Älykkyyteni pitää minut poissa populismista

Anonyymi

Onko kenelläkään muulla palstaa lukevalla älyköllä sama tilanne?

Minua hylkii poliittiset populistit (kuten perusuomalaiset), kuin myös kaupalliset populistit (kuten rokotemarkkinoijat).

Oli asia mikä tahansa, niin keksitään tehdä kärpäsestä härkänen, jota sitten huudetaan joka tuutista yhteänä ainoana "ongelmana" (tai totuutena), mikä on milloinkin saatu agendalle.

Suhteellisuuskäsite on silloin sivuseikka. Kaikki on pahasta tai hyvästä, vaikka populistin "kaikki" on käytännössä vain promille tai prosentti populaatiosta.

Ja laumanhan saa räkyttämään samaa virttä, kun sitä tarpeeksi toistetaan.

En väitä, etteivätkö uskonmiehet olleet jo aikoinaan - vuosisatoja sitten - älykkäitä. Osasivathan he ainakin vedätyksen jalon taidon.

Vaan onko niin, että väärin älykkyyttään hyväksikäyttävät älyttömiä?

6

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Markkinointi on hyvä ja selkeä esimerkki populismin ja propagandan voimasta. Itse olin alalla aika pitkään ja ehkä siksi suhtaudun äärimmäisen skeptisesti lähes kaikkeen viestintään. Populismi sinänsä ei vaadi erityistä älykkyyttää, enempi siinä pelaa määrään perustuvat lait. Toki ei älykkyydestä haittaakaan ole eikä löyhähköstä moraalista, painotus jälkimmäiselle. Joko lupaillaan liikoja ja/tai pelotellaan. Lisäksi vielä kun homman taakse saadaan ripaus julkisen vallan auktoriteettiä, tavallnen tuulipukukansa menee halpaan 5-0.

      Hyviä esimerkki, joka kolahti/kolahtaa juurikin tavallisen ihmisen nilkkaan oli as.oy.-lain päivitys muistaakseni n. 10 v sitten. Vaikka laki ei oikeastaan juuri muuttunut, populismilla saatiin homma näyttämään täynnä vaaroja olevalta avaruustieteeltä. Nyt tilanne on se, että ainakin isommissa taloyhtiöissä on käynnissä päättymätön kartotusten, tutkimusten ja tarkastusten kierre, joka johtaa sekä ennenaikaisiin että täysin tarpeettomiin remppoihin. Vastuista, korjausvelasta ja kiinteistön arvon romahtamisesta muistetaan muistuttaa vähän joka suunnalta. Tavalliset osakkeenomistajat eivät joko uskalla tai viitsi enää lähteä hallituksiin, ja toden totta, se on pahimmillaan yhtä he...iä. Sitten se johtaa siihen, että yhtiön hallituksessa ei ole enää ainuttakaan osakkeenomistajaa. Tällasessa tapauksessa yhtiökokoukset ovat läpihuutojuttuja.

      Ihan vain ja ainoastaan tästä syystä itse vaihdoin kt-osakkeesta ok-taloon. Täällä nyt ainakin vielä saa aika pitkälle itse päättää miten kiinteistöä hoidetaan.

    • Anonyymi

      Jos olet näinä aikoina rokoteskeptinen, tuskin olet kauhean älykäs

      • Anonyymi

        Jos käyttää näinä aikoina muuta tiskiainetta kuin fairyä, niin tuskin on kovinkaan älykäs.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos käyttää näinä aikoina muuta tiskiainetta kuin fairyä, niin tuskin on kovinkaan älykäs.

        Tiskiaine on tiskiainetta purkin nimestä huolimatta, mutta rokotekriittisyys ei todellakaan viittaa älykyyteen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiskiaine on tiskiainetta purkin nimestä huolimatta, mutta rokotekriittisyys ei todellakaan viittaa älykyyteen.

        Jos et usko mainosmiehen sanaan, niin et ole kovinkaan älykäs.


      • Anonyymi

        Covid rokotteet ovat geenimanipulaatioon perustuvia kokeellisia menetelmiä aktivoida immuunisysteemi covid virusta vastaan. Tästä menetelmästä ei ole minkäänlaisia tietoja sivuvaikutuksista pitemmältä ajalta. Nyt tiedetään että noi rokotteet eivät ole kovinkaan tehokkaita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      642
      8616
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      3327
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      452
      2357
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      129
      1383
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      34
      1375
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      15
      1295
    7. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1231
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1147
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      65
      1095
    10. Hyvät valeet myllyistä

      Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää
      Puolanka
      66
      959
    Aihe