Moni kakku päältä kaunis, mutta vasta syötäessä tietää. Että mikä on mitäkin.
Tähän sopii lukuisat hedelmät mutta nostan nyt esiin omenat. Royal Gala ollut yksi mun suosikeista, mutta siinäkin maku vaihtelee. Viimeeks oli oikein huonoa. Ida red merkkiä oon vältellyt, mutta ostin kun melkein ilmaisia oli. Ja maku tällä kertaa taas erinomaisen hyvä. Ei tiedä ostaessaan mitä saa.
Vaikuttaako vallinnut sää ja maaperä niiin paljon?
Hedelmien ostaminen monesti lottoa
6
115
Vastaukset
- Anonyymi
Appelsiinien ostaminen se vasta lottoa onkin, voi olla aivan älyttömä happamia tai sitten tosi makeita. Voi myöskin lohkojen "nahka" olla niin paksua ja sitkeää että siitä saisi tehtyä vaikka kengänpohjia. Joskus hedelmä on taas niin tiukka "paketti" ettei se purkaannu kuin huipputerävällä veitsellä. Appelsiineilla jos millä pitäisi olla pakollinen tuoteseloste!
- Anonyymi
Helmikuussa taas ostetaan kunnon appelsiineja, kun Jaffa-Shamoutit tulevat kauppoihin.
Vähän tyyriitä ovat, mutta hintansa arvoisia, ainoita syötäviä. Anonyymi kirjoitti:
Helmikuussa taas ostetaan kunnon appelsiineja, kun Jaffa-Shamoutit tulevat kauppoihin.
Vähän tyyriitä ovat, mutta hintansa arvoisia, ainoita syötäviä.Noi on joo herkullisia.
Jostain hedelmistä tietää pintaa painamalla että onko syöntikypsä. Esim mango ja avokado.
Painaessa pintaa se antaa periksi.
- Anonyymi
Kannattaa ostaa täysmehua tai smoothieta jos ei halua kirpeämpiä. Yleensä näkee ja tuntee päältä päin aika hyvin millainen hedelmä on, suomalaisista omenista vaikein tietää kun ei ole edes lajikkeen nimeä yleensä, eikä kerrota makeuttakaan.
- Anonyymi
En osta hedelmiä kylmästä, ei tiedä kuinka vanhoja ovat. Enkä tiedä historiaa vaikka olisivat olleet lämpöisessä.
Kun ostan lämpöisestä, niitä ei saa enää koskaan laittaa viileään. Muutamilla muuttuu "sokerit" tai joku muu lievästi myrkylliseksi.- Anonyymi
Laitapas faktaa noista myrkyistä, en ole ikinä kuullutkaan. Pakohan ne on jääkaappiin laittaa, muten on asunto hetkessä täynnä banaanikärpäsiä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943839Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512712Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741290Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151230Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101149- 46934
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019920- 40835
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt211800Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä
Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua54668