Läpi näkyy ja haisee.

Anonyymi

"Amerikkalaismedia: ”Flunssa tulossa takaisin oltuaan vuoden tauolla”
"Koronavirus jotenkin työnsi syrjään muut virukset."

Yksi maailman vanhimmista ja suurimmista medioista, amerikkalainen Associated Press, raportoi hiljattain flunssakauden saapuneen taas ajallaan Amerikkaan ”oltuaan vuoden tauolla.”

Viime vuoden olemattomalle flunssakaudelle media kertoo oletettavaksi syyksi koulujen sulkemiset, sosiaaliset etäisyydet, maskit ja matkustuskiellot, jotka eivät kuitenkaan rokotteiden ohella estäneet koronaa leviämästä. Lisäksi yhdeksi syyksi kerrotaan, että koronavirus jotenkin työnsi muut virukset syrjään.

Kuluneena vuonna ainoastaan yksi lapsi kuoli flunssaan Amerikassa, kun taas sitä aiempana vuonna määrä oli 199."

https://tinyurl.com/yckv37wj

6

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne piilottaa sinun muroihin mikrosirujakin.

      • Anonyymi

        Seemiläinen korostus ..


    • Suomen kielen ja siten suomalaistenkin kyvyttömyys erottaa jokseenkin vaaratonta flunssaa (nuhakuumetta) hyvinkin vaarallisesta influenssasta aiheuttanee Suomessa turhia kuolemantapauksia.

      Artikkelissa kerrottiin influenssasta.

      • Anonyymi

        Jonnekin se katosi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jonnekin se katosi?

        Influenssat tarttuvat samalla tavalla kuin COVID-19 mutta vaativat paljon suuremman altistuksen tarttuakseen eli niiden R0 on paljon pienempi kuin koronalla. Joten kun ryhdyttiin torjumaan koronaa maskeilla ja rajoituksilla niin samat toimenpiteet torjuivat tehokkaammin influenssojen kuin koronan tarttumista.

        Influenssan ja nuhakuumeen (tavallinen "flunssa") ero on selitetty myös tässä influenssaa käsittelevässä artikkelissa.

        https://www.terveyskirjasto.fi/dlk00570


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      262
      3208
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1274
    3. 66
      1193
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      998
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      896
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      62
      889
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      762
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      731
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      698
    Aihe