Halpaa ja hyvää

Anonyymi

Tammikuun alussa joutuu usein selviytymään ruokaostoksista tavallista pienemmällä rahasummalla. Tämän ei kuitenkaan tarvitse merkitä katastrofia, sillä terveelliset ja hinnoiltaan edulliset herkut, kuten silakka ja munuainen, ovat lähes kaikkien ulottuvilla.

Nykyajan ihminen ei nähtävästi ymmärrä omaa parastaan: Valitetaan ruokatavaroiden korkeita hintoja, ja samalla huokean ja terveellisen silakan ja kokojyväviljan menekki vain laskee.

Lauantaina toteutetaan hyviä ajatuksia käytännössä ja tuodaan pöytään silakkaa. Se on maukkaimmillaan yksinkertaisesti suolalla maustetuissa ruisjauhoissa kieräytettynä ja paistettuna.

2

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos haluaa halpaa ja hyvää niin en menisi k-kauppaan vaan s-kauppaan.

    • Anonyymi

      Ainakin välillä on hyviä tarjouksia lähi K-supermarketissa ja ystävällinen palvelu. Viimeksi kun kävin oli mm. Nauta-sikajauheliha (rasvaa 20%) 400g paketti 1,99 €, maitomaan voi 500g paketti 1,99 €, Pirkka miniluumutomatti rasia 1€, laadukas ja aromikas Löfsbergin kahvipaketti 3,90 € jne. Näkyi olevan pieniä alennuksia myös mm. tölkkipavuissa, pastoissa jne. jos useamman ostaa kerrallaan.
      Erittäin hyvä liha/kala -palvelutiski tiski löytyy myös, ja siellä usein esim. muikut ja liha (possun etuselkä, entreqôte tms.) kohtuullisen edullisia.
      Juustohyllyllä usein myös Oltermanni juusto 250g pala 1 €urolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      50
      5385
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      416
      4670
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3869
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      178
      3301
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2546
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2312
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2178
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      152
      2052
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      125
      1980
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1489
    Aihe