Monet perustelee kasvissyöntiä sillä, että kaikilla pitää olla oikeus elää. Eikö koronakin ole elollinen, lisääntymiskykyinen ja ainutlaatuinen? Sanotaan että korona elää pinnoilla joitain päiviä. Ei kai kukaan oikeasti ole sitä mieltä, että sitä pitäisi auttaa selviytymään pidempään, tai mitään muitakaan pikkueläimiä, joita pestään kasvisten pinnalta pois.
Jotkut asiat vaan on säädetty etukäteen. Kuten nyt vaikkapa elämän kiertokulku. Kaikelle on säädetty tietty aikansa. Jo aikojen alussa on ihminen suunniteltu tiettyyn asetelmaan tässä järjestyksessä. Tässä systeemissä meidät on asetettu viljelemään ja varjelemaan maata. Tässä me ihmiset ollaan ylimpänä, luomakunnan kruunuina.
Kuten todettu, kaikille ei kaikki ravinto sovi. Toinen ei erilaisen elimistönsä vuoksi voi syödä lihaa, toinen ei voi syödä kasviksia. On viisaasti suunnitellun luomistyön ansiota, että meillä on kaikenlaista tarpeellista ravintoa olemassa. Jokainen tarvii elääkseen monenlaisia aineksia, mutta ei meidän tule ahnehtia. Ei myöskään ahdistaa itsejämme tai toisia turhiin rajoitteisiin. Jos haluat syödä lihaa, se on ok. Jos haluat tänään olla kasvissyöjä, se on ok. Sulla on oikeus molempiin. Mutta jos sulta puuttuu vaikka proteiinia, ja lentokoneet lakkaisi tuomasta soijaa enää Aasiasta, niin ole vapaa syömään lihaa. Sinulla on luomakunnan kruununa ensisijainen oikeus elää.
Tärkein asia kuitenkin on, että Jeesus voi vapauttaa meidät syyllisyyden taakasta. Sitä ei tarvitse lisätä sellaisilla laeilla, joita ei kukaan kykene noudattamaan. Rukoile Jeesusta että hän puhdistaisi sydämesi kaikesta synnistä, ja pyydä Jumalan johdattavan sua kaikessa. Hän haluaa antaa sinulle iankaikkisen elämän ja rauhan sydämeen. Hänen kätensä on ainoat, joihin voi ja kannattaa luottaa kaikki elävä, koska Hän on kaiken tehnytkin ja Hän Rakastaa luotujaan. "Koko luomakunta yhdessä kaipaa Lunastajaansa."
Summa Summarum: Luoja kaipaa yhteyttä luotunsa kanssa ja Jumala kutsuu sinuakin pelastukseen Jeesuksessa. Luotu kaipaa yhteyttä Luojaansa ja kaipaa asettua Luojan suunnitelmaan varjellakseen luomakuntaa oikein. Kannattaa kysyä Luojalta, miten voisi toimia parhaiten koko luomakunnan kannalta. Luoja kaipaa luotuaan, ja luotu kaipaa Luojaansa. Sinä kaipaat Jumalaa, eikö vaan?
EI KORONAPÖPÖILLÄKÄÄN OLE OIKEUS ELÄÄ
Anonyymi
0
645
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492268- 261923
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271475Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161354- 1131314
- 181045
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71954Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut107884Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333853Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad74846