Neljännen asteen yhteys

Anonyymi

Kaikkihan osaavat johtaa toisen asteen yhtälön ratkaisukaavan. Pikkusen pitää sitten tehdä töitä, jotta saa tolķkua kolmanteen asteeseen.

Minäpä tässä tutkin jo neljättä astetta. Kuulemani mukaan siihenkin löytyy ratkaisukaava. "Inhottavan" näköisiä neliöjuuria tässä pitää pyöritellä, mutta pyöriihän ne. Joku muka todistanut, jotta viidennelle asteelle ei löydy ratkaisua.

Ehkäpä jotain puutetta tuossa todistuksessa. Kunhan tässä lämpenen miettimään ihan tosissaan niin kaikki on mahdollista.

4

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos viidennen asteen yhtälölle asetetaan jotain ylimääräisiä ehtoja, niin kyllä sille ratkaisukaavan saa väkerrettyä. Vain yleinen ratkaisukaava on mahdoton. Kyse ei ole siitä, ettei sellaista vain ole satuttu vielä keksimään, kuten ilmeisesti kuvittelet, vaan on todistettu, ettei sellaista ole. Jos epäilet, että todistus on pielessä, kannattaa ensin käydä kyseinen todistus läpi, ennen kuin tuhlaat kovin paljon aikaasi mahdottoman ratkaisun etsimiseen.

    • Anonyymi

      Saisko joku tänne näkyviin tuon neljännen asteen ratkaisun. Jonkin linkin.

    • 300 vuotta eräät maailman parhaista aivoista askartelivat viidennen asteen yleisen ratkaisun kanssa, kunnes lopulta ehkä se kaikkein fiksuin osoitti ratkaisun mahdottomaksi. (Tai ainakin kaksi, Abel ja Ruffini.)

      Jälkiviisaana voi tietysti kuvitella, mitä kaikkea muuta se aivotyöskentely olisi saattanutkaan saada aikaan maailmassa hyvää...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      111
      1350
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1057
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe