Vuonna 2016 netti kohisi kun 15-vuotias poika vaiti löytäneensä sateliitilla kadonneen kaupungin

Anonyymi

Kuka muistaa vielä 15-vuotiaan William Gadouryn joka vuonna 2016 väitti löytäneensä kadonneen kaupungin satelliittien avulla?

William Gadouryn väite kadonneesta Maya-kaupungista debunkattiin nopeasti. Näin tiedeinstituutit vastasivat pojan väitteisiin:

Meksikon kansallinen antropologian ja historian instituutti INAH sanoi, että se ei edes "ottanut huomioon" väitettyä löytöä, koska "sillä ei ole tieteellistä perustaa".

Tutkija David Stuart kyseenalaisti löydön ja kuvaili sitä esimerkkinä "roska tieteestä" ja tunnisti kohteen satelliittikuvissa vanhaksi maissipelloksi tai milpaksi.

Tutkija Geoffrey Braswell Kalifornian yliopistosta totesi, että kohde ei todellakaan ole Maya-pyramidi, ja tunnisti kuvat joko hylätyksi milpaksi tai aktiiviseksi "ruohopelloksi".

Vastauksessaan väitettyyn löytöön antropologi ja tähtitieteilijä Anthony Aveni totesi, että suoran yhtäläisyys viivan vetäminen tähtikartan ja ihmisasutusten välille on "villin mielikuvituksen tuotetta". Aveni on huomauttanut, että on olemassa useita kilpailevia teorioita siitä, mitä 13 Mayan eläinradan tähtikuviota edustavat ja miten ne on järjestetty.

Tutkija Francisco Estrada-Belli huomautti, että vaikka maya-alue sijaitsisi ennustetussa paikassa, se voi johtua pelkästä sattumasta, koska satoja maya-kohteita on todennäköisesti edelleen löytämättä. Estrada-Belli kommentoi, että on erittäin hyvä mahdollisuus laittaa sormi minne tahansa alueen kartalla ja paikalla on Maya-kaupunki.

Armand LaRocque New Brunswickin yliopiston kaukokartoituslaboratoriosta sanoi, että vaikka satelliittikuvat saattavat viitata pyramidiin ja rakennukseen, satelliittikuvissa tunnistetut poikkeavuudet vaativat lisätutkimusta, eivätkä ne olleet varmasti ihmisen aiheuttamia.

Aihealueeseen vuosia perehtynyt tutkija Nikolai Grube Bonnin yliopistosta Saksasta huomautti Spiegel-Magazinin haastattelussa, että Gadouryn teoriassa huomioon otetut kohteet oli rakennettu useiden vuosikymmenten päässä toisistaan, mikä teki teorian näiden paikkojen yhteisestä suunnittelusta epätodennäköiseksi.

- - -

Ja juuri tämän takia lasten ei tulisi edes yrittää tieteen tekemistä ja imitoimista vaan jättää se tutkimustyö aikuisille ammattilaisille. Matkimalla ja imitoimalla aikuisten tekemää ammattitasoista tiedettä lapset vain nolaavat itsensä ja tekevät vakavan tieteen naurunalaiseksi. Moni kansainvälinen yliopisto on herkkä sulkemaan ovensa nuorilta opiskelijoilta juuri tälläisen typerän pseudopelleilyn takia. Siksi kannattaa olla asiallinen ja pysyä rodussa eikä lähteä sooloilemaan ja säveltämään tällä tavoin omiaan kuten William Gadoury. Tieteellä on juuri sitä varten aikuiset ammattilaisena jotta meidän muiden ei-ammattilaisten ei tarvitse sitä tehdä ja että voimme jättää tieteen ammattilaisille ja keskittyä elämässä johonkin muuhun.

3

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Belizessä muinaista asutusta ja kulttirakennuksia, mm. Canaan pyramidia tutkinut usalainen arkeologi-pariskunta vannoo lidar-karttojen nimeen. Lidar-karttojen avulla on löytynyt laajoja aiemmin löytämättä olleita maya-ym. asutuksia viidakon keskeltä, myös pyramideja.

      Yleensäkin, "ammattilaisuuden" ylikorostaminen vaikuttaa hieman yliampuvalta, kun ottaa huomioon esim. Nyt suomalaisten ammattimaiduyden tason. Suomenheimojen kuten vesi-goottien kalmistotkin luokitellaan jääkauden tekeleiksi näiden siperianmongoloidien houreissa, jopa yliopistotasolla ja Museovirastoa myöten.

    • Anonyymi

      Suomessa ja varmaan joka maassa enemmän tai vähemmän se historian kirjoitus ja arkeologinen tulkinta on niin propagandan kyllästämää että on vaikea erotella totuutta propagandasta.

      Suomessahan nämä ammattimiehet väittää että kaikki sivistys tuli Ruotsista ja ennen ruotsalaisten tuloa täällä asuttiin suunnilleen puissa eikä tiedetty mistään mitään.

      Arkeologiset löydöt suorastaan kirkuvat tätä käsitystä vastaan mutta se ei näitä paskantärkeitä ammattimiehiä liikuta.

      Ja nyt sitten ovat ammattimiehet suorastaan lukittautuneet vanhoihin käsityksiin ja kaivautuneet poteroihin puolustamaan vanhaa propagandaa. Siitä on tehty oikeen periaate asia. Että mitäpä enää maata kaivelemaan kun museoviraston mielestä mikään uusi löydös ei hievautakaan historiaamme millään tavoin.

      Mitä niillä löydöksillä siis edes tehdään kun virallinen historian kirjoitus jumittui 1800-luvulle. 1800-luvun naurettavaa propagandaa julistetaan yhä virallisena totuutena vaikka se on jo todistettu propagandaksi lukemattomia kertoja.

      • Anonyymi

        "Arkeologiset löydöt suorastaan kirkuvat tätä käsitystä vastaan mutta se ei näitä paskantärkeitä ammattimiehiä liikuta."
        Sinulla lienee hyvät linkit näihin arkeologisiin löytöihin, laitatko ne meille katsottavaksi?
        Vai, kuten itse veikkaan, länkytät vain tyhjää paskaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      369
      12370
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      257
      5414
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2655
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      900
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      862
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      736
    Aihe