Montako älykkyyden osa-aluetta oikeastaan on?

ÄO mainitaan usein ja se tunnetaan myös IQ:na (intelligence quotient) eli älykkyysosamääränä. Olen nähnyt käytettävän myös EQ:ta (emotional quotient) eli tunneälyä joka liittyy sosiaaliseen kanssakäymiseen ja empatiaan.

Sen lisäksi on myös AQ (adaptability quotient) eli sopeutumisosamäärä: https://www.bbc.com/worklife/article/20191106-is-aq-more-important-than-intelligence

Eli kuinka monta älykkyyden osa-aluetta oikeasti löytyy? Jos puhutaan vain ja ainoastaan ÄO:sta niin loogisesta ongelmanratkaisusta niin sehän jää lopun perin melko yksiuloittaiseksi, kyse on sentään yksi monista ihmismielen toiminnoista.

Monien älykkyyksien teoria: https://en.wikipedia.org/wiki/Theory_of_multiple_intelligences

6

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Naisilta noita löytyy n. ziljoona. Vain mielikuvitus on rajana.

    • Anonyymi

      Jokainen kehittää oman testin missä pärjää hyvin.

    • Anonyymi

      ÄO ei ole älykkyyden osa-alue, vaan yleisimmin käytetty älykkyyden mittari. Se on sikäli huono mittari, ettei se mitenkään erota toisistaan älykkyyden osa-alueita, vaan yksinkertaistaa kaiken yhdeksi numeroksi.

      Erilaisia jaotteluja älykkyyden osa-alueista on useita, joten mitään yksikäsitteistä osa-alueiden lukumäärää ei ole olemassakaan. Käytännössä kaikissa malleissa kuitenkin osa-alueiksi lasketaan
      matemaattinen (tai looginen) älykkyys,
      sosiaalinen älykkyys (tai tunneäly) ja
      kielellinen älykkyys.
      Useimmissa myös huomioidaan musikaalinen älykkyys ja visuaalinen älykkyys (hahmotuskyky) jossain muodossa.

      Useimmat älykkyystestit painottuvat matemaattis-loogisen älykkyyden mittaamiseen, koska sen mittaaminen luotettavalla tavalla on helpointa, ja koska se korreloi voimakkaimmin muiden älykkyyden osa-alueiden kanssa.

      • Entä sitten tunneäly? Toki matemaattis-loogista älykkyyttä voidaan käyttää senkin tueksi mutta myös sitä vastaan. Ja jos minulta kysytään, ainakin Suomi24:ssä tarvittaisiin tunneälyä melko lailla enemmän kuin mitä sitä näkyy nyt. Tai edes minkäänlaista älyä nyt ylipäätään.

        Mitä älykkyyden mittaamiseen tulee, sen mittaamiseen vain ja ainoastaan ÄO:lla tulisi olla se edellytys että toimii kaikkien vahvuuksien ja heikkouksien mittaamiseen ja siinä alkaa ilmaantua ongelmia. Me emme ole identtisiä, meitä ei siis voi mitata yhdellä ja samalla mittarilla.


      • Anonyymi
        Melodious kirjoitti:

        Entä sitten tunneäly? Toki matemaattis-loogista älykkyyttä voidaan käyttää senkin tueksi mutta myös sitä vastaan. Ja jos minulta kysytään, ainakin Suomi24:ssä tarvittaisiin tunneälyä melko lailla enemmän kuin mitä sitä näkyy nyt. Tai edes minkäänlaista älyä nyt ylipäätään.

        Mitä älykkyyden mittaamiseen tulee, sen mittaamiseen vain ja ainoastaan ÄO:lla tulisi olla se edellytys että toimii kaikkien vahvuuksien ja heikkouksien mittaamiseen ja siinä alkaa ilmaantua ongelmia. Me emme ole identtisiä, meitä ei siis voi mitata yhdellä ja samalla mittarilla.

        Tunneälyhän oli tuossa mainittu jo?

        Ei mikään älykkyyden laji ole universaalisti riittävää, vaan on aina tilannekohtaista, millaista älyä tarvitaan.

        Matemaattis-looginen älykkyys ei ole sen tärkeämpää tai vähemmän tärkeää kuin mikään muukaan, mutta toisin kuin esimerkiksi tunneälyä, loogista päättelykykyä on mahdollista mitata objektiivisesti. Lisäksi se korreloi vahvasti muiden älykkyyden lajien kanssa, eli se on paras yleisindikaattori älykkyydestä, vaikkei tietenkään täydellinen.


    • Anonyymi

      Miksi sosiaaliseen lahjakkuuteen pitää sotkea älykkyys? Älykkyys voisi olla yhtä hyvin älyllisesti lahjakas, jolloin asia ehkä avautuu paremmin. Sitten superlahjakkuuksista noin laajemminkin saatetaan käyttää nimitystä nero. En tosin tiedä käytetäänkö sosiaalisen lahjakkuuden yhteydessä neroa. Voidaanko edes määritellä sosiaalinen nero? Toisaalta esim. psykopaateilla on usein kaiketi kykyjä joiden avulla he kykenevät menestymään sosiaalisessa kanssakäymisessä poikkeuksellisen hyvin. Miten se pitäisi luokitella? Älykkyyttä voi ehkä jossain määrin treenata mutta ei näytellä, ainakaan kovin pitkään.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4712
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3202
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2949
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      80
      1700
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1490
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1284
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      1007
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      941
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      28
      930
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      904
    Aihe