Ulospotkiminen

on Suomessa laillista

4

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku vaan

      Odotan mielenkiinnolla minkälainen se laskukausi on. :-)

    • Tää on

      Tämä touhu on juuri sitä, mistä jo parikymmentä vuotta on puhuttu. Nykytekniikalla (ja hiostusmentaliteetilla) ei tarvita samaa määrää työntekijöitä kuin ennen vanhaan. Päälle kun vielä ropsautetaan kolmansien maiden orjat, niin vot.

      Erilaisia korjausliikkeitä yritetään tehdä, tulokset ovat surkuhupaisia. Mitäs jos hei alennettaisiin työaikoja tehostuneen tuotannon mukaisiksi? Jaettaisiin työt työikäisten kesken eli poistettaisiin työttömyys jakamalla työ?

      Ai ei vai? Ai että matalassa työttömyydessä on se vaara, että työntekijöiden palkankorotusvaatimuksiin pitäisi suhtautua vakavammin.

      Ihan tottahan tuo on, herra johtaja Tötterström! Minä ihan vaan sillä, että jos työaikaa lyhennettäisiin, kaikki pääsisivät töihin kohtuukorvauksella ja työttömyyden aiheuttamat verorasitukset poistuisivat, tuloksena olisi ihmisille reippaasti enemmän vapaa-aikaa kutakuinkin tulotason laskematta. Mutta silloinhan kajottaisiin koskemattomiin ja pyhiin markkinavoimiin.

      • Kannatan ehdotustasi.Prof. P.Seppänen teki tutkimuksen jo vuosikymmeniä sitten aiheesta miten 6-tuntiseen työviikkoon siirtyminen vaikuttaisi työttömyyden vähenemisen ohella muuhun yhteiskunnalliseen elämään. Jostain syystä asia hautautui.Yksi jos toinenkin puolue pitää julkisuudessa yllä vaatimusta täystyöllisyyteen pyrkimisestä, mikä on aivan absurdi ajatus näinä teknisten keksintöjen ja automaation aikakaudella.
        vom


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1268
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      924
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      95
      912
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      24
      869
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      286
      760
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      738
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      646
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      638
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      131
      558
    Aihe