Läpi näkyy ja haisee.

Anonyymi

"Amerikkalaismedia: ”Flunssa tulossa takaisin oltuaan vuoden tauolla”
"Koronavirus jotenkin työnsi syrjään muut virukset."

Yksi maailman vanhimmista ja suurimmista medioista, amerikkalainen Associated Press, raportoi hiljattain flunssakauden saapuneen taas ajallaan Amerikkaan ”oltuaan vuoden tauolla.”

Viime vuoden olemattomalle flunssakaudelle media kertoo oletettavaksi syyksi koulujen sulkemiset, sosiaaliset etäisyydet, maskit ja matkustuskiellot, jotka eivät kuitenkaan rokotteiden ohella estäneet koronaa leviämästä. Lisäksi yhdeksi syyksi kerrotaan, että koronavirus jotenkin työnsi muut virukset syrjään.

Kuluneena vuonna ainoastaan yksi lapsi kuoli flunssaan Amerikassa, kun taas sitä aiempana vuonna määrä oli 199."

https://tinyurl.com/yckv37wj

6

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne piilottaa sinun muroihin mikrosirujakin.

      • Anonyymi

        Seemiläinen korostus ..


    • Suomen kielen ja siten suomalaistenkin kyvyttömyys erottaa jokseenkin vaaratonta flunssaa (nuhakuumetta) hyvinkin vaarallisesta influenssasta aiheuttanee Suomessa turhia kuolemantapauksia.

      Artikkelissa kerrottiin influenssasta.

      • Anonyymi

        Jonnekin se katosi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jonnekin se katosi?

        Influenssat tarttuvat samalla tavalla kuin COVID-19 mutta vaativat paljon suuremman altistuksen tarttuakseen eli niiden R0 on paljon pienempi kuin koronalla. Joten kun ryhdyttiin torjumaan koronaa maskeilla ja rajoituksilla niin samat toimenpiteet torjuivat tehokkaammin influenssojen kuin koronan tarttumista.

        Influenssan ja nuhakuumeen (tavallinen "flunssa") ero on selitetty myös tässä influenssaa käsittelevässä artikkelissa.

        https://www.terveyskirjasto.fi/dlk00570


    • Anonyymi

      Aloituksen linkki on sivustoon partisaani.com, jossa sivuston laatija on ilmeisesti tarkoitushakuisesti kääntänyt englanninkielistä tekstiä väärin. Lyhytlinkin sisältö on siis tämä:

      https://www.partisaani.com/news/world/2022/01/01/amerikkalaismedia-flunssa-tulossa-takaisin-oltuaan-vuoden-tauolla/

      Influenssa ja flunssa ovat edelleenkin kaksi eri asiaa, kuten tuossa aiemmin viitatussa Duodecimin artikkelissa ja myös esimerkiksi Wikipediassa kerrotaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1228
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      154
      1192
    3. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1105
    4. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      94
      1038
    5. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      49
      960
    6. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      55
      828
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      54
      810
    8. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      785
    9. Upea takamus

      Sulla on nainen upea takamus.
      Ikävä
      32
      752
    10. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      71
      731
    Aihe