Kuinka moni oikeasti tietää käsintiskausjärjestyksen? Tässä se tulee, sillä parisuhteessa se pitää tietää: Ensin pestään suussa olleet aterimet (aloitetaan pienimmistä) kuten haarukat, lusikat, veitset. Sen jälkeen pesuvuoroon tulevat lasit. Vasta lopuksi pestään isoimmat astiat eli lautaset. Tämä on yleinen ohje. Helppoa kuin heinänteko kun sen tietää.
Opetelkaa tiskaamaan
Anonyymi
75978
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 75
Vanhimmat
Osa naisista kiinnittää tähän miehen kohdalla huomionsa, joten valppaana nyt, tärkeää tietoa eetteriin.
Kyllä tiskataan koneella!
Tulee tilanteita, että joutuu käsinkin. Silloin pitää osaamisensa näyttää.
Ensin tiskataan lasit ja lautaset viimesenä lusikat ja haarukat.
Aivan väärin! Ensin tulee suuta lähinnä olleet esineet.
Itsellä on kanssa tämä mielikuva..
Ei näin. Jos pesee ensin suussa käytetyt välineet, tulee tiskivesi vaihtaa sen jälkeen ja vasta sitten pestä muut. Työjärjestys on aina puhtaammasta likaiseen.
Juuri näin!
Lasit kuuluu tiskata ensin että ne pysyvät kirkkaina.
Puhtaammasta likasempaan. Eli vesilasit ennen maito tai piimä laseja.
Ei tuossa ole järkeä että vesi täytyisi vaihtaa jos ekaksi pesee ruokailuvälineet.
Samassa pesuainevedessä kuitenkin aluksi kaikki likoavat /tai kun laitetaan kaikki samaan pesuaine veteen.
Juurikin mäin. Aivan oikein. Näin koulussakin opetettiin.
Käsin tiskataan kattilat. Muut laitetaan astianpesukoneeseen.
Jos ei miehellä ole astianpesukonetta, täytyy puheeksi ottaa hänen sijoitustensa määrä ja laatu.
Lasit tiskataan ennen sosimia! Jos mies tekisi toisin päin, kysyisin häneltä välittömästi, mihin sellainen logiikka perustuu, että lasit tiskataan vedessä, jossa lilluu lihanpalasia.
🦄
Aterimet ensin, sitten lasit. Näihin kuuluu myös kuumavesihuuhdonta.
Lentäisit pihalle treffeiltä kuin leppäkeihäs.
Minulle on turha yrittää syöttää pajunköyttä.
🦄
Sohimia? :D
No ei nyt sentään niin suureksi päästetä riitaa kehittymään.
🦄
Ensin pestään kattila ja sitten lautaset ja vasta lopuksi ruokailuvälineet. Mutta kaikki samassa pesusopassa.
Ilmeisesti kaikkein viimeisenä vasta ladit?
Ai, en olis tiennyt. Olisin pessyt juomalasit ensin. Mä tosin käsitiskissä vaihdan pesuveden välillä, varsinkin jos pesuvedessä on ruokamujua. Likaisessa vedessä ei tule puhdasta.
Yleensä ennen pesua huuhdon mujut ja juomat pois. Mutta joskus silti on vielä ruokamujua irronnut.
Hän löysi takaisin palstalle?
Tänne on helppo eksyä.
Taisin vittuilla sinulle tässä yksi päivä, kun luulin sinua toiseksi henkilöksi :D
Ai? En huomannu. :'D
Ei tarvitse opetella, kun on sitä varten tiskikone. Ja muutenkin vältän mahdollisuuksien mukaan käsintiskausta, kun sitä ei oma fysiikka kestä.
L.
Höh, jos astianpesukone menee rikki, niin haen kaupasta kertakäyttöastioita, kunnes uusi kone on asennettu. Turhaan sitä stressaa pikkuasioilla.
Mä tiskaisin juomalasit ensin, sitten aterimet ja sen jälkeen lautaset ja lopuksi kattilat ja paistinpannut jne.. Asunut nuorempana talossa, jossa ei ollut vesijohtoja, joten vesi haettiin vesipostilta ämpäreillä ja sitten vesi lämmitettiin joko kamiinan päällä kattilassa tai sähköhellanlevyllä, ei mikään simppeli homma ollut tuo tiskaamiseen liittyvät työt. Ja tiskivesi vietiin käytön jälkeen ämpärissä tunkiolle, ettäpä silleen. Nykyään onneksi on tiskikone, jossa en pese paistinpannuja tai teflonpintaisia kattiloita, käsin tiskaan myös puulastat ja paremmat leikkuuveitset ja leikkuulaudankin. Myös paremmat kahviastiastot tulee tiskattua käsin. Mutt jokainen tekee omalla tyylillään tiskaamiset kuin myös ruuanvalmistuksenkin, mitä suotta muuttaa hyväks koettua tapaa.
Sama järjestys mulla.
varmin tapa joutua selipattiin, jättää parisuhteessa siivous vuorot väliin,
Ensin pestään lasit, mennään siis puhtaammasta likaisempaan (= rasvaisempaan).
Ruoantähteet laitetaan biojätteeseen, ei niitä laiteta pesuveteen.
Niin tietenkin, ruuantähteet laitetaan ensin pois, sitten vasta ruvetaan astioita tiskaamaan, ei kai kukaan mitään halua lillumaan tiskiveteen.
Mutta minkä kokoiset jätteet irrotat vielä biojätteeseen? Alle 2 mm? Alle 0,5 mm? Miten? Paljain käsin vai talouspaperilla? Et edes näe pienimpiä kohteita, jotka vedessä lilluvat.
🦄
Nimenomaan tähteet siivotan ensin ja astioita voi huuhtaista juoksevan veden alla ennen pesuvettä! Ruokaa ei laiteta pesuveteen!
Anteeksi. Minä olen vähän kokematon käsin tiskaaja. Huuhtelen kyllä kaikki astiat hyvin ennen kuin laitan ne tiskikoneeseen.
Kattiloita ja pannuja en upota veteen vaan pesen ne ilman upottamista. Sitä ennen poistan niistä ruuantähteet talouspaperilla.
Paperia ja käsitiskiainetta kuluu enemmän kuin laki sallii. Mutta puhdasta tulee.
🦄
Mäkin huuhtelen kaikki astiat ennen tiskikoneeseen laittoa. Paistinpannusta putsaan ensin ruuantähteet pois ennenkuin tiskaan käsin, mulla tulee myös laitettua käsitiskiainetta melko reippaasti, ei ne rasvat muuten irtoa paistinpannusta kunnolla.
Kaikesta sitä voikin itselleen ongelman kehittää..
Olet vain kateellinen, koska sinulla on suurempia ongelmia, ja me voimme keskustella tällaisista ongelmista. Eikö niin?
🦄
Hyvä pointti :D
Kun on tietoa ei ole ongelmaa. Sekö ärsyttää?
Kyllä lattiasiivooja on ain naisen perusammatti, eikä saa sitten käyttää mitään robnoyyi-tobsdyrjs
Mulla ei ole ollut ennen ongelmaa tästäkään asiasta, ei ole jatkossakaan.
Aloitus on ihan sama, kuin että ennen maailmanaikaan koulussa jokainen söi pulpetissaan lautasensa tyhjäksi, eikä ollut ruoka-aine- eikä muitakaan allergioita. Sitten tuli demukat valtaan - 80-luvulla, niin johan alkoi kaiken paskan ilmeneminen. Siinä piti "perustella" turhien virkojen perustamiset yhteiskunnan vaivoiksi ja verojen korotuksille.
Niin ja ennen valta perustui auktoriteettiin ja auktoriteettiä omaavat tekivät mitä halusivat. Valitusoikeudet olivat vain muodollisuus.
Sitten tuli me too ja kaikki "ongelmat". Naiset tulivat valtaan ja alkoivat vaatia tasa-arvoa ja muuta "demokraattista".
Niinkö?
🦄
Niin. Eiköhän se ole niin, että ennen oltiin vähään tyytyväisiä ja se oli jo silloin ekologista. Nykyään kukaan ei ole tyytyväinen mihinkään ja se oli jo silloin egoistista.
Ongelma oli vain siinä, että ennen miehet olivat tyytyväisiä, kun naiset tekivät juuri niin kuin miehet toivoivat.
Kun naiset alkoivat tehdä oman päänsä mukaan, alkoivat ongelmat. Miesten mielestä.
🦄
Pertti-Ilmari-Susanna taa huutelee...
No laita suuhusi sitten vaikka se hikinen sukka!
Yleensä ijhmiset sytät haarukojj eivät ppuutikuilla...
Erujiubwb tuttu että mikä on Coma kummallinen tähtrijäjeselmä todella kauka kuin lusikkasikinm on.
Minä en laita tiskivesiä ollenakaan vaan laitan tiskiaine vettä johonkin astiaan ja siitä sitten harjalla aina vähän tiskattavan kohteen päälle ja ei siihen paljon vettä tarvitse huuhtoo sitten lopuksi kraanan alla. Jos on likaisempi astia, niin liottaahan se pitää vedessä ja siinä moneenkertaan kapustoilla jo ennen harjaamistakin hangata. Koneella kyllä yleensä kaikihkot tiskit hoituu paitsi paistinpannut joihin juuri sopii tuo alussa kuvailemani menetelmä sopii. Tai eihän silloin tarvitse kuin ensin vähän lorauttaa tiskiainetta itse pannuun tai jos on muutakin tiskattavaa tai uskoo että se ei yhdellä kerralla lähde puhtaaksi niin sitten ainetta astiaan ja vettä perään ja kaataa siitä tiskiainevettä kohteeseen ja pesee kraanan alla. Ei mitään vesiä lillumaan.
Sanoisin vielä noista tiskikonemainoksista, joissa koneeseen voi laittaa vaikka kuinka likaisen astian tahansa, että ne on tehty sen takia että ihmisiltä menisi koneet äkkiämpää rikki ja pitäisi ostaa uusi.
Mjaa
Pelkkää paskaa.
Jorma tiskaa puukauhansa niin että hän heittää sen ikkunasta ulos kadulle ja veistää kaupungin poppelista uuden.
Tämä on Jorman tapa tiskata oikein.
(hihitystä)
Ei taida olla vihreä :D
Vihreydestä en tiedä, mutta kovin nuoresta ja ohuesta ei kannata alkaa väsäämään lusikkaa.
Veitsiä niistä saa, mutta ei lusikkaa.
Mutta kuka helvetti puuveistä tarvitsee korvessa, kun puukko on kuitenkin mukana?
(hirn)
"Mutta kuka helvetti puuveistä tarvitsee korvessa, kun puukko on kuitenkin mukana?"
Tämä menee niin, että aina kun on mukana puukko, mukana on myös potentiaalinen puuveitsi. Mutta kun mukana on puuveitsi, silloin ei välttämättä ole mukana puukkoa.
🦄
Jorman kannattaisi heittää lusikkansa nurkkaan. Kuivunut puulusikka nurkasta on hyvää hellansyttöä seuraavana aamuna.
No tuohan juuri on vihreää kun jostain maassa lojuvasta puukepistä tekee eikä koko puuta yhtä lusikkaa varten kaada. Samoin pilliksi ruo'on korsi jostain tienvarresta niin ei tarvitse siitäkään huolehtia, jos nyt juomapillin haluaa.
montako planeettaa universumissa on?
Minkä takia aterimet ensin? Ee jymmärrä. Huuhtelen irtotähteet, täytän tiskivedellä, rojut likoamaan, harjaan lasit, lautaset, aterimet, lasken veden, huuhtelen kaikki, kuivaan aterimet. - cu-
Jos on vähän astioita ja suummiksi osin krtakäyttöpahveja, ei tarvitse tiskailli paljoa.
Laitat varmaan voitkin näkkärin väärälle puolelle. Eipä mulla muuta...
No itsellä on nyt tällainen tapa kehittynyt. Laitan yhteenpestävään puhtaimmasta päästä olevaan lasiin, kulhoon tai kattilaan aika vahvan tiskiaineliuoksen ja sillä sitten yksitellen pesen astiat, joita on yleensä vain muutama. Kuumalla vedellä huuhdon ne. Ehkä laitan uudenkin liuoksen tätä ainetta. Välillä tulee laitettua ne ruokailuvälineet yhteen mukiin johon tiskiainetta ja vedenkeittimestä kiehuvaa vettä, annan vaikuttaa jonkin aikaa.
Lasagnevuoat sun muut laitan ensin tiskiaineen kanssa likoomaan ja vaikka lastalla kaavin ne ruokajäämät irti. Ja sen likaisen nesteen käyn nakkaamassa ulos tai sitten vessanpyttyyn. Eihän niitä ruokajämiä voi sinne tiskialtaan viemäriin päästää, sehän tukkiutuu. Näitä astioita sotkevia ruokia ei tule joka päivä laitettua. Laitan ruokaa moneksi päiväksi joten kaikkina päivinä ei juurikaan tiskiä.
Siis en osaa tiskata sillä perinteisellä tavalla että allas täytettäisiin sillä vesi-tiskiaineseoksella. Niin ja täytettiinkö se allas jossain köksässä vielä sillä huuhteluvedellä. Ei kovin hygieenistä.
Konetiskiaineet ovat hyvin vahvoja kemikaaleja muuten.
Outo järjestys. Yleensä edetään puhtaimmasta likaisimpaan, eikä toisinpäin. Alotatko siivouksenkin vessasta ja samoin käsin (ja ehkä jopa välinein) viimeiseksi keittiöön?
Vessaharjalla ensin pytty sitten hampaat. Suu on tutkimusten mukaan likasempi.
"Säännöllinen kontakti ruoan kanssa tekee tiskialtaasta jopa 100 000 kertaa likaisemman paikan kuin mitä kylpyhuoneen pesuallas on. Keittiön tiskialtaassa saattaa olla bakteereja jopa enemmän kuin julkisissa wc-tiloissa."
https://www.iltalehti.fi/asuminen/a/2013071817275834
Varmaan verrannet johonkin kämpin vessasn. Ei kai siellä pöpöjä oo kun siivoja käy desinfioimassa jatkuvasti. Bajamajan ripulihautomossa voi olla tilanne toinen.
Ja sellaiseen keittiön lavuaariin, jota ei putsata. Tokihan kaikkialla VOI olla bakteereja vaikka kuinka paljon.
Ja oleellistahan on nimenomaan bakteerien määrä ei niiden tyyppi, niinhän?
Helpoimmalla pääsee kun elää itsekseen niin ei tarvi kattella pöhköjä elämässään.
Onnea!
Jokainen tiskivuori on erilainen, joten mitään kaavamaista käytäntöä ei pidä noudattaa. Jokainen astia on yksilö, joka pitää lajitella ajatuksella, mutta puhdistaa tunteella, olla osana virtaavaa vettä, aistia, kun lika irtoaa.
Kaikki tämä tehdään hitaasti, sisäisen rauhan vallitessa ja välillä leväten.
-Zen ja tiskaus :P
Minä en tiskaa olen korkeastikoulutettu ja tiskaan etätöinä nyt lautasina toimii helsinkin sanomalehti kouluttamattomat looserit tiskaa ei korkeastikoulutetut arvon ihmiset
Jos ei ole paljon ylimääräisiä sotkettavia astioita, eli 1 lautanen riittää yhdelle ihmiselle, ei tule paljon sotkua ja on aina pakko tiskata ne yhdet aterimet montakin kertaa päivässä, aina kun syö.
Tai voi käyttää kertakäyttöastioita koko ajan :D
Työjärjestys on siten, että puhtaimmat ensin. Aterimet pestään vasta viimeisenä.
Jos tulee paljon vieraita eikä kiinnostaisi siivota niiden sotkuja niin tarjoilee aina vieraille kertakäyttö astioista.
Kun vesi on tyhjennetty tiskataan juoksevassa vedessä.
Koulussa meille opetettiin, että ensin pestään juomalasit, sitten lautaset ja viimeiseksi pestään aterimet eli veitset, haarukat ja lusikat. Oikein kotitalousopettaja opetti. Ja sama lukee 1940 luvun Kotitalous keittokirjassa.
Monilla ihmisillä on näitä fobioita ja manioita, joita he sitten kyttäävät muissakin ihmisissä, ikäänkuin ei omissa pakkomielteissä olisi kestämistä. Bakteerikammo saa joissakin ihmisissä käsittämättömiä ongelmia aikaan elämänhallinnassa, koska mikäänhän ei lopulta riitä, kun oikein aletaan asiaa pohtimaan.
Lopulta terveimmät ihmiset eläisivät yhteisössä, jossa kaikki käyttävät samoja ruokailuvälineitä, pyyhkäisemällä ehkä hieman paidankulmaan, ennen ruokailua.