 sormenpäätä ja 2 kantapäätä. Ei ihme, jos amerikkalaiset elävät suomalaisia pidempään, kun pään menetys ei välttämättä merkitse kuolemaa. Syytän tästä geenimuunneltuja mansikoita (jotka muuten ovat aika mauttomia).


      • ei pysty hillitsemään
        Minäpä kirjoitti:

        Luonnon evoluutiossa lajit ovat kehittäneet itselleen tärkeitä ominaisuuksia. Jotkin ainutlaatuiset ominaisuudet siirrettynä toiseen lajiin vaoivat tuoda lajille välittömästi suurta eta. Mutta muiden lajien kannalta siirrot ovat arveluttavia. Mitä tapahtuu, jos muunneltu laji riistäytyy ympäristöönsä?
        Voi olla, että ei ihminen, eikä luonto kykene lajin kasvua hillitsemään.

        luontoa.

        se on fakta ja jos sen unohtaa, edessä on taas yksi munaus, jota muistellaan ja pitkään.


    • Kiitos jutusta
    • sitroen

      oli jo vuosia sitten kaupoissa Suomessa kasvatetuiksi merkittyjä tomaatteja, jotka eivät koskaan kypsyneet pehmeiksi. Kuukausien kuluttua ne homehtuivat, mutta eivät siis kypsyneet. Nämä olivat niitä geenimuunneltuja, joita siis ei suomessa saisi eikä pitäisi olla.
      Normaalisti kaupoissa ei ole kypsiä tomaatteja koskaan. Kaikki poimitaan ja myydään raakoina, siksi niissä on se kirpeän väkevä maku. Kypsä tomaatti maistuu ihan erilaiselle - kasvata itse niin uskot! Äläkä sitten poimi raakana vaan anna kypsyä kasvissa.

    • tieto!

      :)

      ..turskiinhan vastaavasti on yritetty saada ns. kalastajan geeni, jotta ne pyytäisivät ja perkaisivat itsensä. Sen alleelit ei vaan ole vielä ole kohdallaan ja kantava bakteerikin on vasta itämäista tulossa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      32
      5074
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      266
      4928
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      54
      4433
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      67
      2405
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1848
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      24
      1781
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      18
      1759
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1704
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      14
      1492
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      106
      1460
    Aihe