https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC8702434/
Kiinalaisten tutkijoiden julkaisussa perustellaan hypoteesia siitä, että koronan omikron - variantti olisi muodostunut infektion saaneessa hiiressä. Perusteluna se, että piikkiproteiinin mutaatiot vaikuttavat sellaisilta joita in aiemminkin nähty nimenomaan hiirissä tapahtuvassa virusten muuntelussa.
"our results suggest that the progenitor of Omicron jumped from humans to mice, rapidly accumulated mutations conducive to infecting that host, then jumped back into humans, indicating an inter-species evolutionary trajectory for the Omicron outbreak."
Jos näin tapahtui niin koronasta tulee jatkossakin muissa eläinlajeissa syntyneitä muunnoksia kiusaksemme. Toivottavasti japanilaisten kehittämä ja vuonna 2024 tuotantoon pääsevä yhden piikin perinteinen rokote tehoaa myös näitä vastaan.
Omikron - variantti muodostunut hiiressä?
5
154
Vastaukset
- Anonyymi
Eikös tästä jo spekuloitu että olisi kehittynyt hiv-positiivisessa ihmisessä - immuunipuolustus niin heikko ja sekaisin että virus on muhinut kuukausia ja ehtinyt muuntua rauhassa.
- Anonyymi
Virus ilmeisesti pystyy muhimaan kuukausia silmämunassa, kiveksissä ja selkäydinnesteessä eli niissä paikoissa joissa immunipuolustus on tarkoituksellisesti heikkoa. Sama tilanne kuin ebola - viruksella, joka on voinut tarttua sairastaneesta vielä 9 kk taudista näennäisesti paranemisen jälkeenkin.
- Anonyymi
Omikron on sepite - se muodostui ihmisen aivoissa.
- Anonyymi
https://www.youtube.com/watch?v=8tZ8cy05W24&t=24s
Robert Malone, mRNA teknologian keksijä Joe Roganin haastattelussa- Anonyymi
MikroRNA teknologia ei ole yhden ihmisen keksintö, vaikka denialistit Malonea hehkuttavatkin. Toki Malonen tutkimuksilla oli vahva osuus asiassa.
Wiki: "Häntä enemmän tunnustusta pohjatyön tekemisestä mRNA-rokotteiden hyväksi ovat saaneet osakseen Katalin Karikó ja Drew Weissman...
Malone on kuvannut tulleensa jätetyksi ulos historiankirjoituksesta ja syyttänyt Karikóa omien saavutustensa vääristämisestä. Karikó ei kuitenkaan ole esittäytynyt mRNA-rokotteiden keksijänä vaan on todennut suuren tieteilijäjoukon työn vaikuttaneen niiden menestykseen. Karikón mukaan Malone on saavutuksiaan liioitteleva osapuoli, koska sadat tieteilijät ovat hänen mukaansa vaikuttaneet mRNA-rokotteisiin Malonea enemmän."
Nykyiset rokotteet evät todellakaan ole yhden sooloilijan keksintöä, vaikka niin yritetään väittää hänen mielipiteittensä pönkittämiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2604596Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit422770Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
- 471119
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116