Neljännen asteen yhteys

Anonyymi

Kaikkihan osaavat johtaa toisen asteen yhtälön ratkaisukaavan. Pikkusen pitää sitten tehdä töitä, jotta saa tolķkua kolmanteen asteeseen.

Minäpä tässä tutkin jo neljättä astetta. Kuulemani mukaan siihenkin löytyy ratkaisukaava. "Inhottavan" näköisiä neliöjuuria tässä pitää pyöritellä, mutta pyöriihän ne. Joku muka todistanut, jotta viidennelle asteelle ei löydy ratkaisua.

Ehkäpä jotain puutetta tuossa todistuksessa. Kunhan tässä lämpenen miettimään ihan tosissaan niin kaikki on mahdollista.

4

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos viidennen asteen yhtälölle asetetaan jotain ylimääräisiä ehtoja, niin kyllä sille ratkaisukaavan saa väkerrettyä. Vain yleinen ratkaisukaava on mahdoton. Kyse ei ole siitä, ettei sellaista vain ole satuttu vielä keksimään, kuten ilmeisesti kuvittelet, vaan on todistettu, ettei sellaista ole. Jos epäilet, että todistus on pielessä, kannattaa ensin käydä kyseinen todistus läpi, ennen kuin tuhlaat kovin paljon aikaasi mahdottoman ratkaisun etsimiseen.

    • Anonyymi

      Saisko joku tänne näkyviin tuon neljännen asteen ratkaisun. Jonkin linkin.

    • 300 vuotta eräät maailman parhaista aivoista askartelivat viidennen asteen yleisen ratkaisun kanssa, kunnes lopulta ehkä se kaikkein fiksuin osoitti ratkaisun mahdottomaksi. (Tai ainakin kaksi, Abel ja Ruffini.)

      Jälkiviisaana voi tietysti kuvitella, mitä kaikkea muuta se aivotyöskentely olisi saattanutkaan saada aikaan maailmassa hyvää...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2229
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe