Miksi kilpa-autoilija Vettel kirjoitetaan V:llä, mutta mäkihyppääjä Fettner F:llä, vaikka ne muuten ovat niin samankaltaisia?
Molemmat lausutaan kuitenkin Fett...
Saksankielen F
6
102
Vastaukset
- Anonyymi
Ovat samaa kategoriaa kuin espanjan b:n ja v:n samankaltaisuus. Kirjoitetaan toisella mutta sanotaan toisena. Nämähän ovat näppäimistössä lähekkäin kaikki, joten liekkö käynyt joskus silleen että on tullut näppäilyfirhe ja siitä lähtien on kallistuttu käyttämään toista kirjainta. Sama homma mallorcan (majjorkan/mahorkan) kanssa.
- Anonyymi
Saksassa on vielä kolmaskin ilmaus f:lle, nimittäin ph.
Philips lausutaan filips.- Anonyymi
Philips ei asu Saksassa vaan Eindhovenissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Philips ei asu Saksassa vaan Eindhovenissa.
Oletpa sinä tietäväinen.
Kelpaisiko esimerkiksi Phosphor, Photo, Physik,
Aloittajalta kysyisin, miksihän Suomessa on, joitakin jopa omassa tuttavapiirissäni, nimiä
Varis, Waris
Wäre, Väre
Wiro, Viro
Wäinö, Väinö - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletpa sinä tietäväinen.
Kelpaisiko esimerkiksi Phosphor, Photo, Physik,
Aloittajalta kysyisin, miksihän Suomessa on, joitakin jopa omassa tuttavapiirissäni, nimiä
Varis, Waris
Wäre, Väre
Wiro, Viro
Wäinö, VäinöOlet oikeassa.
Philips on käyttänyt sekä phosphoria, photoa että physiikkaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet oikeassa.
Philips on käyttänyt sekä phosphoria, photoa että physiikkaa.Jos joku (en se minä ollut) olisi kännipäissään kirjoittanut kirjaimen Φ hiukan erilailla hassusti, niin sitten meillä olisi dp ja kvanttifmekaniikkakin olisi varmaan keksitty jo satoja vuosia sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso245650Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1624172Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani143717Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai683133- 453013
- 902987
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1572696Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist302695- 201795
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1231717