Tammikuun alussa joutuu usein selviytymään ruokaostoksista tavallista pienemmällä rahasummalla. Tämän ei kuitenkaan tarvitse merkitä katastrofia, sillä terveelliset ja hinnoiltaan edulliset herkut, kuten silakka ja munuainen, ovat lähes kaikkien ulottuvilla.
Nykyajan ihminen ei nähtävästi ymmärrä omaa parastaan: Valitetaan ruokatavaroiden korkeita hintoja, ja samalla huokean ja terveellisen silakan ja kokojyväviljan menekki vain laskee.
Lauantaina toteutetaan hyviä ajatuksia käytännössä ja tuodaan pöytään silakkaa. Se on maukkaimmillaan yksinkertaisesti suolalla maustetuissa ruisjauhoissa kieräytettynä ja paistettuna.
Halpaa ja hyvää
2
123
Vastaukset
- Anonyymi
Jos haluaa halpaa ja hyvää niin en menisi k-kauppaan vaan s-kauppaan.
- Anonyymi
Ainakin välillä on hyviä tarjouksia lähi K-supermarketissa ja ystävällinen palvelu. Viimeksi kun kävin oli mm. Nauta-sikajauheliha (rasvaa 20%) 400g paketti 1,99 €, maitomaan voi 500g paketti 1,99 €, Pirkka miniluumutomatti rasia 1€, laadukas ja aromikas Löfsbergin kahvipaketti 3,90 € jne. Näkyi olevan pieniä alennuksia myös mm. tölkkipavuissa, pastoissa jne. jos useamman ostaa kerrallaan.
Erittäin hyvä liha/kala -palvelutiski tiski löytyy myös, ja siellä usein esim. muikut ja liha (possun etuselkä, entreqôte tms.) kohtuullisen edullisia.
Juustohyllyllä usein myös Oltermanni juusto 250g pala 1 €urolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t826461- 353551
- 443118
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402312Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin282191- 1212097
- 1902042
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292009- 401842
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241628