Mitä tehdä hirvestä?

yh.mama

Jos joku tietää mitä kaikkea ja miten hirvestä voisi tehdä niin kertokaa...
Ja jos löytyy jotain sivuja mistä voisi reseptejä löytyä niin kertokaa PLIIIIIIIIS!

KIITOS!

=)

9

36624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myy

      Teepäs hirvenlihakeitto, hyvää on =)
      Taikka paistia, liha uuni vuokaan, mukaan laakerinlehti tai pari, pippureita, suolaa ja porkkanaa ja/tai lanttua paloina ja vettä päälle :)
      Tai jos hirvi sattuu olemaan jauhelihana niin hirvenlihapyöryköitä, mureketta yms...

    • Erämies!

      Hirvenlihaa voi käyttää kaikkiin naudanliha tai poronliha resepteihin. Hirvi on vähärasvaista ja erittäin maukasta ilman lisärasvaakin.

      Hirvestä tulee erinomainen käristys, keitto, palapaisti, karjalanpaisti, uunipaisti ym. Fileet kannattaa ruskistaa ensin paistinpannulla ja jatkaa kypsennystä uunissa niin että jää sisältä punaiseksi, mehevyys säilyy.

      Kannattaa koikeilla myös burgundinpataa, merimiespihviä ja erillaisia jauheliharuokia hirvestä. Vähällä rasvalla tulee yllätävän maukasta.

      • hirvimies

        Moro!

        Otappa lihaköntti pakastimesta hetkeksi sulamaan, ja kun se se on vähän sulanut niin terävällä veitsellä vuolet siivuja. Sitte voita pannulle ja lastut perään. Ruskista vähän ja nakkaa pataan, jonne lisäät vettä ja maustepippureita. Jotku lisää vielä hieman olutta. Jos vaan mahollista nii pata leivinuuniin (jos ei niin norm. uuniin) ja anna hautua rauhassa, ei kannata hötkyillä kuhan pidät huolen että neste ei pääse loppumaan nii hyvä tulee. Sitä parempi mitä kauemmin jaksat hauduttaa, tuoksut voi käydä vastustamattomiksi!

        Ootellessa voit kuoria pottuja valmiiksi ja tehdä niistä sitten käristykselle kaveriksi kunnon pottumuussi. Puolukkahillo ja ruisleipä kruunaa aterian. Lisää helppoja reseptejä osoitteessa http://www.tosimiehet.com - makuja miehille ;)


      • woman81
        hirvimies kirjoitti:

        Moro!

        Otappa lihaköntti pakastimesta hetkeksi sulamaan, ja kun se se on vähän sulanut niin terävällä veitsellä vuolet siivuja. Sitte voita pannulle ja lastut perään. Ruskista vähän ja nakkaa pataan, jonne lisäät vettä ja maustepippureita. Jotku lisää vielä hieman olutta. Jos vaan mahollista nii pata leivinuuniin (jos ei niin norm. uuniin) ja anna hautua rauhassa, ei kannata hötkyillä kuhan pidät huolen että neste ei pääse loppumaan nii hyvä tulee. Sitä parempi mitä kauemmin jaksat hauduttaa, tuoksut voi käydä vastustamattomiksi!

        Ootellessa voit kuoria pottuja valmiiksi ja tehdä niistä sitten käristykselle kaveriksi kunnon pottumuussi. Puolukkahillo ja ruisleipä kruunaa aterian. Lisää helppoja reseptejä osoitteessa http://www.tosimiehet.com - makuja miehille ;)

        Hirvenlihasta voi tehdä vaikka ja mitä hyvää.Itse monesti teen hirvenlihasta esim.karjalanpaistia,sekaan sipulia,porkkanaa,mausteita ja uuniin..Ja on sitten tosi hyvää perunoiden kanssa.Ja hirven sisäfilestä tulee tosi maukkaita pihvejä!!
        Minulla on kokemusta aika paljon hirvenlihasta,kun kotona syödään sitä usein ja tein opinnäytetyön hirvenlihasta.


    • hirvestä

      hirveen väsynyt!!!

    • Paistinkääntäjä

      Leikkaa hirven paisti tai lapa n. 2-3 sentin suikaleiksi.
      Ruskista suikaleet kunnolla oliiviöljyssä (pieni määrä siankylkeä
      joukkoon jos rasva ei pelota)
      Pane lihat uunipataan, joukkoon pilkottua
      porkkanaa ja selleriä. Mausteeksi musta-
      pippuria ja laakerin lehteä sekä maustekimppu:
      persiljaa, timjamia, ja rosmariinia. Ja sopivasti
      suolaa. Ripottele joukkoon reilusti
      viinirypäleitä.
      Peitä koko satsi liemellä jossa on
      lihalientä ja kuivaa valkoviiniä suhteessa 5 osaa
      lihalientä /2 osaa kuivaa valkoviiniä.

      Kypsytä uunissa matalallä lämmöllä niin kauan että
      lihat on pehmeitä. Loppuvaiheessa lisää ruskistettuja vehnäjauhoja suurustukseksi.
      Tarjoile viinirypäliden kanssa koristeltuna.
      Lisukkeeksi riisiä tai perunoita.

      Huom! Ohje sopii hyvin myös jänikselle ja fasaanille.

    • ilpo

      www.soppakauha.com

    • jotenäin

      Jotenkin näin noin- 600 g hyvää sianlihaa
      400 g hirvenlihaa,suolaa,pippuria,sipulia.Näin jotenkin tein kauansitten JK.tietenkin raikasta vettä lihat puolipeittoon.
      Voit tuon suhteen kääntää toisinkin päin,lisätä
      ripaus poroa.Ja uuniin muhimaan.

    • gurski

      joo,,, eli laita googlelle haku hirvipaisti tai riista reseptit,,,,niin johan löytyy ohejita,,,,, mutta muista että maustamminen ei välttämättä ole kaikien mieleen,,,,, eli itse tykkään maustaa myös riistanlihaa vahvemmin,,,,, kerran eräs ammatti kokki vastasi mielestäni hyvin kun kysyttiin että milloin ja miten riistanliha on oikein maustettu,,,,,, no tää vastasi että siten kun se on ruokailijoista hyvää,,,,, eli ei riistan maun ole pakko maistua kovin vahvana jos siitä ei tykkää,,,,, ja silloin vaan mausteita peliin,,,,,ruoan pääasiallinen tarkoitus on ravita,,, ja sen olisi hyvä myös maistua ruokailioille,,,,,=) ja marinaadeja ei tartte jos paistaa folion sisässä,,, tai paistopussissa,,,,,,,=)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5053
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      91
      2276
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1978
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      48
      1848
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1620
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1246
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      110
      865
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      821
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      297
      799
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      644
    Aihe