Mistä johtuu, että kitara jossa on pelkkä talla-mikki soi eri tavalla kuin jos tavallisessa kitarassa soittaisi kytkin taka-mikillä? Miten se muiden mikkien lisääminen vaikuttaa kitaran sointiin, jos ei niitä käytä? En pysty käsittämään. Jos ymmärsitte, mitä tarkoitan. Siis esim. Gibson junior, Kramer Baretta..
Kitarat pelkällä talla-mikillä?
10
236
Vastaukset
- Anonyymi
Veikkaukseni on se, että taitaa johtua mikistä. Uskon että aika samalla lailla soi, jos mikki on molemmissa täysin sama. Eri mikeissä on paljon eroja soinnin suhteen.
Tietenkin myös mikin tyyppi vaikuttaa tosin paljon (humbucker verrattuna single coil mikkiin) mutta jos on samaa tyyppiä, niin merkki ja malli vaikuttavat siis myös. - Anonyymi
Ei toki liity aloitukseen, mutta joutuuko singlecoil mikin humbukkeriin vaihtaessa
jotakin muutakin vaihtamaan? - Anonyymi
Kyse on lähinnä pelkästä ulkonäöstä, ei sitä äänellistä eroa sokkotestissä kukaan huomaisi.
- Anonyymi
Ei todellakaan ole. Tässä video jossa verrataan pelkästään mikin sisältä löytyvää magneettia ja vaikuttaako se ääneen.
The Ultimate ALNICO Pickup Test!! - A2, A3, A4, A5, and A8!
https://youtu.be/TyKS8WGcJ34
Jos pelkkä magneetin malli vaikuttaa, niin takuulla vaikuttaa myös koko mikin vaihto toiseen. - Anonyymi
Lisäys: Tässä verrataan sellaista että vaikuttaako mikin "kansi" ääneen.
Covered vs Uncovered Pickups! - Truth or Scam??
https://youtu.be/OhLhZCz1hs4 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisäys: Tässä verrataan sellaista että vaikuttaako mikin "kansi" ääneen.
Covered vs Uncovered Pickups! - Truth or Scam??
https://youtu.be/OhLhZCz1hs4Tässä on vielä yksi vastaavanlainen vertailu. Kannattaa kuunnella kuulokkeilla. Eron huomaa.
Humbucker Covers CHANGE THE SOUND !! | GUITAR MYTH-BUSTING
https://youtu.be/pd8BYwUtN2Q - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei todellakaan ole. Tässä video jossa verrataan pelkästään mikin sisältä löytyvää magneettia ja vaikuttaako se ääneen.
The Ultimate ALNICO Pickup Test!! - A2, A3, A4, A5, and A8!
https://youtu.be/TyKS8WGcJ34
Jos pelkkä magneetin malli vaikuttaa, niin takuulla vaikuttaa myös koko mikin vaihto toiseen.Alkuperäinen kysyjä kysyi käsittääkseni kuvitteellisestä tilanteesta, että jollain valmistajalla olisi kaksi tismalleen samanlaista kitaraa, toisessa pelkkä Humbucker talla-mikki, toisessa sekä Humbucker talka-mikki että myös kaula-mikki. Tallamikit tismalleen samallaisia. Jos nyt soittaa näillä, niin kuuluuko eroa äänessä jos soittaa sillä kaksimikkisellä kitaralla pelkällä takamikillä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alkuperäinen kysyjä kysyi käsittääkseni kuvitteellisestä tilanteesta, että jollain valmistajalla olisi kaksi tismalleen samanlaista kitaraa, toisessa pelkkä Humbucker talla-mikki, toisessa sekä Humbucker talka-mikki että myös kaula-mikki. Tallamikit tismalleen samallaisia. Jos nyt soittaa näillä, niin kuuluuko eroa äänessä jos soittaa sillä kaksimikkisellä kitaralla pelkällä takamikillä.
Hän kysyi, että mistä johtuu ero soundissa. Mikkien samanlaisuudesta ei ollut mitään mainintaa aloituksessa. Tässä on sitten vastattu kaikenlaista, että mistä ero soundissa voi johtua.
- Anonyymi
Mikin kannen vaihto tietysti vaikuttaa, mutta ei se, onko kitarassa yksi vai kaksi mikkiä. Ei se että on pieni pala puuta kaiverrettu pois ja pari piuhan pätkää, vaikuta takamikin ääneen oikeasti mitään mitään. Onhan näitä hifistejä, jotka sanoo, että kaiutinpiuhatkin pitäisi muka laittaa irti maasta palikoiden päälle kun muka vaikuttaa kaiuttimen ääneen :-) Oikeassa sokkotestissä ei kukaan huomaa eroa.
Ainut ero on siis ulkonäkö ja tietysti ehkä se, että ei ole etumikkiä tiellä haittaamassa soittamista. Joku Malcolm Young soitti niin rajusti, että joka biisin välein piti vaihtaa H-plektra uuteen. Ei ihme, että käytti mielellään pelkkää takamikkistä kitaraa kun käytti 100% takamikkiä ja löi kovaa. - Anonyymi
Sepä se. Stratossa mikkien ollessa suhteellisen ylhäällä keskimikki on ikäänkuin "osumaa" ottamassa usein.
Isellä kutkuttanut Thomannilla löytyvä lap steel, alle satasen mutta arvelen että mikki pitäisi vaihtaa humppariin.
Perusteluna kalliimmissa näyttää aina olevan humbukkerit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1658416KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4487560Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743864Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521563629Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183044Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542745Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv422046- 1262036
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211681