Missä vika sitkeä kinkku

Anonyymi

Paino 6,7kg.Laitettu uuniin sisälämpö mittarilla 6.Kiertoilmauunissa 1tunti180astetta.paistolämpö 80astetta.Seitsemän tunnin jälkeen on lämpöä kahdella mittarilla vähän yli 60astetta.Lämpö uunissa nostettu 100 asteeseen.8,5tunnin jälkeen yksi mittari näyttää 72 toinen 74.lopputulos liikaa vettä ja ei tunnu kypsästä vai olisiko vain sitkeää,
ei ehtinyt vielä jäähtyä.

5

918

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan liian pieni lämpötila uunissaa. Minulla oli alussa 250 puoli tuntia ja sitten 125 lopun aikaa eikä se tuntunut riittävältä. 100 g suurempi kinkku ja oli varmaan 7 tuntia uunissa ja mittari vieläkin näytti liian vähän. Seuraavan kerran paistan vanhan ohjeeni mukan ensin 250 puolituntia ja sitten 150. Voihan tosin olla, että mittarini ei ollut oikein, mutta kuitenkin.

    • Anonyymi

      Mieluummin ylikypsä kuin raaka, ällöttävä muoti syödä pihvejäkin verisinä ja kala raakana.

    • Anonyymi

      En ole minäkään tyytyväinen 10 kg potkakinkkuuni; 9 tuntia uunissa 100 astetta koko ajan.
      74 C uunista otettaessa, loppulämpötila tiskipöydällä jopa 80 C.

      Liha on kumman tiivistä, ei sellaista karkeasyistä kuten sianliha oli lapsuudessa.
      Aivan kuin valtavan broilerin olisi paistanut. Värikin varsin vaaleaa, kuin kananlihaa, ei harmaata.
      Kyllä tämä oli vipa kinkku , jonka ostin.

    • Anonyymi

      Heitä takaisin uuniin 250c 2tuntii sitten 125c 4tuntii paranee........ lopussa 100astetta 3tuntia on muree..

    • Anonyymi

      Olen ostanut vuosia turvallisen hk juhlakinkun ja aina onnistunut. Nyt tänävuonna sitkeä, hirvee pettymys. Otin kinkun lämpimään, pöydälle 3 tuntia aikaisemmin. Laitoin uunin 100 asteeseen mittarin kylkeen ja paistoin kinkkupussissa 10 tuntia, koko 6.5 kiloa. Nestettä tuli 1.5 litraa. Missä tein virheen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      50
      3601
    2. 39
      3043
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      148
      2887
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      72
      2353
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      45
      1829
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      97
      1631
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      67
      1124
    8. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      82
      1101
    9. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1066
    10. Miten tällaista voi tapahtua

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kaksi-kuollut-liikenteessa-virroilla/9241442 Miksi tällainen on tapahtunut?
      Virrat
      41
      945
    Aihe