Ns. ihmistietteitten virhe on siinä, että lasketaan kyllä korrelaatioita ja riippuvuuksia asioiden välillä, mutta koska tarkeintä vaikuttajaa, geenejä, ei oteta huomioon, saadaan erittäin vinoa "tietoa". Sama virhe on myös ideologioissa, mm. feminismissä.
Esimerkki. Toista tietä tiedämme, että adoptiolasten alkoholismi ei riipu vähääkään kasvatusvanhempien alkoholismista, mutta seuraa 100 %:sti biologisten vanhempien mukaan laskettua odotusarvoa. Ts. alkoholismi on puhtaasti geneettinen.
Sen sijaan ihmistieteitten, kuten psykologian, sosiologian ja kasvatustieteen piirissä on lukuisia käsityksiä alkoholismin ympäristösyistä, joista yksikään ei pidä edes osittain paikkansa.
Jos tieteellisessä havainnoinnissa yksikään mahdollinen seikka sivuutetaan, syntyy sutta ja sekundaa.
Vinoa "tietoa" Sinkut-palstalla, koska geenejä ei oteta huomioon
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Selittääkö tämä siis sen, että olet hoitovastainen? Sun perinnölliset mt-ongelmat on geneettisiä eikä niitä edes kannata yrittää hoitaa, koska mitään toivoa ei ole? Ehkä tuo on noin, mutta jostain syystä perinnöllisesti esim. diabetesta sairastavat silti itseensä insuliinia piikittää, vaikka eivät koskaan parane. Samoin kuin alkoholistin lapsi on absolutisti.
Fatalismi ei ole tiedettä ja ihminen on muutakin kuin geenit, mutta eihän kaltaisesi rajoittunut mt-potilas sitä ymmärrä.Alkoholismi periytyy monigeenisesti. Alkoholismiin johtavan geenistön voi saada perintönä molemmilta vanhemmilta yhteensä, vaikka kumpikaan ei ole alkoholisti. Alkoholismi korreloi vahvasti ahdistuneisuuteen, johon lääkehoito saattaa auttaa, mutta yleensä heikosti. Lääkkeettömät hoitomuodot eivät auta ollenkaan.
Alkoholismista ei voi parantua, mutta 1-2 % pääsee pitkäaikaisesti kuiville. Ahdistuneisuus jää myös kuivilla ollessa. Itse kuulun harvoihin pitkäaikaisesti kuivilla olleisiin, mutta terveeseen rinnastettavia meistä ei tule koskaan.
Alkoholistin pojista 40 % on alkoholisteja. Alkoholisteista n. 70 % on miehiä. Kahden alkoholistin lapsista 90 % on alkoholisteja.
- Anonyymi
Tuskinpa vaan psykologia, sosiologia ja kasvatustiede jättää perimää huomioimatta. Enemmän on kyse vaikuttamisen mahdollisuuksista huonoista geeneistä huolimatta. Muutenhan heitä ei edes tarvittaisi/ mitään apua olisi edes tarjolla.
Feministit taas vihaavat miesten ylivaltaa ja kaventunutta oikeuttaan tasa-arvoon miehiin nähden. Se ei ole geeneissä, se on kulttuuri. Toki tilanne olisi toinen, jos eläisimme Amatsonien valtakunnassa. Suomi24 osin onkin. Kaikki alistetuiksi itsensä tuntevien miesten provot voidaan jopa lytätä naisten yhteisäänellä tai jätetään huomioimatta.
En edes naisena voi kieltää muiden naisten kokemuksia epätasa-arvosta, vaikka ne vaikuttaisivat kaukaa haetuilta tai keksityiltä. Ne ovat tämän yhden naisen kokemus todellisuudesta jossa elää ja tunnistettavissa omassa elämässä- Anonyymi
Juuri muuten ihmettelen yhtä asiaa. Suuri osa miehistä istuu tindereissä ja muissa yhteyksissä postaten heppikuvaa ja ruinaten tissikuvaa. Niin kuinka sinä olet täällä ajattelemassa ajatuksiasi?
Anonyymi kirjoitti:
Juuri muuten ihmettelen yhtä asiaa. Suuri osa miehistä istuu tindereissä ja muissa yhteyksissä postaten heppikuvaa ja ruinaten tissikuvaa. Niin kuinka sinä olet täällä ajattelemassa ajatuksiasi?
Olen luonnontieteitten kannalla. Luonnontieteitä ovat mm. kosmologia, hiukkasfysiikka, fysiikka, kemia, biologia, evoluutiopsykologia ja sosiobiologia.
- Anonyymi
Laitahan aloitukseen lähteet "tiedoillesi" niin voipi syntyä syvempää keskustelua aiheesta.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293035- 1191235
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu61037- 58961
- 66925
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26897Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38871Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu161841Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65834Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75784