Onko kenelläkään muulla palstaa lukevalla älyköllä sama tilanne?
Minua hylkii poliittiset populistit (kuten perusuomalaiset), kuin myös kaupalliset populistit (kuten rokotemarkkinoijat).
Oli asia mikä tahansa, niin keksitään tehdä kärpäsestä härkänen, jota sitten huudetaan joka tuutista yhteänä ainoana "ongelmana" (tai totuutena), mikä on milloinkin saatu agendalle.
Suhteellisuuskäsite on silloin sivuseikka. Kaikki on pahasta tai hyvästä, vaikka populistin "kaikki" on käytännössä vain promille tai prosentti populaatiosta.
Ja laumanhan saa räkyttämään samaa virttä, kun sitä tarpeeksi toistetaan.
En väitä, etteivätkö uskonmiehet olleet jo aikoinaan - vuosisatoja sitten - älykkäitä. Osasivathan he ainakin vedätyksen jalon taidon.
Vaan onko niin, että väärin älykkyyttään hyväksikäyttävät älyttömiä?
Älykkyyteni pitää minut poissa populismista
6
88
Vastaukset
- Anonyymi
Markkinointi on hyvä ja selkeä esimerkki populismin ja propagandan voimasta. Itse olin alalla aika pitkään ja ehkä siksi suhtaudun äärimmäisen skeptisesti lähes kaikkeen viestintään. Populismi sinänsä ei vaadi erityistä älykkyyttää, enempi siinä pelaa määrään perustuvat lait. Toki ei älykkyydestä haittaakaan ole eikä löyhähköstä moraalista, painotus jälkimmäiselle. Joko lupaillaan liikoja ja/tai pelotellaan. Lisäksi vielä kun homman taakse saadaan ripaus julkisen vallan auktoriteettiä, tavallnen tuulipukukansa menee halpaan 5-0.
Hyviä esimerkki, joka kolahti/kolahtaa juurikin tavallisen ihmisen nilkkaan oli as.oy.-lain päivitys muistaakseni n. 10 v sitten. Vaikka laki ei oikeastaan juuri muuttunut, populismilla saatiin homma näyttämään täynnä vaaroja olevalta avaruustieteeltä. Nyt tilanne on se, että ainakin isommissa taloyhtiöissä on käynnissä päättymätön kartotusten, tutkimusten ja tarkastusten kierre, joka johtaa sekä ennenaikaisiin että täysin tarpeettomiin remppoihin. Vastuista, korjausvelasta ja kiinteistön arvon romahtamisesta muistetaan muistuttaa vähän joka suunnalta. Tavalliset osakkeenomistajat eivät joko uskalla tai viitsi enää lähteä hallituksiin, ja toden totta, se on pahimmillaan yhtä he...iä. Sitten se johtaa siihen, että yhtiön hallituksessa ei ole enää ainuttakaan osakkeenomistajaa. Tällasessa tapauksessa yhtiökokoukset ovat läpihuutojuttuja.
Ihan vain ja ainoastaan tästä syystä itse vaihdoin kt-osakkeesta ok-taloon. Täällä nyt ainakin vielä saa aika pitkälle itse päättää miten kiinteistöä hoidetaan. - Anonyymi
Jos olet näinä aikoina rokoteskeptinen, tuskin olet kauhean älykäs
- Anonyymi
Jos käyttää näinä aikoina muuta tiskiainetta kuin fairyä, niin tuskin on kovinkaan älykäs.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos käyttää näinä aikoina muuta tiskiainetta kuin fairyä, niin tuskin on kovinkaan älykäs.
Tiskiaine on tiskiainetta purkin nimestä huolimatta, mutta rokotekriittisyys ei todellakaan viittaa älykyyteen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tiskiaine on tiskiainetta purkin nimestä huolimatta, mutta rokotekriittisyys ei todellakaan viittaa älykyyteen.
Jos et usko mainosmiehen sanaan, niin et ole kovinkaan älykäs.
- Anonyymi
Covid rokotteet ovat geenimanipulaatioon perustuvia kokeellisia menetelmiä aktivoida immuunisysteemi covid virusta vastaan. Tästä menetelmästä ei ole minkäänlaisia tietoja sivuvaikutuksista pitemmältä ajalta. Nyt tiedetään että noi rokotteet eivät ole kovinkaan tehokkaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1473664Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki953594Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423143Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest172490- 1812152
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu251357- 941194
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241051Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt69978Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt114957