Arktiset jäät

"Koillisväylän ajojäät ovat pysäyttäneet useita rahtilaivoja"

https://yle.fi/uutiset/3-12182708

Mitä-mitä?
Eikö arktis ole ollut sulana jo vuosikymmeniä?
963
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sääolosuhteet vaihtelevat vuosittain. Sama tapahtuu tietenkin myös jääolosuhteiden osalta. Ei Koillisväylän ole väitetty olevan jäätön talvella vaan kesällä. Jos et ole huomannut niin nyt ollaan jo marraskuun puolivälissä.

"Varustamon mukaan jääolot Koillisväylällä ovat tavanomaiset."

Yhdeksän vuotta sitten eli vuonna 2012 uutisoitiin näin:

https://yle.fi/uutiset/3-5069710

"Ilmastonmuutos pidentää Koillisväylän purjehduskautta
Puolen vuoden purjehduskausi Koillisväylällä saavutettaneen 10-20 vuoden kuluessa. Täysin jäätön kausi on lyhyt, mutta liikenne voidaan aloittaa aiemmin. Jäätön aika lisääntyy kymmenen vuorokautta kymmenessä vuodessa."

Vuonna 2011 Koillisväylää kulki ennätykselliset 42 alusta. Tänä vuonna (2021) sen kautta on kulkenut jo 71 alusta lokakuun puoliväliin mennessä.

Äänestä
  • Tuo aloitustaukki jättää tahallaan ymmärtämättä, että koillisväylä ei käytännössä koskaan ollut purjehduskelpoinen ennen 2000-lukua. Toisaalta on vaihtoehto, että tämä valioyksilö on oikeasti ymmärtänyt, että koillisväylän väitettäisiin 2021 olevan täysin sula ympäri vuoden. Jälkimmäinen vaihtoehto on aika pelottava ja kertoo kehitysvammaisen älykkyydestä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuo aloitustaukki jättää tahallaan ymmärtämättä, että koillisväylä ei käytännössä koskaan ollut purjehduskelpoinen ennen 2000-lukua. Toisaalta on vaihtoehto, että tämä valioyksilö on oikeasti ymmärtänyt, että koillisväylän väitettäisiin 2021 olevan täysin sula ympäri vuoden. Jälkimmäinen vaihtoehto on aika pelottava ja kertoo kehitysvammaisen älykkyydestä.

    Olihan Koillisväylä purjehduskelpoinen jo 1878.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olihan Koillisväylä purjehduskelpoinen jo 1878.

    Jos pidät aivan rannikon tuntumassa mahdollisimman matalassa purjehtimista ja silti jämähtämistä jäiden vangiksi jo syyskuussa niin olet oikeassa: Koillisväylä oli purjehduskelpinen jo v. 1878.

    Äänestä

Ei ole, vaikka jäät ovatkin selvästi vähentyneet.

Äänestä
  • Mistä tiedät? Olisko lähdettä saatavilla?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mistä tiedät? Olisko lähdettä saatavilla?

    James Hansen tiesi jo vuonna 1988 että arktiset jäät sulavat vuonna 2018.

    Äänestä

Ilmastohömpässä esitellään aina videoita jäiden ja lumimassojen sulamisesta, mutta ei koskaan videoita jäiden ja lumimassojen kasvamisesta. Ja sitten väitetään, koska jäät ja lumimassat ei kasva, vaan sulavat pois, koska ilmasto lämpenee.

1Äänestä
  • Samaan tapaan kuin ei ikinä esitellä Suomen valtion tuloja vaan aina surkutellaan velkaantumista. Valtio saa paljon rahaa! Ei meillä mitään ongelmaa ole.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

"Koillisväylän ajojäät ovat pysäyttäneet useita rahtilaivoja"

https://yle.fi/uutiset/3-12182708

Mitä-mitä?
Eikö arktis ole ollut sulana jo vuosikymmeniä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu