"Yllättävä tutkimus: Mutaatiot eivät olekaan satunnaisia – ”Muuttaa radikaalisti ymmärtämystämme evoluutiosta”"
https://tekniikanmaailma.fi/yllattava-tutkimus-mutaatiot-eivat-olekaan-satunnaista-muuttaa-radikaalisti-ymmartamystamme-evoluutiosta/
Jospa viimein puhuttaisiin HAJONNASTA kuin mutaatioista.
Ei ole kahta samanlaista ja luonto sitten "valitsee" ne menestyjät siitä erilaisuudesta.
Mikä on ymmärryksessä vialla?
3
145
Vastaukset
- Anonyymi
"Tiimi havaitsi, että dna:n vauriot korjautuvat näillä perimän alueilla ”erityisen tehokkaasti”.
Tutkijaryhmä esittää raportissaan, että lituruoho olisi kehittänyt itselleen kehityshistoriansa havinoissa kyvyn suojella kaikista tärkeimpiä geenejänsä mutaatioilta jäädäkseen henkiin."
Eli eri alueilla DNA korjaus toimii vähän eri teholla ja siksi mutaatioita esiintyy toisilla alueilla vähemmän kuin toisilla. Muutoksia taitaa silti tapahtua satunnaisesti, mutta korjausmekanismi ei päästä niitä kaikilla alueilla yhtä paljoa läpi. Näin minä asian ymmärsin. - Anonyymi
"Satunnainen" on tietenkin väärä sana, kyllä mutaatiot tapahtuvat atomitasolla deterministisesti. Niin tarkkaan mekanismeja ei kuitenkaan voida tuntea, että mutatoitumista voisi varsinaisesti ennustaa.
Kvanttimaailmassa satunnaisuus on oikeasti satunnaista. - Anonyymi
Uskovaisen aivoissa tapahtuu verrokkiryhmää useammin mutaatioita 🤣
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1144422Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572528Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?791657Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61113- 66854
- 21843
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118823- 39802
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789- 62768