Mitä tehdä hirvestä?

yh.mama

Jos joku tietää mitä kaikkea ja miten hirvestä voisi tehdä niin kertokaa...
Ja jos löytyy jotain sivuja mistä voisi reseptejä löytyä niin kertokaa PLIIIIIIIIS!

KIITOS!

=)

9

36598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myy

      Teepäs hirvenlihakeitto, hyvää on =)
      Taikka paistia, liha uuni vuokaan, mukaan laakerinlehti tai pari, pippureita, suolaa ja porkkanaa ja/tai lanttua paloina ja vettä päälle :)
      Tai jos hirvi sattuu olemaan jauhelihana niin hirvenlihapyöryköitä, mureketta yms...

    • Erämies!

      Hirvenlihaa voi käyttää kaikkiin naudanliha tai poronliha resepteihin. Hirvi on vähärasvaista ja erittäin maukasta ilman lisärasvaakin.

      Hirvestä tulee erinomainen käristys, keitto, palapaisti, karjalanpaisti, uunipaisti ym. Fileet kannattaa ruskistaa ensin paistinpannulla ja jatkaa kypsennystä uunissa niin että jää sisältä punaiseksi, mehevyys säilyy.

      Kannattaa koikeilla myös burgundinpataa, merimiespihviä ja erillaisia jauheliharuokia hirvestä. Vähällä rasvalla tulee yllätävän maukasta.

      • hirvimies

        Moro!

        Otappa lihaköntti pakastimesta hetkeksi sulamaan, ja kun se se on vähän sulanut niin terävällä veitsellä vuolet siivuja. Sitte voita pannulle ja lastut perään. Ruskista vähän ja nakkaa pataan, jonne lisäät vettä ja maustepippureita. Jotku lisää vielä hieman olutta. Jos vaan mahollista nii pata leivinuuniin (jos ei niin norm. uuniin) ja anna hautua rauhassa, ei kannata hötkyillä kuhan pidät huolen että neste ei pääse loppumaan nii hyvä tulee. Sitä parempi mitä kauemmin jaksat hauduttaa, tuoksut voi käydä vastustamattomiksi!

        Ootellessa voit kuoria pottuja valmiiksi ja tehdä niistä sitten käristykselle kaveriksi kunnon pottumuussi. Puolukkahillo ja ruisleipä kruunaa aterian. Lisää helppoja reseptejä osoitteessa http://www.tosimiehet.com - makuja miehille ;)


      • woman81
        hirvimies kirjoitti:

        Moro!

        Otappa lihaköntti pakastimesta hetkeksi sulamaan, ja kun se se on vähän sulanut niin terävällä veitsellä vuolet siivuja. Sitte voita pannulle ja lastut perään. Ruskista vähän ja nakkaa pataan, jonne lisäät vettä ja maustepippureita. Jotku lisää vielä hieman olutta. Jos vaan mahollista nii pata leivinuuniin (jos ei niin norm. uuniin) ja anna hautua rauhassa, ei kannata hötkyillä kuhan pidät huolen että neste ei pääse loppumaan nii hyvä tulee. Sitä parempi mitä kauemmin jaksat hauduttaa, tuoksut voi käydä vastustamattomiksi!

        Ootellessa voit kuoria pottuja valmiiksi ja tehdä niistä sitten käristykselle kaveriksi kunnon pottumuussi. Puolukkahillo ja ruisleipä kruunaa aterian. Lisää helppoja reseptejä osoitteessa http://www.tosimiehet.com - makuja miehille ;)

        Hirvenlihasta voi tehdä vaikka ja mitä hyvää.Itse monesti teen hirvenlihasta esim.karjalanpaistia,sekaan sipulia,porkkanaa,mausteita ja uuniin..Ja on sitten tosi hyvää perunoiden kanssa.Ja hirven sisäfilestä tulee tosi maukkaita pihvejä!!
        Minulla on kokemusta aika paljon hirvenlihasta,kun kotona syödään sitä usein ja tein opinnäytetyön hirvenlihasta.


    • hirvestä

      hirveen väsynyt!!!

    • Paistinkääntäjä

      Leikkaa hirven paisti tai lapa n. 2-3 sentin suikaleiksi.
      Ruskista suikaleet kunnolla oliiviöljyssä (pieni määrä siankylkeä
      joukkoon jos rasva ei pelota)
      Pane lihat uunipataan, joukkoon pilkottua
      porkkanaa ja selleriä. Mausteeksi musta-
      pippuria ja laakerin lehteä sekä maustekimppu:
      persiljaa, timjamia, ja rosmariinia. Ja sopivasti
      suolaa. Ripottele joukkoon reilusti
      viinirypäleitä.
      Peitä koko satsi liemellä jossa on
      lihalientä ja kuivaa valkoviiniä suhteessa 5 osaa
      lihalientä /2 osaa kuivaa valkoviiniä.

      Kypsytä uunissa matalallä lämmöllä niin kauan että
      lihat on pehmeitä. Loppuvaiheessa lisää ruskistettuja vehnäjauhoja suurustukseksi.
      Tarjoile viinirypäliden kanssa koristeltuna.
      Lisukkeeksi riisiä tai perunoita.

      Huom! Ohje sopii hyvin myös jänikselle ja fasaanille.

    • ilpo

      www.soppakauha.com

    • jotenäin

      Jotenkin näin noin- 600 g hyvää sianlihaa
      400 g hirvenlihaa,suolaa,pippuria,sipulia.Näin jotenkin tein kauansitten JK.tietenkin raikasta vettä lihat puolipeittoon.
      Voit tuon suhteen kääntää toisinkin päin,lisätä
      ripaus poroa.Ja uuniin muhimaan.

    • gurski

      joo,,, eli laita googlelle haku hirvipaisti tai riista reseptit,,,,niin johan löytyy ohejita,,,,, mutta muista että maustamminen ei välttämättä ole kaikien mieleen,,,,, eli itse tykkään maustaa myös riistanlihaa vahvemmin,,,,, kerran eräs ammatti kokki vastasi mielestäni hyvin kun kysyttiin että milloin ja miten riistanliha on oikein maustettu,,,,,, no tää vastasi että siten kun se on ruokailijoista hyvää,,,,, eli ei riistan maun ole pakko maistua kovin vahvana jos siitä ei tykkää,,,,, ja silloin vaan mausteita peliin,,,,,ruoan pääasiallinen tarkoitus on ravita,,, ja sen olisi hyvä myös maistua ruokailioille,,,,,=) ja marinaadeja ei tartte jos paistaa folion sisässä,,, tai paistopussissa,,,,,,,=)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      286
      7963
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      175
      4199
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      182
      2490
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      30
      2407
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      94
      2097
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      47
      1600
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      49
      1575
    8. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      14
      1507
    9. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1284
    10. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      166
      1245
    Aihe