Pääkaupunkiseudun kebab-pizzeriat nostaneet/nostamassa hintojaan 20-30%. Onko nämä alkaneet maksaa veroja, vai vetääkö Wolt ja Foodora nyt tuon verran välistä kaikesta myynnistä ? Bensan 2 euron litrahinnalla ymmärtäisi vielä ilmaisen kotiinkuljetuksen korvaamisen esim. 3-4 euron kuljetusmaksulla.
Järkyttävät hintojennousut
Anonyymi
221884
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Keskimääräinen+kuljetusmatka+alle+5+km+suunta,+eli+yhteensä+10+km.+Esim.+litra+bensaa,+ero+1,65+eur+-+2,00+eur.+Eli+yksi+kuljetus+maksaa+keskimäärin+35+senttiä+enemmän+kuin+aiemmin.+Prosenteissa+toki+paljon,+mutta+ei+todellakaan+selitä+20-30%+hintojen+nousua.+Ilmeisesti+suurin+osa+yrityksistä+on+tehnyt+todella+huonot+sopimukset+Woltin+/+Foodoran+kanssa,+ja+tämä+näkyy+nyt+sitten+suoraan+hinnankorotuksina.+Ei+mene+oikein+jakeluun,+jos+Wolt+/+Foodora+vetää+välistä+myös+noutotilausten+osalta.+Itse+aion+jatkossa+boikotoida+kaikkia+kyseisten+kuljetusfirmojen+palveluita+käyttäviä+yrityksiä.
Ei taida enää onnistua verojen maksamatta jättäminen, jos myy Foodoran tai Woltin kuljetuksella… Tuo selittäisi monen paikan osalta hintojen noston.
Verottaja alkaa onneksi syynäämään pizzeerioita ovat vuosikausia huijanneet karvakädet vapisee voi voi kun joutuvat veroja maksamaan.
Ei nämä maahantunkeutujat osaa muuta kuin kituisia pizzoja paistella. Sitten ovat niin ollakseen hih hih
ma maksa kaikki vero, mutta mun hutsu soomimuija olla niin kallis, ma tarvi enemman raha.
Kukaan järkevä ei osta mamuilta roskaruokaa. Vajakkeja kaikki pizzerianpitäjät kun eivät osaa muuta heh heh heh
Kituisia pizzoja vaan mamut paistelevat. Ei jatkoon. Ja karvat saa kaupanpäälle yäk yäk
Mee takasin mistä oot tullut
Mula edellen halvatt hinnatt! Ja huvat pitssatt! Ei woolt eiikka fodoora vaann omat kuljetusta.
Saako karvat kaupanpäälle kuten yleensä.
Ylläri että juntteja ölisemässä.
Mutta kaipa tuohon voi monia syitä olla, eikä vähiten ravintola-alan yleinen ahdinko.
En nyt oikein tuohon pizzerioiden ahdinkoon usko. Huomattavan suuri osa näiden paikkojen myynnistä tapahtuu ulos joko noudolla tai toimituksella, ja tässähän ei ole ollut ihmeemmin rajoituksia. Eli ennemminkin päinvastoin, näillä pizza-kebabmestoilla on mennyt korona-aikana todennäköisesti paremmin kuin monella muulla ravintolalla. Ennemmin veikkaan, että ovat tehneet Woltin ja Foodoran kanssa kalliita sopimuksia, ja osa aiemmin verot maksamatta jättäneistä yllättynyt siitä, että Woltin ja Foodoran kanssa tehdyn sopimuksen jälkeen veroja pitääkin maksella.
Pizzeria ahdinko on huuhaata suuri osa myydään pimeästi. Mamut suuttuu kun pyytää kuittia. Mutta joskus jäävät kiinni. Hämeenlinnassa turkkilainen poltti oman pizzerian mutta ei onnistunut huijaus jäi kiinni. Jes jes jse
Eihän mamut osaa edes osaa pestä käsiänsä. Tupakalla käydään ja ei muisteta pestä käsiä. Entäs kun käydään vessassa käsien pesu unohdetaan yäk yäk yäk
Kyllä vaikuttaa siltä, että veronkierrolle tuli loppu, ja verot maksatetaan asiakkailla.
Onko pakko ostaa roska ruokaa varsinkaan mamuilta ovat aina huijareita. Eihän mamut osaa edes tehdä kunnon ruokaa kaikki on aliarvoista mausteena on aina vaan cyrry ja chili. Ei paljon tarvita aivotyötä mutta ruoka on aliarvoista. Mainostetaan itämaista. Tulkaa tutustumaan hämeenlinnaan niin saatte shokin kun ruoka on niin aliarvostettua ja pahaa
Kuka järkevä ostaa roskaruokaa kun hintoja nostetaan mutta taso on nolla
Kutsun pizzeerioita rotanlihapaikaksi. Ilmankos pizzeerioita syntyy kuin sieniä sateella. Veronkierto on hyvin tuttua näissä paikoissa. Ahneita paskoja rahalle. Miks maahanmuuttajat on niin epärehellisiä. Esimerkkejä on paaallljjjjoooonnnn
Ei kun ahneus on iskenyt pizzeerioihin. Lopettakaa ostaminen pakastepizzaa saa halvemmalla
Mä juuri etsin pizza laatikoita kun hinnat noussut paljon. Täällä https://horecatarvike.fi/collections/pizzalaatikot oli halvimmat mutta sanoivat että ei tehdä enää myy varaston loppuun ja vaihtaa suomessa tehtyyn. Ennen koronaa maksoin tukussa laatikosta 0,1-0,15 €. Nyt maksan 0,45 € ilman veroja. Kaikki kallistuu pakko nostaa hintoja.
Doc ökterin pakastepizzaa ei syö edes ituhipit Greenpeace järjestössä!🤭🤭
Kyllä ei tartte pizzoja ostella opetelkaa itse kokkaamaan tiedätte mitä syötte. Pizzoissa on kaikenmaailman sontaa ruokamyrkytyksiä usein